Wpis z mikrobloga

Ostatnio zaczęłam słuvhać podcastów. Są to głównie podcasty, gdzie rozmawia się z ludźmi wyspecjalizowanymi w tematach, które mnie ciekawią.

I powiem Wam, że mam dwie refleksje.

Po pierwsze- człowiek, który naprawdę dużą wiedzę wcalenie tak rzadko mówi "nie wiem". Im mniejszą i bardziej ogólną wiedzę się ma, tym łatwiej być pewnym. Ale jak ta wiedza zaczyna pączkować i robi się mnóstwo rozgałęzień to coraz trudniej udzielać 0-1 odpowiwdzi i widać coraz więcej luk w wiedzy ogólnie ludzkości.

Po drugie- ci ludzie (przynajmniej w podcastach, których ja słuchałam) przekazują wiedzę w niesamowicie spokojny, rzeczyowy i wyważony sposób. To było dla mnie dość duże niby oczywiste coś, ale jednak zaskoczenie. Jak się jest od lat w internecie to człowiek chyba trochę przywyka do clickbaitowych tytułów, skrótowo traktujących temat, grających na emocjach "artykułach" pisanych po łebkach i traktujących temat wybiórczo nawet jak na treść dla laika. sensacyjne wiadomości, komentarze wszwchwiedzących ludzi przytaczajączych jakieś wyrywkowe informacje. Totalny chaos. A taki gość podcaatu mówi spokojnie, rzeczowo, dziennikarz prowadzi temat zgrabnie, nawet jak padają pytania, które w przestrzeni internetowej odpalają totalną agresję on odpowiada na nie bez zbędnych emocji.

Powiem Wam, że odpoczęłam bardzo. i dowiedziałam się mnóstwa ciekawych rzeczy w cywilizowany, przyjazny dla zdrowia psychicznego sposób XD

Polecam spróbować, mamy w PL mnóstwo fantastycznych ludzi, którzy wiedzą fascynujące rzeczy.

Przy okazji można zbierać tytuły książek, które padają w trakcie rozmów.

#wiedza #nauka #podcast #przemyslenia #kawatime
  • 18
  • Odpowiedz
  • 0
@Pozjadalem_wszystkie_rozumy: tak
@KriegCaptain710 ja alurat narazie jestem zadwolona z tych po polsku, które znalazłam. Mam też za słaby angielski, żeby ogarnąć w nim tematy, które mnie interesują. Ale jak ktoś ma odpowiedni poziom to super, zawsze większy wybór
@zagor ja szukam tematów okołonaukowych i dodatkowo językowych do nauki. Okołonaukowo na pewno polecam Radio Naukowe- bardzo różnorodna tematyka i zgrabna formuła. Teraz znalazłam też podcast Lepszy Klimat i naprawdę satysfakcjonuje mnie ten
  • Odpowiedz
  • 0
@jalop: zajrze, zalezy czy to „moja” tematyka
@konik_polanowy Ja lubię i jedno i drugie. Książki czytam jak mam wolne ręce i nie mam innych zajęć. Podcasty przydają się, kiedy gotuję, sprzątam, robię na drutach, spaceruję i m.in. dlatego zaczęłam ich słuchać.
  • Odpowiedz
@hellyea: Ja z podcastami mam taki problem, że nie jestem w stanie słuchać ich dłużej niż 40 minut. Po tym czasie, albo robię sobie krótką przerwę, albo resztę materiału zostawiam na później.
Nie ma znaczenia czy temat mnie wciągnął i jest mega ciekawy - 40 min i mój mózg mówi dosyć! A jak widzę materiał który ma 2-3 godziny to od razu czuję zniechęcenie i nawet nie włączam:/
  • Odpowiedz
  • 0
@Tryt_on: ja w tym roku postanowiłam nauczyć się robić na drutach XD bo zauważyłam u siebie spadek koncentracji (taki chroniczny), utratę cierpliwości, którą kiedyś miałam w wykonywanych zadaniach. I do tych drutów zaczęłam słuchać podcastów. I zadziałało. Teraz jestem w stanie skupić się na jednej-dwóch czynnościach (np. druty i podcast czy gotowanie i podcast), a były już momenty, kiedy nawet na 10minut nie potrafiłam utrzymać uwagi na filmie/serialu.
Nie wiem, czy
  • Odpowiedz
  • 0
@konik_polanowy: nie zgodzę się. Książkę też można wydać jak się chce i napisać w niej różne dziwne rzeczy. Zawsze trzeba patrzeć kto pisze/mówi, jakie ma kompetancje, ile i jakie źródła podaje etc. Ogólnie weryfikowanie informacji to kompetencja przyszłości w dzisiejszym zalewie treści zewsząd i od każdego.
  • Odpowiedz
@hellyea: Chociażby jaki produkt jest zdrowy, a jaki nie, powołują się na badania epidemiologiczne, które pokazują dwie grupy osób, jedzących dany pokarm i nie jedzących. Po 15/20 latach sprawdzają jak u tych osób jest ze zdrowiem i wychodzi potem, że np. mięso czerwone jest rakotwórcze, bo więcej osób go jedzących zachorowało na raka, niż niejedzących. Kij w to, że w grupie osób nie jedzących mięsa czerwonego jest a) średnia masa ciała
  • Odpowiedz
  • 0
@Djuk94: nie znam się na tym. Michała kojarzę z instagrama. Nie wiem jednak, czy to, co mu zarzucasz jest zasadne- po prostu skonfrontuj to z nim.
  • Odpowiedz
  • 0
@hellyea Podeślij swoich ulubieńców do posłuchania :-)
Kiedyś bardzo lubiłem RN, ale ostatnio zniechęcają mnie wtrącenia prowadzącej
  • Odpowiedz
  • 0
@jalop: napisałam w jednym z pierwszych komentarzy. Jeśli RN to Tadio Naukowe to ja lubię. Słuvham od niedawna, więc nie jest tego dużo, bo trochę trwa zanim nadrobię odcinki :)
  • Odpowiedz