Wpis z mikrobloga

Jesse Livermore: "Never be afraid of the normal movement. But be very fearful of abnormal movements".
"When I see a danger signal handed to me, I don't argue with it. I get out! A few days later, if everything looks all right, I can always get back in again". - How to Trade In Stocks (1940).

Jesse Livermore był jednym z najlepszych spekulantów na świecie. Zapewne najlepszym jeśli chodzi o początek XX wieku. Jeśli ktoś był od niego jeszcze lepszy, to James R. Keene, który w książce Lefevre jest określony jako "the greatest of them all". Urodzony znacznie wcześniej (1838) nauczył się wszystkiego samemu w czasach gdy stock ticker tape i czytanie z taśmy raczkowało. W przeciwieństwie do Livermore'a zachował też większość swojego majątku: gdy zmarł w 1913 roku był wart 15 milionów dolarów (ok. 476 milionów dolarów wg wskaźnika inflacji, ale ponad 10 miliardów dolarów wg wskaźnika produkcji, zwanego też m.in. inflacją producencką, a po angielsku "Producer Price Index").
#gielda #wallstreet #nyse #nasdaq #livermore #jesselivermore #stocks #akcje
  • 11
  • Odpowiedz
if everything looks all right, I can always get back in again


@Reading1833: W praktyce jednak większość ludzi cierpi na myśl o wejściu lub nawet nie podejmuje decyzji o ponownym wejściu, gdy "back in again" miałoby być po gorszych cenach.
  • Odpowiedz
  • 1
@Uncontrollable24: Nie zmieniła. Przypuszczam, że masz na myśli też różne regulacje, które weszły, nadzory finansowe itp. ale w giełda sama w sobie się nie zmieniła, bo niby czemu miałaby się zmienić? Wciąż popyt i podaż decydują o cenie. Wszystkie inne zmienne tylko to łącznie kształtują. Równie dobrze 100 lat temu mogli mówić, że giełda się zmieniła na przestrzeni jeszcze wcześniejszych 50-60 lat, bo to i tamto (np. powszechny dostęp do
  • Odpowiedz
  • 1
@Uncontrollable24: ale to nie ma znaczenia. Nawet gdyby założyć, że w jakiś sposób np. algo trading zaburza rynek, to tylko w krótkoterminowym trendzie. Z tego co się orientuje, to w dużej mierze chodzi o wykorzystywanie arbitrażowych możliwości. Ale nawet to nie ma znaczenia w analizie, bo czy to robi człowiek czy komputer, to na jedno wychodzi, a efektem jest cena ukształtowana przez popyt i podaż. Teraz na wielu instrumentach wolumen
  • Odpowiedz
@Reading1833: Dlaczego uważasz że tylko w krótkoterminowym trendzie zaburza rynek? Zakończę to tylko tym że jeśli takie jest twoje zdanie rób kase tak jak livermore ale zobaczysz że teraz się to nie sprawdzi ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jest tak dużo książek jak trejdować a i tak wiekszość traci ciekawe dlaczego? Dla odmiany polecę książke @DJ007 Wygrywają ci, którzy potrafią przegrywać Tom Hougaard
  • Odpowiedz
  • 1
@Uncontrollable24: Nie mówiłem, że uważam, że zaburza rynek. Mówiłem, że gdyby w ogóle założyć, że tak jest, to nie jest to istotne. Nie myślałem o Livemorze jak o swoim idolu. Na pewno miał na mnie wpływ, ale również inni spekulanci mieli i to wcale nie mniejszy. Livermore był jednym z niewielu, którzy coś opisali w książce. Właśnie, mówisz, że tak dużo książek jest, a większość traci: przede wszystkim to zauważyłem,
  • Odpowiedz
@Reading1833: Masz rację ale ja uważam że duża część książek porusza strategie i ruchy rynków w danych momentach które teraz mogą się nie sprowadzać, mało kto porusza uczucia jakie nam towarzyszą np. dlaczego przy stratnych pozycjach często je trzymamy mimo iż strata rośnie. Tom bardzo fajnie to poruszył ten temat poruszył i polecam tą pozycje. Co do upadku na giełdach i w biznesach w Polsce jest złe przeświadczenie że jak
  • Odpowiedz
  • 0
@Uncontrollable24: Livermore właśnie poruszył ten temat w swojej książce i w książce Lefevre też o tym jest. Czasami trzeba coś przeczytać wiele razy w trakcie zdobywania doświadczenia żeby dopiero wtedy wyciągnąć wszystkie ważne rzeczy.
  • Odpowiedz