Wpis z mikrobloga

Chciałbym sobie troche dorobić sprzedając jakieś figurki drukowane w 3d sprzedając na olx lub allegrolokalnie. Wiem, że nie musze rejestrować działanosci jak nie przekrocze miesiecznie 75% przychodu liczonego od minimalnej. Jak to wygląda od strony podatków, jeśli jestem zatrudniony na etacie? W nastepnym roku mam to rozliczyć jako podatek dochodowy od osób fizycznych i zapłacić 12% z dochodu? Tylko jak ten dochód obliczyć bez faktur?

#podatki #ksiegowosc #firma #dzialalnoscgospodarcza #pit #informatyka #programista15k
  • 13
  • Odpowiedz
@xzcasd rejestrujesz sprzedaż, musisz przecież monitorować kiedy zarejestrować JDG jeśli przekroczysz próg. Na koniec roku liczysz z tego dochód, i podatek 12% i wypisujesz do PIT
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@zibizz1 tylko jak wyliczyć ten dochód z tego przychodu, bo kosztem tu będzie prąd, materiał do drukowania, jakaś elektronika z aliexpress (lampki, diody, kabelki, konektory, jakieś narzędzia do tego, lutownica). Jak mam udowodnić ile prądu zużyła drukarka, czy ceny tych zakupów mam liczyć w brutto czy w netto? Tyle pytań, a odpowiedzi w google takie pokrętne, że im więcej czytam tym mniej to rozumiem.
  • Odpowiedz
@xzcasd koszty liczysz brutto jak nie jesteś na VAT. Wszystkie na które masz faktury/rachunki imienne. Prądu nie liczysz bo trzeba mieć osobny punkt poboru, no chyba że sobie wynajmiejsz lokal tylko na cele działalności i tam będzie rachunek za energię to wtedy tak
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@zibizz1 Ok, dzięki. Rozumiem, że mogę sobie prowadzić jakąś ewidencje w excelu i nie będzie problemu. A czy musze odprowadzać zaliczki podatku na działalności nierejestrowanej co miesiąc czy tylko raz w roku przy rozliczaniu?
  • Odpowiedz
@xzcasd: na koniec roku, zlaiczek sie nie opłaci. Tak, może być w excelu, po kązdym miesiącu ma byc przychód zsumowany żeby pilnować limitu i trzeba zbierac dokumenty kosztowe jeśli są (musza zwierać dane kupującego, nie może być paragon)
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@zibizz1 Dzięki, mam jeszcze jedno pytanie. Drukarka i materiały zostały kupiona na dane mojej mamy - czy mogę to uznać jako koszt czy muszą być na moje dane?
  • Odpowiedz
@xzcasd: Muszą być na Twoje dane, ale skoro Twoja mama kupiła te rzeczy to sama może sprzedać trochę rzeczy w ramach jej nierejestrowanej JDG
  • Odpowiedz
@xzcasd:
Dochód z działalności nierejestrowanej wliczasz do swoich dochodów z etatu (na PIT-36 jest odpowiednia rubryka).
Na wszystkie materiały, prowizję portali czy opłaty za przesyłki bierz faktury VAT, będą potrzebne do obliczenia dochodu.

A co do limitu, to pamiętaj, że jest tu mowa o przychodzie należnym, a to nie do końca to samo co przychód realny. Przykładowo na Allegro Lokalnie kupujący ma 7 dni na zapłatę. Teraz ktoś kupuje od ciebie
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@pcela a co do kasy fiskalnej to jeśli bym sprzedawał na olx i dostawał od nich tylko przelewy na konto to nie zalicza sie do tego punktu z zwolnieniami o dostawie towarów w systemie wysyłkowym? Tylko tam te przelewy nie są opisane z nazwy za co są tylko jakimiś symbolami :/ Ale z tego co wiem można wygenerować jakieś zestawienia miesięczne. Kasa fiskalna u mnie raczej odpada bo zanim się wróci to
  • Odpowiedz
  • 1
@xzcasd
Po prostu dla nie których towarów kasa fiskalna jest obowiązkowa już od pierwszej transakcji (są wykluczone ze zwolnienia), ale figurki raczej się pod to nie łapią.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@pcela a jakbym zarejestrował działaność pracując na etacie to oprócz zdrowotnej płaciłbym tylko dochodowy 12%, bez vat i bez kasy fiskalnej zakładając dochód np. 1000 zł miesięcznie?
  • Odpowiedz
  • 0
@xzcasd
Nie ma tu znaczenie czy to działalność zarejestrowana czy nierejestrowana. Jak sprzedaż danego towaru podlega obowiązkowej fiskalizacji nie ma znaczenia rodzaj prowadzonej działalności.
A co do VAT-u to on jest przeźroczysty dla czynnego płatnika (płaci go klient końcowy, ty jesteś tylko pośrednikiem). Tu musisz sobie przeliczyć koszty i wydatki czy opłaca ci się korzystać ze zwolnienia czy z niego zrezygnować (jak masz faktury zakupowe ze stawką 23%, to raczej się opłaca
  • Odpowiedz