Wpis z mikrobloga

Jak rentierom landlordom opłaca się wynajem, uwzględniając remonty co jakiś czas?
Moje dosyć skromnie wykończone i umeblowane 80m kosztowało mi ok 180k PLN, a za 10, optymistycznie 15 lat to wszystko będzie do odświeżenia, tyle że wtedy trzeba będzie ogarnąć kontenery na odpady budowlane we własnym zakresie, dopłacić za skucie starych płytek itp, plus potrwa to z 2-3msc (czyli gdyby było wynajęte to dodatkowe 15k w plecy). No niech nawet 200k wyjdzie, nawet przy optymistycznym założeniu że wystarczy tego na 15 lat to 13k rocznie, czyli mniej więcej w roku 2.5 miesiąca mieszkanie tylko zarabia na przyszły swój remont, więc z ROI już teraz nie zbyt wysokiego trzeba jeszcze odjąć 20% i wychodzi śmiechu warty zwrot.
Nie mówimy tu o spekulacjach, bo przecież mieszkanie na wynajem to świetna lokata na starość i dodatkowe zarobki niby na emeryturze, czyli zakładamy że to mega-long-term, a nie że się opyli po 5 latach wzrostów 30% r/r

#nieruchomosci
  • 37
  • Odpowiedz
Jak rentierom landlordom opłaca się wynajem, uwzględniając remonty co jakiś czas?


@najbardziej-lysy: Rentierzy wynajmują po #!$%@? stawkach polujać na frajerów a koszty remontu przerzucają na lokatów, rypiąć ich na depozyty. Miszkania wykańczają po taniości, maszynowo.
  • Odpowiedz
@najbardziej-lysy: @wuwuzela1 co prawda wynajmowałem w życiu tylko 1 mieszkanie, ale depozyt został mi zwrócony. Remont po taniości w efekcie będzie wymagał częstszego remontu generalnego, także pod wynajem tani remont bardzo szybko staje się drogim remontem.
Tanie meble też szybciej wylądują do śmietnika, a ludzie przynajmniej w Warszawie nie są już w desperacji i byle gówno nie chcą wynajmować, bo nie brakuje opcji dobrze wykończonych
  • Odpowiedz
@najbardziej-lysy ty chyba nie widziałeś co się wynajmuje. Ostatnio byłem u znajomego co 3 czy 4 rok wynajmuje fajne duże mieszkanie a połowa to jeszcze w błazerii z lat 80tych inike nie starsza. Łazienka i ubikacja to tak połowa lat 90 a kuchnia to skromnie z 15 lat ma.
  • Odpowiedz
@wuwuzela1: no bez przesady, nie 15 lat. Kanapy z Ikei to w ogóle po kilku latach już tylko do śmietnika się nadają, poza kilkoma.
@sberatel: duże mieszkanie jest mało płynne na wynajem, i w końcu i tak się to wynajmie po taniości, a remont będzie drogi, także się nie dziwię. Lepiej obniżyć cenę o 500pln niż robić remont generalny w takim mieszkaniu.
  • Odpowiedz
@najbardziej-lysy: Przepłaciłeś mocno, skoro za SKROMNE wykończenie dałeś aż 2250 zł za metr.

Skromne wykończenie kosztuje 1200-1500 zł za metr - mniej, jeśli robisz samemu. Ja za 100k chatę 150m^2 bez mebli ogarnąłem. AGD, RTV, etc. nie liczę, bo jak się będę przeprowadzał, to zabiorę ze sobą, więc nie muszę kupować tego drugi raz o ile się nie zepsuje.

