Wpis z mikrobloga

Czy alternator który ma 170.000 km to już jego skraj czy nie ma reguły? Auto pewnie bez znaczenia, ale Punto Evo 1.4 8v. Akumulator swiezutki.

Robiłem dzisiaj pomiaru alternatora bez obciążenia ma 14.33-14.35 stabilne a pod obciazeniem (długie światła, wentylator na maxa, radio, ogrzewania szyby zapomnialem włączyć) coś koło 14.28-14.30.

Chyba całkiem spoko? Żadnych dziwnych dźwięków z jego okolic tez nie słyszę (chociaz jestem laikiem)

Czy zgon alternatora może nastąpić nagle czy raczej spokojnie można wyłapać kiedy nadchodzi jego kres jak się robi reguralnie pomiaru multimetrem?

#mechanikasamochodowa #samochody #motoryzacja
  • 14
  • Odpowiedz
@Joxek: podczas pomiarów multimetrem raczej nie wyłapiesz kończących żywot szczotek a łożysk to już w żadnym razie ale jak chodzi to nie ma co się na zapas martwić. No ewentualnie szczotki przejrzeć
  • Odpowiedz
@Joxek: Na twoim miejciu bym zregenerował alternator, w ogóle dziwnym jest, że wszyscy uwzględniają interwał na rozrząd, oleje itp, a nikt nie uwzględnia alternatora, który kończy się zazwyczaj w najmniej odpowiednim momencie. Regeneracja alternatora co 200tys km, 150/200zł i załatwione.
  • Odpowiedz
@Joxek jeśli masz zaufanego mechanika, elektryka możesz spróbować żeby sprawdził, zdiagnozował, ściągnął pasek, sprawdził etc
Jak jedziesz w długą trasę, wakacje czy coś, warto sprawdzić , profilaktyka też ważna ale nic na siłę wg mnie.
  • Odpowiedz
@ondraszek: Dwa razy altek padł mi w trasie, w dwóch różnych autach, a nie dawał wcześniej żadnych przykrych oznak, więc myślę, że jednak warto się tam schylić raz na jakiś czas
  • Odpowiedz
@Joxek akurat w tym przypadku auto ma znaczenie. Grande Punto znane są z problemów z alternatorem. Jest on mega nisko zamontowany i często dostaje wodą.
  • Odpowiedz