Wpis z mikrobloga

#programowanie

pomoże ktoś z sortowaniem bąbelkowym? program musi pokazywać każdy krok przestawiania liczb, gościu kazał też użyć komendy "goto".

program z samym sortowaniem:


#include

#include

int i,j,x,tmp;

int tablica[5];

/* wczytywanie liczb z klawiatury */

main()

{

clrscr();

cout << "Podaj 5 liczb: \n";

for (i=0; i<=4; i++)

cin >>tablica[i];

/* sortowanie babelkowe */

for (i=0;i<=3; i++)

for (j=0;j<=3; j++)

if (tablica[j]>tablica[j+1])

{

tmp = tablica[j];

tablica[j] = tablica[j+1];

tablica[j+1] = tmp;

}

cout << "\n\n";

/* wyswietlanie posortowanych liczb */

for (i=0; i<=4; i++)

cout << tablica[i] << ", ";

cout << "\n\n";

getch();

return 0;

}
  • 16
  • Odpowiedz
@UlfNitjsefni: no ja wiem, problem z tym, że ja nie muszę i nie chcę tego umieć, jedynie mam to zrobić. więc mógłbyś podać co tam trzeba wstawić konkretnie?
  • Odpowiedz
@UlfNitjsefni: czyli jak jest to:

{

tmp = tablica[j];

tablica[j] = tablica[j+1];

tablica[j+1] = tmp;

}

to wstawię przed "}" :

cout << tmp;

delay (500);

i powinno trybić? nie mam teraz jak tego skompilować
  • Odpowiedz
@trq: www.ideone.com tam możesz kompilować na stronie.

tzn wydaje mi się, że nie o to chodziło Twojemu prowadzącemu, a raczej o to, aby po porównaniu dwóch liczb w tablicy i przestawieniu ich, abyś wydrukował jeszcze raz całą tablicę liczb

jak masz np 4 3 1 2, i porównujesz np. 1 z 2, jest ok, więc nie wypisujesz tablicy po zmianie ustawienia. porównujesz potem np. 3 z 2. ponieważ 3 > 2,
  • Odpowiedz
@UlfNitjsefni: tak, i właśnie uwalił się do tego goto żeby wracało ciągle, ale nie wiem czy to zamiast pętli ma być czy co on w końcu chciał. myślę, że tak jak piszesz to właśnie chciał, że tylko te przestawiane ma wyświetlać
  • Odpowiedz
@UlfNitjsefni: no właśnie sam nie wiem, bo próbowałem to wciskać na chama wszędzie, a gościu non stop tylko chodził i mówił, że jak ktoś zrozumie ten algorytm to będzie wiedział gdzie to wstawić..
  • Odpowiedz
@trq: nie wiem, dla mnie to bez sensu, ale może to goto masz wstawić w sortowaniu tak, że jak już kończy sortowanie, to zamiast zwykłego wyjścia z pętli, to ma wyjść przez to goto
  • Odpowiedz