Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Kiedy zaczynała się pandemia to kupowałem trochę Bitcoin co jakiś czas. Ogólnie to trzymam go już grubo ponad dwa lata i chciałbym trochę sprzedać. Od 2 lat mieszkam i pracuję w Niemczech, ale nie załatwiałem żadnych formalności związanych ze zmianą rezydencji podatkowej itp.

Spędzam tu większość roku, w Polsce się wymeldowałem i mam tam tylko matkę (rodzeństwo mam w DE, jestem kawalerem).
Jak wiadomo - krypto trzymane dłużej niż rok nie jest w Niemczech opodatkowane, a skoro de facto spełniam przesłanki bycia rezydentem Niemiec, to nie mam zamiaru płacić 19% podatku w Polsce.

Czy sprzedając teraz to krypto jestem automatycznie traktowany jako rezydent podatkowy w Niemczech i nie muszę w przyszłym roku wypełniać żadnych polskich PITów, czy muszę oficjalnie zmienić rezydencję podatkową i dopiero mogę sprzedać?

#kryptowaluty #podatki #krypto #bitcoin #pit



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Jailer
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 7
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): >Chyba sam sobie odpowiedziałeś

@QHiN: @Powstaniec: ale jakie są formalności do załatwienia? czy się dostaje jakiś papierek z zaświadczeniem?

Wg ustawy:

Art. 3. [Obowiązek podatkowy]

1. Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
1a. Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa
@mirko_anonim: Nie wiem dokładnie, pewnie jakieś zezwolenie na pobyt w innym kraju /zameldowanie + np rachunki z tego kraju. Temat kiedyś omawiał Metzen, ale nie pamiętam już dobrze. Faktem jest że to Ty musisz przesłać odpowiednie dokumenty do US i mu to udowodnić że tak jest, żeby skreślili /zawiesili Cię z listy podatników.