Wpis z mikrobloga

#pracait #programista15k

Nie ma większych ekspertów w IT niż DevOpsi. DevOps engineer w firmie jest jak szwajcarski scyzoryk. Apka się nie kompiluje? DevOps ogarnie, że prosty dev #!$%@?ł coś z importami.

Dev całe życie #!$%@? swoją javę 8 i mavena. DevOps widział i kompilował już apki C#-owe, nodejsowe, golangowe, pythonowe, reactowe.

Ogarnąć infrastrukturę? Zadanie dla DevOpsa. Ogarnąć chmurę? DevOps. Monitoring, elastic, observability, optymalizacja apki? DevOps. Load balancing, certy, DNS? DevOps. Provisioning kolejek do rabbita czy topiców do kafki? Automatyzuje DevOps. Ogarnianie apek pod kubernetesa, który dla devów jest czarną magią? DevOps. Testy wydajnościowe? DevOps. Branching strategy w repo? DevOps.

A developer tylko klepie ficzery pod batem Scrum Mastera. To przepaść.
  • 26
  • Odpowiedz
@karetpoker: xD zależy od firmy, stanowiska i egzemplarza. Ja mam u siebie strukture devopsów i jak zgłosiłem jednemu żeby mi cos tam zrobił to jedyne co umiał zrobić to udostępnił mi ekran i pytał sie mnie co ma klikać bo zero pojęcia. Głównym zajeciem to chyba siedzenie na dupie i udawanie że jak cos się spieprzyto będzie naprawiał a pewnie i tak problem czeka jak bardziej ogarnięty koles przyjdzie do roboty
  • Odpowiedz
@some_ONE:
1. Chłop który podłącza kabelki w serwerowni jest technikiem informatykiem za 5k brutto a nie devopsem.
2. Obecne "rewolucyjne" modele działają w ten sposób ze dopasowują najbardziej prawdopodobnie występujące w danych treningowych literki obok siebie. Takie coś nigdy nie będzie samodzielnym programistą bo to że "tego czegoś" kod w ogóle się kompiluje wynika ze statystyki w danych treningowych. To jest zbyt mały poziom pewności jak na silne typowanie dowolnego językia
  • Odpowiedz
@karetpoker: xd, kiedyś tak było jak miałeś devów/opsów migrujących do devopsa przez co mieli dużą wiedzę ogólną. Obecni devopsi będący na rynku mają duże braki łącznie z takimi, że za bardzo nie umieją programować w dobry sposób
  • Odpowiedz
@Saly Bo DevOps ma znać programowanie na poziomie skryptowym. Jak ktoś szuka szafy grającej, to niech napisze Fullstack <twoj_jezyk> developer. Ale tak, wielu z nich nie ma nawet tej podstawowej wiedzy.
  • Odpowiedz
Bo DevOps ma znać programowanie na poziomie skryptowym


@Kaio92: generalnie nie mam zdania co kto powinień ogarniać, bo zależy to oczywiście od firmy i myślę, że można się zgodzić na to co rynek oczekuje od typowego przedstawiciela danej roli. Z drugiej strony "maszyna grająca" jest dobra sama w sobie, bo generalnie w wytwarzaniu oprogramowanai im większa wiedza i ogarnięcie tym lepsze podejmowane decyzji.
  • Odpowiedz
@karetpoker: jak już wspomniałeś: tooling czy testy. Nawet jak nic nie piszesz to umiejętność programowania się przydaje, żeby powiedzieć devowi, że jego apka zachowuje się jak gówno. Z umiejętnością programowania możesz mu dokładnie pokazać co zrobił źle. Sama wiedza na temat całego toolingu danej technologi (czyli a. DevOps widział i kompilował już apki) to też umiejętność programowania
  • Odpowiedz
ale co ja mam programować oprócz toolingu?


@karetpoker: operatory do kubernetesa

znaczy się to dalej tooling, ale trochę bardziej skomplikowany niż jeden czy drugi skrypt odpalany z pipeline'u CI/CD
  • Odpowiedz
@Saly: Tutaj trafiasz w sedno. Ja przeprowadziłem dużo rozmów na stanowisko devops i ludzie wykładają się na mega prostych rzeczach. Moje popisowe zadanie to z logu nginx masz wyciągnąć wszystko z Linuksa i zapisać do pliku Linux.txt, analogicznie z Windowsem i Androidem. Ludzie to ręcznie kopiowali. Ludzie myślą, że jak napisali z 3 terraformy to od razu 30k, a mają elementarne braki w wiedzy…
  • Odpowiedz