Wpis z mikrobloga

Za pół roku odbieram mieszkanie w stanie deweloperskim w szeregowcu. Mam podłączenie gazowe i pomieszczenie gospodarcze na kocioł lub pompę ciepła. W pakiecie mieszkania mam już ogrzewanie podłogowe na parterze i pierwszym piętrze. Jaki system grzewczy wybrać? Kocioł gazowy czy pompa ciepła? Niby pompa to przyszłość, ale mega drogo się wydaje przy podwyżkach cen prądu, zaś gaz tańszy, ale będzie drożał. Co wybrać?

#dom #budowadomu #gaz #pompaciepla #ogrzewanie #ogrzewaniegazowe
  • 12
  • Odpowiedz
@FrankUnderwood: bez paneli PV nie pakuj się w PC. Panele to podstawa przy PC.
masz wszędzie podłogówkę - idealnie dla PC, ale przy nowych warunkach gowno skorzystasz z paneli
świecą w lato, a OSD płaci gowno pieniądz za oddawanie prądu

jak masz gaz, to pakuj się w gaz. ogólnie masz mały wybór mimo wszystko
ALE
zaplanuj ( wyprowadź może rury/prąd ) pod PC w przyszłości.

zbiornik na wodę - dwuwezownicowy 300L
  • Odpowiedz
@msr99: równie dobrze można by napisać, żeby bez odwiertu gazu nie pakował się w gaz ;)

W zakupie pompa ciepła będzie droższa, szczególnie kiedy już zapłaciłeś za część rzeczy związanych z gazem. W eksploatacji korzystniej wypada pompa ciepła, porównaj sobie koszt wytworzenia 1kWh ciepła z gazu i pompy ciepła przy ogrzewaniu podłogowym.
  • Odpowiedz
@FrankUnderwood ceny prądu są opóźnione o rok. Dlatego jak węgiel i gaz wystrzelił to ludzie rzucili się na montaż pomp ciepła. Teraz gaz jest już tańszy a prąd jeszcze droższy. W długiej perspektywie koszty będzie podobny. Jeśli masz podlogowke i ustawisz pompę ciepła pod grzanie taryfowe to będzie taniej.

Gaz będzie jednak coraz bardziej zły, Dziś jeszcze jest na pograniczu zielonej energii. Jeśli już masz przyłącze gazu to gaz montuj na razie,
  • Odpowiedz
: bez paneli PV nie pakuj się w PC. Panele to podstawa przy PC.


@msr99: fajna bzdura.

@FrankUnderwood możesz pakować się w gaz skoro wydałeś już kasę na przyłącze itp chociaż taniej w użytku w skali rocznej wyszłaby pompa ciepła.
  • Odpowiedz
  • 0
@msr99 właśnie nie wiem jak będzie z wyprowadzeniem pod pc na przyszłość, gdyż budynek jest budowany przez developera. Nie było nic o tym wspomniane, mogłem tylko wybrać ogrzewanie czy podłogowe czy nie oraz zdecydować o przyłaczu gazowym. Wiem że na tym osiedlu są ludzie z pv, ale jest ich mniejszość.

@inko-gnito bufor czyli? Też tak myślę, i ew. za 10 lat jak będzie trzeba wymienić kocioł, przejść na być może bardziej efetywną
  • Odpowiedz
@FrankUnderwood: Dziś juz wycofany jest w wiekszosci węgiel, od 2030 gaz będzie też wycofywany lub w niełasce. Dlatego pompa ciepła raczej jest lepszym rozwiązaniem. Lepiej gaz spalić w elektrowni lub elektorciepłowni gazowej i potem energię elektryczną wysłać do budynków i tam uzyć pompy ciepła. Sprawnośc będzie większa w ten sposób.

W pryzpadku gazu masz opłaty stałe które płacisz przez cały rok i tanszy koszt inwestycyjny, za energię elektryczną i tak musisz
  • Odpowiedz
Ale wciąż nie wiem co będzie się bardziej opłacac, patrząc też w długim terminie.


@FrankUnderwood: pompa. Niedługo zostaną uwolnione ceny prądu to jest fakt, ale gaz już były informacje o podwyżce 40%. Dodatkowo przy gazie dochodzi pusty abonament. Niby nie dużo ale w skali roku to masz koszt grzania wody za dwa miesiące pompą. Z PC jest tylko problem jak temperatura spada poniżej -7. Takich dni w naszym kraju nie ma
  • Odpowiedz
@FrankUnderwood: chodzi o to aby ci wyprowadzili / wprowadzili rurki do PC przez ściany
idz pogadaj z developerem, może się dogadasz z budowlańcami.

będziesz mial i gaz i gotowe pod PC.
przecież hydraulikę ktoś będzie na tej budowie robił...

bufor = około 1000L baniak który grzany jest np PC / gazem a potem z niego ciepło idzie na kaloryfery - pytanie czy ci się zmieści OBOK baniaka na CWU 300L w
  • Odpowiedz
@FrankUnderwood: bufor, czyli taki duży zbiornik na wodę podgrzewany gazem, z którego cieplo będzie rozprowadzane na podłogówke.
Nie daj się zwariować pomysłami typu zbiornik na CWU o pojemności 300 litrów (ja mam 180 litrów na 4 osoby i jest on za duży), czy innymi drogimi rozwiązaniami. Zrób po prostu instalacje na gaz i korzystaj z taniego rozwiązania przez najbliższych kilkanaście lat (albo więcej).
  • Odpowiedz