Wpis z mikrobloga

#gielda wytłumaczy mi ktoś jak grać to cfd? Bo rozumiem że mam przykładowo 1000 zł i chciałbym ustawić short na spadek to dźwignia 1:20 to aby wyjść na 0 to musiałbym postawić 50 PLN jak źle postawię i stracę 100%?
  • 16
  • Odpowiedz
@frytaa: 1:20 to stosunek depozytu potrzebnego do otwarcia pozycji do jej rynkowej wartości. Czyli potrzebujesz 5% danej kwoty, np. otwarcie pozycji o wartości rynkowej 1000zł będzie wymagało 50zł depozytu. Ale zysk i strata też są lewarowane 1:20. CFD - kontrakt na różnicę kursową, jeżeli dasz shorta i rynek zacznie iść do góry to stracisz, żeby wyjść na 0 mussiz zamknąć w cenie, po której otworzyłeś transakcje.
  • Odpowiedz
@frytaa: ale tracić będziesz z całego swojego depozytu aż do jego wyzerowania. W EU (i UK) przepisy mówią, że jeżeli nie jesteś klientem profesjonalnym to broker ma ci zamknąć wszystkie pozycje jak ci się konto wyzeruje. Jest to ochrona przed ujemnym depozytem. Najwyżej stracisz tyle ile włożysz.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@wuwuzela1 świeżak się pyta jak to działa i czy dobrze rozumie to wyzywają, a że inni już odpowiedzieli to chciałem się upewnić że nie warto
  • Odpowiedz
@frytaa: ja również odradzam CFD ale jak już bardzo musisz to koniecznie otwórz sobie konto demo, np na xtb i poćwicz. Uwierz mi, to może wyssać Ci cały depozyt w kilka chwil jak rozegrasz to nieumiejętnie.
  • Odpowiedz
@frytaa cfd samo w sobie nie jest straszne, tylko wchodzenie all in na dużej dźwigni. Jeśli ryzykujesz 50% kapitału, to w dłuższej perspektywie przegrasz nie ważne jaką masz strategię. Można grać używając cfd, tylko z mniejszą pozycją. Wymaga to sporej dyscypliny, bo część kapitału "leży i nic nie robi", a fajne przyciski buy/sell kuszą, żeby wcisnąć, bo natgas, czy inny shit z wielkim spreadem zaraz wystrzeli to the moon
  • Odpowiedz
@frytaa: Ogólnie zamiast CFD polecam po prostu skupować akcje i ETFy. Nawet jeżeli chcesz grać na dźwigni to masz delikatniejsze opcje dzięki ETFom jak 2x czy 3x oraz znacznie mniejsze koszta utrzymania takiej pozycji. Np. 3USL.UK, 3USL.UK (short), QQQ3.UK.
Tak na szybko pierwszy z listy ma koszta rzędu 0,75% rocznie + daily swap 0.002330%.
  • Odpowiedz
mam przykładowo 1000 zł i chciałbym ustawić short na spadek to dźwignia 1:20


@frytaa: Jeśli postawisz 1000 zł na spadek, to jeśli walor spadnie o 5%, to Ty wygrasz drugi 1000. Z kolei jeśli walor pójdzie w drugim kierunku o 5%, to teoretycznie stracisz wszystko.

Teoretycznie, bo praktycznie po utracie 20% (czyli walor 1% w złym kierunku) zadzwoni do Ciebie margin z ostrzeżeniem. A po utracie 50% broker sam zamknie pozycję,
  • Odpowiedz
Dobrze tutaj wszyscy piszą, żeby nie bawić się w CFD. O tym za chwilę. Dźwignia 1:20 działa w ten sposób, że aby kupić np. CFD na akcje o łącznej wartości 1000 zł potrzebujesz tylko 50 zł. Ale jeśli masz na rachunku 1000 zł i kupujesz coś łącznie o wartości 1000 zł, to nawet nie używasz wtedy żadnej dźwigni. Tak w ogóle taka dźwignia jest bardzo wysoka, nawet dla day trader'a. W Stanach
  • Odpowiedz