Wpis z mikrobloga

Część Mirków pewnie zadaje sobie pytanie - kiedy zejdziemy w Polsce z dzietnością poniżej 1.0




Dzietność w Polsce poniżej 1,0?
W grudniu dzietność w Polsce prawdopodobnie pierwszy raz w historii spadła poniżej 1,0. W 2023 roku było to ~1,16, ale to średnia wartość. Na początku roku była wyższa, a pod koniec niższa.
Szybki szacunek wskazuje, że w samym grudniu dzietność mogła spaść w Polsce poniżej 1,0. Oczywiście w tej części rok dzietność jest zwykle niższa (bo rodzi się mniej dzieci), ale, tak czy inaczej, to pierwszy taki przypadek w historii. Można powiedzieć, że tak zmienia się dzietność w Polsce "na żywo".
Źródło to moje zgrubne szacunki. Póki nie dostaniemy dokładnych danych GUS, trudno jest powiedzieć, czy było to 1,03 czy 0,97. Mi wyszło 0,99.

Źródło

#polska #demografia #dzieci
  • 14
  • Odpowiedz
@Tran_Soptor: 1.0 to i tak bardzo dobry wynik jak na tak tak #!$%@? kraj jak pl. Dla mnie osoby, które w ogóle decydują się na dziecko w tym kraju to szaleńcy/głupki. W tym kraju dziecko to można robić dopiero jak jest się bogatym, inaczej się zajedziesz na śmierć
  • Odpowiedz
@dawid-poselski

@Tran_Soptor: 1.0 to i tak bardzo dobry wynik jak na tak tak #!$%@? kraj jak pl. Dla mnie osoby, które w ogóle decydują się na dziecko w tym kraju to szaleńcy/głupki. W tym kraju dziecko to można robić dopiero jak jest się bogatym, inaczej się zajedziesz na śmierć


#!$%@?? Właśnie niska dzietność to cecha charakterystyczna dla krajów wysoko rozwiniętych, większa dzietność z reguły jest tam, gdzie większa bieda i niższy
  • Odpowiedz
Dla mnie osoby, które w ogóle decydują się na dziecko w tym kraju to szaleńcy/głupki. W tym kraju dziecko to można robić dopiero jak jest się bogatym, inaczej się zajedziesz na śmierć


@dawid-poselski: twój komentarz to przejaw ignorancji, nigdy w historii w PL nie bylo tak dobrze jak obecnie, na tle świata to jedno z lepszych miejsc do życia
  • Odpowiedz
@HaPe: Dobrze to może jest banankom, których starzy nakradli za prl. Przeciętnemu człowiekowi, który wszedł w dorosłość z niczym, ledwo starcza na opłaty + ostatnio covid, inflacja + teraz straszenie wojną i poborem do woja za kilka lat. Aktualnie chyba tylko bananki się dziwią, dlaczego przestaliśmy się rozmnażać.
  • Odpowiedz
@MamByleJakiNick: Masz wykres pod nosem człowieku mógłbyś spojrzeć zanim coś napiszesz. Do covida demografia w Polsce była słaba ale stabilna. Katastrofa demograficzna zaczęła się od covida, drożyzny, potem wojna. Właśnie odkąd ludziom się zaczęło gorzej żyć to demografia zanurkowała.
  • Odpowiedz
Dobrze to może jest banankom, których starzy nakradli za prl. Przeciętnemu człowiekowi, który wszedł w dorosłość


@dawid-poselski: Przemawia przez ciebie ogromna frustracja pewnie hołdowana od pokoleń w rodzinie, jak będziesz mieć dzieci to też pewnie będą powielać ten schemat, nawet osobą niezamożnym żyje się znacznie lepiej, najniższa krajowa ma 2 razy większą wartość nabywczą niż jeszcze 20 lat temu, nominalnie jest kilkanaście razy większa.
  • Odpowiedz
twój komentarz to przejaw ignorancji, nigdy w historii w PL nie bylo tak dobrze jak obecnie, na tle świata to jedno z lepszych miejsc do życia


@HaPe: Otóż było, w dwóch-trzech pierwszych latach rządów PiS, potem się zaczęło "inwestowanie" w nieruchomości wyjebujące ich ceny w kosmos, inflacja częściowo jako efekt rozdawnictwa, pandemia, wojna itp. Obecnie cofnęliśmy się w rozwoju o 10 lat myślę.
  • Odpowiedz
@MamByleJakiNick: Popularny błąd - otóż w bogatej Szwecji górne 50% kobiet pod względem dochodów ma zastępowalność pokoleniową, a dolne 50% dochodów ma krater demograficzny i dzietność 1,0.

Liczy się względna zamożność, a nie obiektywna. Możliwe że dlatego za komuny była niezła dzietność w egalitarnym społeczeństwie.
PfefferWerfer - @MamByleJakiNick: Popularny błąd - otóż w bogatej Szwecji górne 50% k...

źródło: in-sweden-fertility-rate-increases-with-income-women-in-the-v0-mn6ty7acl4hc1

Pobierz
  • Odpowiedz
@PfefferWerfer czy aby napewno tak było za komuny? Nie wiem w sumie jak w miastach, ale na wsiach to norma było 3-6 dzieci. Możliwe że siła robocza, możliwe też że na wsiach miałeś domy, a więc więcej przestrzeni. Poza tym mi głównie chodziło o to że teraz żyje się lepiej niż 5 lat temu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
głównie chodziło o to że teraz żyje się lepiej niż 5 lat temu


@MamByleJakiNick: 5 lat to akurat bardzo niefortunny zakres, czy lepiej niż 10 lat temu? tak, czylepiej niż 20? na pewno.

Ale 5 lat temu to była wiosna 2019 przed covidem - lokalny peak. W najlepszym wypadku jakośc życia byłą porównywalna, chociaż według mnie jednak trochę siadła a nie mówię o sobie, bo mnie akurat z roku na rok
  • Odpowiedz