Wpis z mikrobloga

Szybkie pytanko. Czy w przypadku osadzania na płyce modułów typu ESP taki jak na zdjęciu, ale oczywiście dotyczy to każdego innego takiego modułu, to należy dbać o izolowanie przelotek na głównej płytce które są bezpośrednio pod tym modułem? ESP wszystkie swoje przelotki ma zasłonięte soldermaską, ale na głównej płytce są odsłonięte. Czy w tym momencie trzeba dodatkowo zasłaniać przelotki np. taśmą klejącą? Czy w takim przypadku soldermaska ESP wystarczy aby zapewnić izolację?
#elektronikadiy #esp32
olejek_rurzany - Szybkie pytanko. Czy w przypadku osadzania na płyce modułów typu ESP...

źródło: ESP

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
@George_Liquor: Pytam, bo spotkałem się z opiniami, że nie należy traktować soldermaski jako izolatora i polegać na tej właściwości przy projektowaniu układów. Tzn niewątpliwie cośtam izoluje, ale nie jest to jej główne zadanie.
  • Odpowiedz
@olejek_rurzany: Jak robisz na sprzedaż, to musisz spełniać określone normy. Wg standardów IPC soldermaska nie jest izolatorem. Ona ma tylko wspomagać lutowanie, jak nazwa wskazuje.
  • Odpowiedz
@sorek: tak też zrobiłem w jednej sztuce testowej, ale w kolejnych właśnie zastanawiam się czy jest to konieczne. Bo przyklejanie taśmy to nie dość że jakaśtam dodatkowa operacja, to jeszcze troche podnosi cały moduł ESP w powietrzu.
  • Odpowiedz
Wg standardów IPC soldermaska nie jest izolatorem. Ona ma tylko wspomagać lutowanie, jak nazwa wskazuje.


@MickM: no właśnie. Swoją drogą właśnie się dowiedziałem o istnieniu jakiegoś IPC, dzięki za info xD
  • Odpowiedz
@olejek_rurzany: Jeżeli moduł, jego maskowanie przelotek jest wykonany zgodnie z normą IPC to nic nie musisz podkładać. Produkuję elektronikę od ćwierć wieku i stosując wszystko co nie jest chińską podróbką nie spotkałem problemów.
Dalej - podkładając np taśmę kaptonową pod ten moduł uniemożliwiasz prawidłowe lutowanie w procesie maszynowym, reflow.
Dalej - z podkładką ryzykujesz zwarcia pod modułem przy lutowaniu i ręcznym i reflow.
  • Odpowiedz