Wpis z mikrobloga

Mircy, mam na stanie #akumulator AGM 12v 17Ah , który muszę naładować, a poza prostownikami samochodowymi starego typu, bez regulacji napięcia, zasilaczami komputerowymi, regulatorem solarnym mam tylko takie sieciowe zasilacze 12v 1A czy 1.5A. Więc pytanie brzmi czy np. mogę podłączyć dwa takie same zasilacze sieciowe jak na obrazku równolegle żeby jakoś sprawniej to szło.

A może jest jakaś inna łatwa metoda na naładowanie takiego byka, nie wiem zasilaczem komputerowym? Tylko tam to nie wiem jak by można było sterować natężeniem, bo napięcie to na pewno nie dobije do tych 15v przecież.

#elektronika

Poza tym mam też kilkadziesiąt innych, przeważnie 6Ahodzinnych starych aku które też muszę naładować i sprawdzić jak się miewają po paru latach leżakowania, ale tam to chyba pojedynczym takim zasilaczem przez noc spokojnie ogarnie? Czy nawet 1A to jakby nieco za dużo ( ͡° ͜ʖ ͡°) ?
majk3l - Mircy, mam na stanie #akumulator AGM 12v 17Ah , który muszę naładować, a poz...

źródło: IMG20240402204040

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
Więc pytanie brzmi czy np. mogę podłączyć dwa takie same zasilacze sieciowe jak na obrazku równolegle żeby jakoś sprawniej to szło.


@majk3l: nie po pierwsze w ogóle takich zasilaczy nie powinno się łączyć równolegle. Po drugie zasilaczem nie naładujesz akumulatora, bo 12V to za mało, dwa rozładowany akumulator przeciąży zasilacz, ten albo jak jest lepszy to się wyłączy, a jak jest gorszy to żywym ogniem się zapali.

Jedyne czym w miarę
  • Odpowiedz
  • 0
@wypokowy_expert: czyli jakiś prostownik elektroniczny muszę se kupić. Volt Polska Smart A80 nada się?

A tak jeszcze odnośnie tych staruszków - sporo ich mam. Pierwszą tonę czy dwie sprzedałem faktycznie na złom, ale teraz mnie tknęło, żeby coś posprawdzać, a nuż któryś się nada.

Jak możliwie łatwo i prosto sprawdzić przydatność takiego po naładowaniu? Przyłożyć w miarę duże obciążenie i sprawdzać ile podziała czy też ewentualnie w UPSie sprwadzać?
  • Odpowiedz