Wpis z mikrobloga

Zastanawiam na skutecznością psychoterapii/interwencji psychologicznych w rzeczywistym, codziennym świecie i życiu. Nie obserwuję skuteczności, wręcz przeciwnie. Mógłbym podać 3 przykłady z rodziny (nie mam obecnie znajomych) z ostatnich lat. Brak pozytywnych historii.

Pierwszy przykład to osoba z zdiagnozowaną depresją. Miała kontakt z psychologiem i interwencje psychologiczne. Popełniła samobójstwo w ciągu kilku tygodni.
Drugi przykład to osoba z objawami depresyjnymi i lękowymi. Uczęszcza na psychoterapię prawie 4 lata. W trakcie psychoterapii nastąpił nawrót objawów. Na pytanie czy psychoterapia pomogła jej w jakimś objawie odpowiada: nie.
Trzecim przykładem w obrębie rodziny jestem ja. Wielokrotna nieskuteczność terapii czy próba samobójcza w trakcie jej trwania (trudno stwierdzić czy terapia pogorszyła poprzedzający stan, ale mogę stwierdzić, że licencjonowany psychoterapeuta nie rozumiał natury objawów depresyjnych).

#depresja #psychologia #psychoterapia #terapia #psychiatria
  • 1
  • Odpowiedz
@senselessness trzeba szukać psychoterapeuty klinicznego przede wszystkim, mój psychoterapeuta bierze beznadziejne przypadki, których inni psychologowie nie chcieli się podjąć a ludzi z zaburzeniami nastroju czy depresją kieruje do innych psychologów, z którymi współpracuje, ale trafiają do niego głównie osoby ze schizofrenią i głęboko upośledzone i ma grafik zapchany, trzeba szukać, nie chodzić do pierwszego lepszego, który się podejmie
  • Odpowiedz