Wpis z mikrobloga

Copernicus Festival dzień 1: Deus ex machina (w kom. dzień 2)

Co było pierwszego dnia:

17.30-18.30 KONFRONTACJE: Czy jesteśmy racjonalni? Wojciech Załuski, Radosław Zyzik, Prowadzenie: Jędrzej Grodniewicz

Dlaczego tak łatwo wpadamy w pułapki myślenia? Czy zdrowy rozsądek może pokonać chłopski rozum? Jak ustrzegać się błędów poznawczych? Czy w nauce i społeczeństwie jest jeszcze miejsce dla Homo oeconomicus? Czy badacze ludzkiej racjonalności sami są racjonalni? O problemach, jakie mamy z logicznym myśleniem, szacowaniem prawdopodobieństwa oraz uzasadnianiem swoich decyzji, porozmawiają filozof i ekonomista behawioralny. Partnerem pasma Konfrontacje jest Narodowe Centrum Nauki.


19.00-20.00 WYKŁAD: Piotr Durka, Interfejsy mózg-komputer i poszukiwanie elektrycznych śladów świadomości

Techniki łączenia mózgu z elektroniką nie są wyłącznie fantazjami twórców science fiction. Interfejsy mózg-komputer już zmieniają życie – pacjentów z zaburzeniami świadomości, osób po ciężkich urazach mózgu, sparaliżowanych. Prof. Piotr Durka rozwija i wykorzystuje te technologie w badaniach. Podczas wykładu wyjaśni, jak działają i na co obecnie pozwalają.


20.15-21.00 ROZMOWA: Wszyscy jesteśmy cyborgami, Piotr Durka, Wojciech Brzeziński

Po wykładzie porozmawiamy o tym, co rozwój interfejsów mózg-komputer, połączony z dalszymi postępami w pracach nad sztuczną inteligencją, może zmienić w naszym życiu i społeczeństwie.


#nauka #ciekawostki #technologia #gruparatowaniapoziomu #psychologia #neurologia
POPCORN-KERNAL -  Copernicus Festival dzień 1: Deus ex machina  (w kom. dzień 2)

Co ...
  • 2
  • Odpowiedz
Co było drugiego dnia:

17.30-18.30 KONFRONTACJE: Do czego służy mózg? Alicja Puścian, Marek Binder, prowadzenie: Mateusz Hohol

Czy procesy zachodzące w mózgu można w pełni symulować w komputerach, czy też pewne aspekty naszej neurobiologii – emocje, intuicja, świadomość – pozostaną na zawsze niedostępne dla maszyn? Neurobiolożka oraz kognitywista wyjaśnią, w jaki sposób próbujemy zrozumieć budowę i działanie mózgu, i porozmawiają o tym, czy metafora mózgu jako maszyny przetwarzającej informacje więcej wyjaśnia, czy
POPCORN-KERNAL - Co było drugiego dnia:
17.30-18.30 KONFRONTACJE: Do czego służy mózg...
  • Odpowiedz
Dzień trzeci:

17.30-18.30 KONFRONTACJE: Przyszłość nauki, przyszłość sztucznej inteligencji

Katarzyna Jaśko, Jan K. Argasiński, Prowadzenie: Łukasz Lamża

Sztuczna inteligencja (AI) coraz częściej wyręcza badaczy w modelowaniu rzeczywistości, diagnozowaniu chorób czy projektowaniu nowych leków i wynalazków. Czy wykorzystywanie w nauce algorytmów AI niesie wyłącznie korzyści, czy także wiąże się z zagrożeniami? Kim będą naukowcy przyszłości? Czy mózgi elektronowe pozwolą zapomnieć o problemach trapiących badaczy z krwi i kości?


19.00-20.00 WYKŁAD: Krzysztof Pyrć, Sekretne
POPCORN-KERNAL - Dzień trzeci:
17.30-18.30 KONFRONTACJE: Przyszłość nauki, przyszłość...
  • Odpowiedz