Wpis z mikrobloga

Jak sie rozliczać z urzedęm skarbowym od zysku na giełdzie? I czy jest jakaś dolna granica zarobku z którego nie trzeba ujawniać tak jak przy nierejestrowanej działalności gospodarczej do połowy minimalnej krajowej #gielda #finanse
  • 13
  • Odpowiedz
@MetalowyBieg jeśli inwestujesz na giełdzie składasz PIT-38, nie ma kwoty wolnej. Działalność nierejestrowaną rozliczasz w PIT-36, obowiązuje zwykła kwota wolna (liczona wspólnie z innymi dochodami z PIT-36).
  • Odpowiedz
Rozliczasz się tylko ze zrealizowanych zysków (jeśli mówimy np. o giełdzie akcyjnej). Nawet ze straty teoretycznie trzeba się rozliczyć, choć raczej nikt ci głowy nie urwie jak nie rozliczysz straty. Tylko jeśli jej nie rozliczysz, to w przypadku osiągnięcia zysku w następnym roku nie możesz odjąć tej straty, a gdybyś to zrobił, to miałbyś niższy podatek do zapłacenia... Ja np. jak zaczynałem spekulować, to miałem straty i nie rozliczyłem ich. Teraz jak
  • Odpowiedz
@Hopsiup-siup: każdy kraj może mieć swoje osobne zasady. Zasady odnośnie dywidend też mogą być inne, podobnie jak u nas w przypadku chociażby handlu w USA. Zapomniałem wspomnieć, że jak się ma konto u amerykańskiego brokera, to składa się u nich W-8BEN i wówczas pobierają mniejszy podatek od dywidend (15% zamiast 30%) i trzeba u nas zapłacić 4%, czyli różnicę (19%-15%). Ja osobiście i tak dywidendy mam bardzo minimalne w stosunku do
  • Odpowiedz
@Reading1833: a nie mozesz po prostu naniesc korekty na zeznania z tamtych lat? Ja sobie tak koszty zkaupu krypto zaktualizowalem i jest w pyte, wszysko przez e podatki. wchodzisz na stronke z zeznaniem z tamtego roku i dajesz cyk korekta zeznania i wsio
  • Odpowiedz
@essalysolu: a nie wiem. Chyba można jeszcze zgłosić nawet zaległą stratę jak ktoś chce, aczkolwiek mi by się nawet nie chciało. Ja to widzę tak: urząd skarbowy powinien ci być wdzięczny, że nie rozliczyłeś straty, bo w ten sposób musisz zapłacić większy podatek gdy masz zysk. Poza tym akurat już na tyle zarobiłem, że rozliczenie tych strat z ok. 2 lat niewiele by u mnie zmieniło. Nie będę taki zachłanny �
  • Odpowiedz