Wpis z mikrobloga

Przypominam że nie tak dawno nadrukowano potężne ilości pieniędzy na świecie w związku z covidem.

Te pieniądze nigdzie nie znikły, wysokie stopy procentowe sprawiły że bogaci do których ta kasa trafiła mogli siedzieć na gotówce. Inflacja ktorą ten dodruk spowodowal spadła, stopy są dalej relatywnie wysokie (wiec teoretycznie idealny czas żeby trzymać gotówkę) a i tak prawie wszystkie rynki wybijają ATH.

Jak tylko stopy zaczną być obnizane to znowu będziemy mieć giga hossę bo bogole nie będą mogli trzymać dalej gotówki, a ludzie dostaną kredyty. Do tego ciagle bedzie latał czarny łabądź (juz nie taki czarny) w postaci wizji kolejnego wielkiego dodruku pieniędzy który jeszcze bardziej może napędzić rynki.

Jak ktoś nie kupił mieszkania bo go nie było stać, to moim zdaniem juz go nigdy nie będzie stać jeśli nie wygra w totka.

#kryptowaluty #nieruchomosci #gielda #pieniadze
  • 23
  • Odpowiedz
@Jestem_robotem123:
Dokładnie tak jak piszesz.
W tym roku mieszkania napędzane są przez kredyt 0%
W przyszłym roku dopłat już nie będzie ale spadną stopy dzięki czemu raty kredytu spadną i kolejne tłumy zgłoszą się po kredyt.
Hossa mieszkaniowa i zwyżki cen mieszkań będą trwać w Polsce jeszcze wiele lat.
Kto nie zdazyl kupić mieszkania ten przegrał życie.
  • Odpowiedz
@Kam_sekwaw: @Vateusz23 gospodarka opiera się na kredycie, można nie lubić kredytów ale to one napędzają rozwój. Jesteśmy w sytuacji juz ogromnego rozwarstwienia gdzie wielu ludzi ma masę pieniądzy, więc gospodarka naturalnie dąży do tego żeby jedni pożyczali skumilowany kapital a inni go inwestowali (a takie środowisko tworzą niskie stopy) także można powiedzieć że w obecnym systemie wszystko co nie jest niskimi stopami procentowymi jest tymczasową anomalią
  • Odpowiedz
@zaq22: > W tym roku mieszkania napędzane są przez kredyt 0%. W przyszłym roku dopłat już nie będzie ale spadną stopy dzięki czemu raty kredytu spadną i kolejne tłumy zgłoszą się po kredyt.

Właśnie przez najpierw bk2%, a później bk0%, ludzie, którzy kupiliby nierucha, gdy te stopy spadną, zdążyli już zakupić mieszkanie. Te programy były pożyczaniem popytu z przyszłości. Więc Twoje wnioskowanie może być błędne. No chyba że będzie znowu jakiś
  • Odpowiedz
@Vexo0: wydaje mi się że patrzysz na popyt na mieszkania jak na jakąś ograniczoną pulę, natomiast osoba z kapitałem po prostu ładuje kapital w to co się opłaca. Wiec to że teraz kupiła mieszkanie nie stoi w sprzeczności z tym że w przyszłości znowu kupi - dlatego nie patrzyłbym na to jak na branie popytu z przyszłości tylko jak na kreowanie popytu.
  • Odpowiedz
@krucjata_syjonistycznego_jihadu:
Tak sie sklada ze od tego roku w Polsce niezrealizowane zyski kapitałowe już są opodatkowane.
Ta ustawa przeszła w 2023 bez większego echa bo jako pierwsi wprowadzili ją Niemcy w latach 30 w stosunku do Żydów.
PiS tą ustawą się nawet nie chwalił a opozycja to olała.
To się nazywa "exit tax" czyli jak nazwa wskazuje jeśli chcesz wyjechać z Polski zabierając majatek to płacisz podatek jak Żyd który chciał
  • Odpowiedz
@maryjuszpitagoras: No okej, tylko podaj jakies powody dlaczego miałoby się coś wydarzyć, bo to że ktoś coś mówi więc tak nie będzie nie jest argumentem na cokolwiek. Wg mnie wszelkie możliwe dane wskazują na to że rynki będą cisnęły do góry i podałem parę powodów dlaczego tak uważam
  • Odpowiedz
@Jestem_robotem123 jeden argument: "jeśli stopy zostaną obniżone". O ile dobrze pamiętam inflacja miała być chwilowa, przejściowa. Tylko na 2023 a w 2024 już jesteśmy w celu. No może jeszcze odbicie w 2024 ale już w 2025 w celu. Kolejne rewizje przewidują powrót inflacji do celu w 2026r. W USA to samo i jest bardzo duża szansa, że o obniżkach dopirlero będzie mowa pod koniec 2024r. Sądzę, że bez chociaż delikatnej recesji inflacja
  • Odpowiedz