A co do pytania:

Janusz robi raz i wynajmuje aż się
  • Odpowiedz
@najbardziej-lysy: Nie rozumiem o co Ci chodzi. Widziałeś w ogóle na jak zajebistych marżach oni wynajmują?
Jak liczysz ROI przy zakupie teraz to fakt, jest tak sobie.... ale Ci co kupili NP przed Futrowaniem DEWELOPERÓW mająduże ROI a Ci co kupili przez 0% kovidowymi kredytami to jużw ogóle mają kosmiczne ROI.
Problem obecnie będą mieli Ci co teraz chcą teraz pod najem kupować mieszkania.

wszystko będzie do odświeżenia, tyle że wtedy trzeba będzie ogarnąć kontenery na odpady budowlane we własnym zakresie, dopłacić za skucie starych płytek itp, plus potrwa to z 2-3msc (czyli gdyby było wynajęte to dodatkowe 15k w
  • Odpowiedz
@wuwuzela1:

Jak liczysz ROI przy zakupie teraz to fakt, jest tak sobie.... ale Ci co kupili NP przed Futrowaniem DEWELOPERÓW mająduże ROI a Ci co kupili przez 0% kovidowymi kredytami to jużw ogóle mają kosmiczne ROI.


No właśnie nie mają. Jeśli mają z wynajmu 4% wg bieżących cen, a lokata płaci 7%, to lokata da większy zwrot, lepiej jest w takim razie dla nich sprzedać i wpłacić na lokatę. Oni
  • Odpowiedz
Po 15 latach będziesz do nowego mieszkania lodówkę zabierał i pralkę? Współczuję, naprawdę.


Ale czego mi współczujesz, bo nie rozumiem?

A jeśli nie, to dlaczego tego nie wliczasz? Żeby na wykopie zaimponować kogoś ze niby tanio wykończyłeś swój 150m szeregowiec?


@
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin:

a nowy lokator i tak najczęściej to wymienia.


W jakim ty świecie żyjesz? Lokator wymienia lodówkę, pralkę, piekarnik, płytę i zmywarkę? Nie wiem po co się odzywałeś w ogóle.
A wiem, sam przecież o
  • Odpowiedz
W jakim ty świecie żyjesz? Lokator wymienia lodówkę, pralkę, piekarnik, płytę i zmywarkę? Nie wiem po co się odzywałeś w ogóle.


@najbardziej-lysy: Jaką k*rwa płytę... xD Tak, gdybym miał się wyprowadzić, to bym zabrał wolnostojącą lodówkę i zmywarkę, bo jest ładna i mi się podoba, a nie oddawał komuś za frajer.

Teraz już wiem że twoje nic nie wnoszące do rozmowy komentarze służyły temu, żebyś się pochwalił domem wolnostojącym 150m, który sprytnie i oszczędnie
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin:

Zabolało Cię to widzę


Prosiłem już nie przypisywać mi własne #!$%@?. To ty w tej dyskusji uważasz, że kwoty które się wydaje na remont służą temu żeby się na portalu że śmiesznymi obrazkami chwalić, bo sam tak robisz. I uważasz że mi zabolało, bo ci samemu boli w takich
  • Odpowiedz
To ty w tej dyskusji uważasz, że kwoty które się wydaje na remont służą temu żeby się na portalu że śmiesznymi obrazkami chwalić, bo sam tak robisz. I uważasz że mi zabolało, bo ci samemu boli w takich sytuacjach.


@najbardziej-lysy: "to nie ja jestem głupi tylko ty!!!". Jak w przedszkolu.

Podajesz kwotę, głupio się pytasz, jak to się komuś może opłacać, a po prostu nie przyszło Ci do głowy, że kwoty za m^2, które TY wydałeś, nie dotyczą wszystkich, że da się to zrobić lepiej/taniej? Po tej prostej uwadze zacznasz się rzucać i napinać jak typowy zjeb z wykopu. Wyluzuj. Świat nie kręci się koło Twojej dupy. Ludzie potrafią robić rzeczy lepiej od Ciebie. Gdy sobie to zwizualizujesz (polecam odpowiedź powyżej), to wyjdzie Ci, czemu im się to opłaca. Prosta matematyka - bo dali za to znacznie mniej od Ciebie i nie przeprowadzają generalnego remontu co x lat, tak jak Ci się
  • Odpowiedz