Wpis z mikrobloga

Zagłębiłem się ostatnio w uniwersum podcastu #dwielewerece i jak uważam, że warto posłuchać czasami różnych baniek, swoich lub nie, tak odcinek w którym Marcin Duma ku uciesze prowadzących, dokonuje psychoanalizy (fajno)Polaka, to chyba jedna z najgorszych rzeczy jakie słyszałem w tym roku.

Zwracanie uwagi kto ile zarabia, kto gdzie mieszka, kto gdzie jeździ na wakacje (czy jeździ?) i wyciąganie z tego wniosków na całą grupę. Z wakacjami to chyba mój ulubiony fragment, bo ponoć jest strach, by ta klasa biedniejsza przypadkiem nie miała więcej możliwości latania. Jestem świadom bezsensowności dużej części argumentów przeciwko CPK, ale tu to już mocno wleciał. Bo low-costy wcale takich możliwości kilka lat temu ludziom nie dały. Dziś to już gorzej, ale no.

Jak gdzieś jedziesz poza kraj, to jak najbardziej słychać język polski. Nikt się tego nie wstydzi. Mam wrażenie, że gość odcinka sam poświęca trochę za dużo czasu na szukanie nowych wrogów ludu. Stwierdzenie, że w ciągu ostatniu kilku lat zaszły na wsi zmiany i z wewnętrznej wrogiej atmosfery, mamy teraz wieś ze sobą współpracującą, też wydaje mi się trochę naciągane. Ale nie jestem już na tyle blisko z tą częścią związany.

Od (fajno)Polaka gorszy jest chyba tylko... nie wiem jak go nazwać? (Meta)Polak? Ostateczna faza rozwoju Polaka?

#polska #polityka #podcast
crewlove - Zagłębiłem się ostatnio w uniwersum podcastu #dwielewerece i jak uważam, ż...
  • 13
  • Odpowiedz
Marcin Dum


@crewlove: to najgorsza osoba w komentariacie polskim. Kreuje się na demiurga, bo ma sondażownię, która wydaje sondaże pod tezę i robi jakieś głupoty jak sondaże prezydenckie z osobnymi kandydaturami Szydło i Morawieckiego. IBRiS nie mierzy nic, Duma pieprzy kocopoły w mediach i tak to się kręci.
  • Odpowiedz
  • 1
@LebronAntetokounmpo: właśnie jednym ciągiem przesłuchałem też odcinek z Krasowskim. Trójka komentatorów, którym bardziej do klasy inteligenckiej (choć nigdy nie wytłumaczył, czym ona jest - a nawigacja po tych polskich klasach czasami bywa trudna i dziwna, jak z samym określeniem czym jest klasa śednia), siedzi i gada o... nadętej i miernej klasie inteligenckiej. Ja się generalnie zgadzam, że co niektórym w Polsce rzeczywistość mogła odjechać, ale z drugiej strony w samej rozmowie
  • Odpowiedz
@crewlove: też słuchałem odcinka z Krasowskim, doktorant u Marcina Króla twierdził, że mówił z pozycji plebejskich xD

Generalnie wadą dyskursu lewicowego jest to, że nie widzą wad klasy robotniczej i sami ją LARPują. Ignorują ich nietolerancję, brak troski o środowisko i wiele innych rzeczy z agend, które są bliskie lewicy. Jak już o tym wspominają, to i tak winna jest temu elita xD
  • Odpowiedz
  • 1
@LebronAntetokounmpo: Bardzo dobrze powiedziane. Ile razy oswajam się z ideą poszukania innej grupy nazwisk przy wyborach, bo nie przeżyję kolejnego wymuszonego głosu na osoby spod szyldu(ów?) liberalnych elit i patrzę w stronę Lewicy, to... uświadamiam sobie, że chyba nie dam rady xD

Czasami się zgodzę, ale później dochodzi właśnie to przyklejanie łatek wszystkim dookoła, LARPing o którym wspomnasz i w sumie o reszcie też wspominasz.

Ogólnie ciężko te lewicowe idee przełożyć
  • Odpowiedz
@crewlove:

Stwierdzenie, że w ciągu ostatniu kilku lat zaszły na wsi zmiany i z wewnętrznej wrogiej atmosfery, mamy teraz wieś ze sobą współpracującą, też wydaje mi się trochę naciągane. Ale nie jestem już na tyle blisko z tą częścią związany.


Wieś wymiera.Wieś w rozumieniu prowincja, a nie gmina wiejska zaraz za granicą dużego miasta gdzie miastowi się budują i przeprowadzają. Wystarczy porównać statystyki spisu powszechnego z 2011 i 2021 jak bardzo
  • Odpowiedz
Ogólnie ciężko te lewicowe idee przełożyć na PL. Nie wiem jak miałoby do tego dojść, ale raczej nie przez fetyszyzację klasy robotniczej. I w sumie to czy ktoś z miasta jest taki od razu lepszy? Jak spojrzymy na istotną kwestię, tj. posiadane nieruchomości, to raczej ta klasa niemiastowa ma szansę lepiej wyjść w tym porównaniu.


@crewlove: trend jest taki, że to miasto ma duże pieniądze a wieś mniejsze. Ten trend jest
  • Odpowiedz
  • 2
@szef_foliarzy: @LebronAntetokounmpo tzn. ja nawiązywałem do tego, że w podcaście MD powiedział, że przed PiSem na wsi panowała wewnętrzna walka, brak współpracy, życzenie źle somsiadowi, a po PiSie jest wielka współpraca, miłość i zjednoczenie przeciwko liberalnym miastowym. A to wydawało mi się naciągane.

Wyludnianie, pełna zgoda. Komunikacja międzymiastowa to się zgadzam oczywiście, pochodzę z Suwalszczyzny, która jest końcem Polski i końcową stacją (teraz już nie, bo pociąg na Litwę jedzie hehe)
  • Odpowiedz
MD powiedział, że przed PiSem na wsi panowała wewnętrzna walka, brak współpracy, życzenie źle somsiadowi, a po PiSie jest wielka współpraca, miłość i zjednoczenie przeciwko liberalnym miastowym. A to wydawało mi się naciągane.


@crewlove: okej, rozmowy z nim nie słuchałem, bo nie daję rady go wytrzymać. Gość niby robi badania, twierdzi, że opiera się na danych, ale tak naprawdę jest publicystą tylko ciut lepszym od Ziemkiewicza. Szczególnie jak chodzi o przytaczanie
  • Odpowiedz
  • 0
@LebronAntetokounmpo: Wiadome, też od niego stronię, ale postanowiłem, że wchodząc w uniwersum DLR zacznę od relatywnie aktualnych i wyszło jak wyszło. Duma, Krasowski, za dużo tego na raz.

No i z tego też się śmieję. Zgadzam się w sprawie komunikacji i jej bolączek, ale to nie jest normalny dystans dojazdowy do pracy i od tego należałoby zacząć. Chyba, że źle Kolejarę zrozumiałem, ale chyba nie.
  • Odpowiedz
@crewlove: No tak było. Powiedzenie "kłócić się o miedzę" nie wzięło się z nikąd ale sprowadzanie tego do czasów PO-PIS to wielkie XD

Ta wiejska kłótliwość ma swoje korzenie w dawnej historii. Nawet na YT w kronice filmowej z PRL można obejrzeć odcinek jak sądy były zawalone wtedy procesami o kurę, o miedzę itd, korytarz w sądzie pełen krzykliwych starych bab w chustach, aż musieli tworzyć specjalne szybkie sądy aby te
  • Odpowiedz