Wpis z mikrobloga

Chce równolegle połączyć kilka taśm LED jako oświetlenie domu. Wszędzie mówią jak wybrać moc zasilacza dla taśmy (moc 1m taśmy x długość taśmy). Ale co jak tych taśm mam 6? Czyli 6 odcinków 5 metrowych?
#elektronika #led #oswietlenie
  • 9
  • Odpowiedz
@wooster: zanim wydasz kupę kasy, poczytaj, bo wygląda na to, że pakujesz się na minę. 30m taśmy to duża moc sumaryczna i bardzo duży prąd zasilania, jeśli to będą taśmy 12V, a nawet 24V też będzie wyzwaniem.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Jarek_P ludzie oświetlają sobie całe pokoje wokół i dają radę. Policzyłem i wychodzi 50 metrów. Nie da się czegoś takiego połączyć? 10 odcinków po 5m
  • Odpowiedz
@wooster: da się, wszystko się da. Tylko trzeba to zrobić dobrze. Najlepiej taśmy na 24V, nie na 12V. Najlepiej kilka osobnych zasilaczy, a nie jeden z wydajnością prądową typu spawarka i kablami po stronie niskonapięciowej też grubości spawalniczych. I same taśmy też nie jedna za drugą, a zasilane osobnymi liniami, absolutne minimum to na początku i na końcu każdej taśmy.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Jarek_P myślałem o dwóch zasilaczach. Planowany jest też ściemniacz, żeby był mniejszy pobór prądu. I ledy będą w odległości kilku metrów od zasilacza, czyli przewodu też muszą być odpowiednio grubsze, np. 2x1mm²? I w sumie czemu zasilanie z jednej i drugiej strony taśmy? Nie może być z jednej, skoro odcinki tylko 5m?
  • Odpowiedz
I ledy będą w odległości kilku metrów od zasilacza, czyli przewodu też muszą być odpowiednio grubsze, np. 2x1mm²?


@wooster: Tak. 5m taśmy led typowej gęstości, czyli 14,5W na metr pobiera 72,5W mocy. Przy 12V daje to 6A prądu. A taki prąd zwyczajnie wymaga odpowiedniej średnicy przewodu, inaczej będziesz miał zbyt duże spadki napięcia.
Jeśli taką taśmę zasilisz tylko z jednej strony, to te 6A prądu do taśmy będzie sobie płynęło przez
  • Odpowiedz