Wpis z mikrobloga

Ile trwa leczenie kanałowe? U poprzedniego dentysty potrafiliśmy zrobić zeba w ciagu 3 tygodni, na 3 wizytach. U obecnego robie juz 2 miesiace i zakończe na 4 wizytach. Dentystyka mowila, ze musi sie zagoic i dlatego sa takie odstępy czasowe. Wiec jak to jest? Faktycznie nie ma co się spieszyć i robic to powoli? Zab również musi sie zagoic? #dentysta #zeby
  • 14
  • Odpowiedz
  • 0
@Frettka no powiedziala mi, ze dopiero po majowce mi założy plombę, bo cos tam dlugo grzebala i musiala cos „wyprostować” i powiedziala, ze ma sie teraz to zagoic
  • Odpowiedz
@Birter: ja chyba ze 4 miesiące leczyłem ale też nigdzie mi się nie spieszyło a dentystka chciała miec pewność że bakterie już wytłuczone przed finalnym zamknięciem
  • Odpowiedz
@Birter: powinno się zakończyć na jednej wizycie, 1-2 h. Takie odstępy czasowe znacznie pogarszają długoczasowe rokowanie, szczególnie jeśli pomiędzy wizytami ząb jest zamykany coltosolem (taki biały "gips") albo glassjonomerem (np. taki różowy/pomarańczowy materiał).
Leczenie jest prowadzone pod mikroskopem, masz robione zdjęcia rtg na wizytach?

Żaden kanał nie powinien być "prostowany", tylko opracowywany zgodnie z jego krzywizną. Ząb zacznie się goić dopiero po szczelnym wypełnieniu kanałów i szczelnej odbudowie zęba. Do tego
  • Odpowiedz
@Birter: nie ma "starej" i "nowej" metody. Jedynym właściwym postępowaniem jest leczenie pod mikroskopem, z kontrolą rtg i w osłonie koferdamu. Jak ktoś się do tego nie stosuje to popełnia błąd w sztuce ¯\(ツ)/¯ Lekarz nie ma prawa leczyć przestarzałymi, obecnie niezalecanymi metodami leczenia, które jak wykazały wieloletnie badania są znacznie mniej skuteczne. Psim obowiązkiem każdego lekarza jest stałe doszkalanie i znanie aktualnych wytycznych dotyczących leczenia, które wykonuje.
  • Odpowiedz
koferdam


@Snowflake_: Miałem tydzień temu kanałówkę - koferdam (czy tam "w osłonie koferdamu) to kawałek gumy, który zakładają ci na leczony ząb, żeby odizolować ząb od reszty jamy ustnej. Tak żeby podczas leczenia żadne bakterie/ślina z jamy ustnej nie trafiły do leczonego zęba i nie spowodowały dalszych problemów. Więc biorą kawałek gumy, wycinają miejsce na ząb, nakładają szczypcami na ząb i potem rozciągają ci to na całe usta i musisz oddychać
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: Czytając twoje komentarze coraz gorzej mi. Mam wrażenie że dentysta do którego chodzę/chodziłem zrobił wszystko źle. Rtg zrobił dopiero po wyleczeniu zęba i jego odbudowie. Leczenie trwało 4 wizyty w sumie 5 tygodni. Górna prawa czwórka.
  • Odpowiedz
@Snowflake_: aby leczenie kanałowe był9 skuteczne, to ząb musi być wolny od bakterii. Bez koferdamu nie da się tego zrobić. A przy wypełnieniach chodzi o suchość zęba. Do wilgotnego/mokrego materiał się znacznie gorsej przyczepia. A bez koferdamu ząb zawsze jest w jakimś stopniu wilgotny.
  • Odpowiedz