Wpis z mikrobloga

@Averte: Na 15+10, żeby dalej piąć się w górę od rankingu 1000-1200 trzeba już powoli budować jakąś konkretną wiedzę szachową. Na 10 min nawet do rankingu 1500 nie trzeba wiedzieć nic, wystarczy bazować na doświadczeniu z gier i coraz mniejszej ilości prostych podstawek. Czasami gracze o rankingu 1000 (10 min) nawet nie umieją zamatować wieżą albo nie wiedzą jak grać końcówkę król vs, pionek+król. Po prostu w partiach 10 min
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@r4do5 po prostu widzę po sobie, na 15+10 musze sie nameczyc grajac 1200-1300 by wygrac, na 10 min czesto wleci jakas prosta podstawka ze strony przeciwnika, na 15+10 nie pamietam kiedy ost ktos mi podstawil tak o
  • Odpowiedz
@Averte: Przecież ludzie z 1200 elo, tym bardziej na lichessie, robią tylko losowe ruchy. Sekretem, żeby ich regularnie ogrywać, jest wyłącznie niepodstawianie figur i niechowanie sie do budy, jak zahukany pies.
  • Odpowiedz
@Averte Podstawiają Ci tak samo, tylko po prostu tego nie widzisz. Może nie figury same, ale jakieś motywy na 100%. Sam dłuższy czas właśnie premiuje lepszych graczy nie słabszych, gdybyś miał 2 godz na zegarze, a grałbyś z GM i on by miał 10 minut i to tak pewnie by te partię wygrał.

Zrób sobie partię ze Stockfishem ustaw go na 7-8 poziom daj mu 10 minut, a sobie 2 godz i tak wygra i tak wygra.

@r4do5 Nie wiem jak na Chess comie, ale ja mi się grało bardzo podobnie na 15+10 i 10 samym na lichessie z ludźmi ok 1700-1850. Może dłużej myśleli, ale partie potem w analizie były tak samo złe i z mojej i ich strony
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Lerain nie pisze o lichessie. Na lichess mam 1750. Na chess com to bedzie odpowiednik 1200-1300. Jprdl losowe ruchy. Regularnie w analizie jest po 75 dokladnosci a nierzadko po 80 i wiecej, ale tak, same losowe ruchy
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@sokool motywy to podstawiają i gracze 2200 prawdziwego ELO a co dopiero na 1200-1300 na chess com już nie przesadzajmy. Nie piszemy tu o poziomie GM gdzie buduje sie strategiczna przewage by wygrac w koncowce
  • Odpowiedz
@Averte: 75% dokładności to taki odpowiednik losowych ruchów, które nie są rażąco błędne, ale nie tworzą znaczącej przewagi. To nie jest liniowy wskaźnik, który dokładnie ocenia siłę gry, bo jesteś zawsze pośrednio porównany do innego gracza, który również gra niewymagające ruchy. Z mocniejszym graczem Twoja dokładność spadłaby do 60%, chociaż w jakości Twojej gry nic by się de facto nie zmieniło.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Lerain grałeś z ludźmi na poziomie 1300 na chess com? Ja nie mówie, ze to mistrzowie. 1300 w necie nie ma podjazdu do prawdziwego elo, a gdzie tu mowic o rankingach 2200 i wiecej. Ale jesli grajac na 1300 na chess com (92% percentyl na chesscom) robi sie losowe ruchy, to jakie ruchy wykonuja gracze 800 , 700, 500 ktorych jest wiekszosc?
  • Odpowiedz
@Averte: Grałem kiedyś i jeszcze przez mgłę pamiętam te chwile, kiedy sam robiłem ruchy licząc tylko jeden ruch do przodu. Wrzuć lepiej jakąś grę, to Ci pokażę, czym się różni myślenie i reakcje gracza 1300 od gracza 2000.

Miliony użytkowników chess.com zakładają konto, grają kilka gierek i tkwią w szachowym podziemiu na poziomie 500. Hikaru Nakamura jest w 99.999% percentylu i sam nadal pogardza graczami, który są na poziomie 99.9%,
  • Odpowiedz
@Averte masz z nimi po 70-80 % dokładności bo macie ten sam poziom. Więc oboje gracie tak samo pasywnie. To nie są żadni dobrzy gracze. Pokażesz jakąś partię z tym 80% jakąkolwiek?

Fakt faktem, że to nie są ludzie co losow przesuwają sobie bierki bo to nie prawda. Często to osoby co znają już jakieś debiuty rozwiązują puzzle szachowe itd. I nie podstawiają (zazwyczaj) figur w jednym ruchu i trzeba ich jakoś "sprowokować" do błędu, ale pamiętam jak sam miałem 1200 na chess comie i teraz jak na to patrzę, to widzę jakie wielkie g** ja wtedy grałem.

Najważniejsza zasada szachów to nie dotykać obrony sycylijskiej jak masz mniej niż 2k elo �
  • Odpowiedz
  • 0
@sokool: oboje średnio 92 dokładności, ale już kij z tym, po mojej stronie 1 błąd, 2 niedokładności, po jego stronie 2 niedokładności. Tu akurat remis
Averte - @sokool: oboje średnio 92 dokładności, ale już kij z tym, po mojej stronie 1...

źródło: 1

Pobierz
  • Odpowiedz