Wpis z mikrobloga

@programista15cm a czego ignorancji? Też mnie to uderzyło jak Pani od makroekonomii na studiach na samym początku oświadczyła ze wszystko oparte jest na założenia że zasoby są nieskończone. Być może kiedyś takie założenie było dobrym uproszczeniem ale teraz widzimy że długo tak nie pociągniemy
  • Odpowiedz
eż mnie to uderzyło jak Pani od makroekonomii na studiach na samym początku oświadczyła ze wszystko oparte jest na założenia że zasoby są nieskończone


@AlanPogromca: To chyba coś na opak zapamiętałeś. Na pierwszych zajęciach mówią właśnie często bon mot, że ekonomia zajmuje się tym, jak przy pomocy ograniczonych zasobów zaspokajać nieograniczone potrzeby (przynajmniej na UEK w Krakowie).
  • Odpowiedz
@AlanPogromca: ale jakie zasoby? Czy zasoby, które mają dziś kluczowe znaczenie (np AI) miały w ogóle znacznie lub istniały 20 lat temu?

Czy zasoby, które kiedyś były postawa potęgi państwa jak liczba koni i owsu mają dziś jakiekolwiek znaczenie?

Gdyby paliwo nuklearne zużyte w latach 50-80 wykorzystać we współrzędnych procesach technologicznych to całe tamte paliwo ponoć starczylo by po kres ludzkości

Głównym motorem wzrostu zawsze jest człowiek i jego zdolność
  • Odpowiedz
@morgiel spokojnie, niedługo zaczniemy zgarniać zasoby z poza ziemi. A poza tym, są niektóre zasoby które są efektywnie nieskończone, jak większość energii odnawialnych, praca kreatywna czy też usługii, a na tym również prowadzi się kapitalizm.
  • Odpowiedz
Zasoby może tak szybko się nie skończą w przeciwieństwie do zasobów ludzkich. Jak zabraknie młodych ludzi którzy będą pracowali na starych których jest coraz więcej to zaczną się ciekawe czasy dla ludzkości
  • Odpowiedz
@swiadomy_anakolut nie rozumiesz chyba jak działają usługi. Jest potrzebny stały procent populacji pracujący jak usługi, a że populacja może rosnąć teoretycznie w nieskończoność, to i absolutna ilość ludzi zatrudniona w usługach również może rosnąć w nieskończoność.

Praktyczny wzrost ludzi może nie jest nieskończony, ale i tak bardzo duży jest możliwy. Na samej ziemi bez problemu się zmieści (razem z jedzeniem) kolejne setki miliardów ludzi. Jak byśmy zaczęli liczyć całość układu słonecznego,
  • Odpowiedz
@malinq: odnawialne źródła energii też wymagają zużycia zasobów. Pod farmy wiatraków potrzebny jest teren z wykarczowanym lasem. Panele słoneczne działają najwydajniej na równiku, więc będziemy mieć nową kolonizację Afryki. Rzeki do energii wodnej są ograniczone, a budowanie tam wpływa na środowisko naturalne.
  • Odpowiedz
to jaka jest twoim zdaniem granica rośnięcia populacji?


@Diamond-kun: Nie wiem, ale jestem przekonany że jest taka granica, przynajmniej na Ziemi. (Podobnie nie wiem ile aut się zmieści na drodze, ale wiem, że jest tam ograniczona ilość miejsca.)
  • Odpowiedz