Wpis z mikrobloga

Ja #!$%@?, ale gówno. Na wersji premium nie potrafi mi policzyć skali staninowej, ale skalę stenową potrafi xd czyli potrafi dodać 5,5, ale jak musi dodać zamiast tego 5 to już się #!$%@? xd

#chatgpt
  • 4
@kishibashi: A ty wiesz że to jest model językowy a nie matematyczny?
Jeżeli model językowy podaje prawidłową odpowiedź na pytanie ile to jest 2+2 to nie dlatego że to policzył lecz dlatego że zapamiętał to "na blachę".
Brak umiejętności liczenia (czy to na potrzeby matematyki czy fizyki) u modeli językowych to jest szeroko znany problem i dopiero nowe pomysły typu Q* mają dopiero ten problem dopiero rozwiązać w przyszłych wersjach.
@kishibashi: Dodam że obecnie modele językowe potrafią conajwyżej napisać ci skrypt pythona który będzie liczył zadane przez ciebie zagadnienie matematyczne, potem ten skrypt uruchomić (tylko chatgpt plus) i podać ci wyniki działania tego skryptu.
Jednakże same tego policzyć jeszcze nie umieją. Bez pisania i uruchamiania skryptów będą jedynie zgadywać na podstawie tego co było w ich danych treningowych. Jedynie w przypadku prostych działań typu 2+2 odpowiedzą prawidłowo gdyż takie proste działania
@Asgraf: no ale o to przecież chodzi - dla stenów podał mi wzór i sposób liczenia, wygenerował skrypt i mi policzył, dla staniny zaczął się już przewracać, choć różnica we wzorze jest żadna.
@kishibashi: Czasami po prostu musisz mu powiedzieć wprost że tak ma robić bo nie zawsze się domyśli że powinien
Jeszcze lepszym pomysłem jest wejść tutaj:
https://chat.openai.com/gpts

Wpisać w wyszukiwarkę math i do obliczeń skorzystać z jakiegoś GPT zoptymalizowanego pod tym kontem.
Praktycznie w dowolnym zadaniu wyspecjalizowane pod to zadanie GPT będzie zawsze leprze od generycznego GPT4