Wpis z mikrobloga

@stanleymorison: Akurat same mieszkania socjalne imo to bardzo dobry pomysł i świetnie funkcjonuje np. w Wiedniu. Samorząd w przeciwieństwie do inwestora nie jest nastawiony na zysk więc nie ma motywacji by wyciskać najemce do ostatniej kropli krwi. To jest świetna przeciwwaga dla rynkowych landlordów trzymająca ich w potencjalnym szachu jeśli chodzi o dowolność ustawiania czynszów.

Jedyna uwaga jest taka, że mieszkania socjalne to nie powinny mieć mieszkania dla politologicznej biedoty
  • Odpowiedz
@iamjashin: Ale ja wiem jak to wygląda w Wiedniu i tym bardziej jestem przeciwny. Wejście państwa w dany sektor to zawsze jest boost dla nizin społecznych, a obciążenie dla normalnych ludzi. Widać to idealnie na przykładzie opieki zdrowotnej. Jak jesteś gołodupcem na minimalnej, to płacisz ze 250 zł „abonamentu” i masz full pakiet leczenia - za taką cenę to jest wręcz fenomenalny deal. Jak jesteś jakimś specjalistą, to dla ciebie
  • Odpowiedz
@stanleymorison: @iamjashin @acpiorundc ale, że budownictwo społeczne to nie to samo, co socjalne to wy wiedzcie. Przecież tu chodzi o TBSy, czyli mieszkania czynszowe, które są najlepszym sposobem na usamodzielnienie się osób, których nie stać na kredyty rzędu 800k. Z tego samego powodu tbsy powstawały te 25-30 lat temu, potem systematycznie ukręcano im finansowanie, bo lobby deweloperskie w Polsce zaczęło się rozkręcać po wprowadzeniu hipotek, jakie znamy do
  • Odpowiedz
@stanleymorison: W takim razie powinniśmy sprywatyzować wodociągi i zasoby wodne. W końcu państwo to tragedia co nie? Akurat z mieszkaniami jest taka sprawa, że moim zdaniem wchodzą do koszyka podstawowych potrzeb przez co są najlepszymi towarami dla inwestorów do wyciskania społeczeństwa bo nie do końca możesz sobie ich odmówić.

Ja też nie jestem wielkim panem interwencjonizmu państwowego, ale w tym konkretnym przypadku ma on dość dobre uzasadnienie.
  • Odpowiedz
@Iskaryota: Ale ja dokładnie wiem, o jakie budownictwo chodzi i tak, nadal jestem przeciwny. Jak kogoś nie stać wynająć, to niech się zrzuci z kumplami i sobie razem mieszkają, chyba ktoś na łeb upadł, że będziemy marnować kasę na kogoś takiego.
  • Odpowiedz
im razie powinniśmy sprywatyzować wodociągi i zasoby wodne. W końcu państwo to tragedia co nie?


Nie widzę przeciwskazań.


@stanleymorison: Jak zaczniesz 40% wypłaty wydawać na wodę to zaczniesz... Masz strasznie słabą wyobraźnie.
  • Odpowiedz
@stanleymorison: jak słusznie zauważył jeden Mirek w komentarzach mieszkania komunalne nie są mieszkaniami socjalnymi. To są dwie różne kategorie. I w PL brakuje mieszkań komunalnych. Oczywiście w tej kwestii na szczeblu lokalnym pojawiają się patologie przy ich przyznawaniu. Ale opieranie społeczeństwa na mieszkaniach deweloperskich jest nierozsądne. I dla jasności: lewicy, razemkom mówię NIE!
  • Odpowiedz
I dla jasności: lewicy, razemkom mówię NIE!


@stopy-kanadyjka: to akurat jedyne opcje ktore maja to na sztandarach xD

ale i tak sporo sie zmienilo odkad przecietny czlowiek na socjaldemokratyczne postulaty reagował okrzykiem "KOMUNIS", więc jest jakiś postęp ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@stanleymorison: Zrozumcie parówkowi potentaci, że zmniejszanie biedy - a dostępność mieszkań ją zmniejsza - przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa i ogólnie jest społecznie korzystne, bo ludzie nie muszą walczyć o przetrewanie. Najgorszą patolę zniechęca to do przestępczości, a bardziej ambitnym ułatwi wyjście z biedy.
  • Odpowiedz