Wpis z mikrobloga

Cześć,

Buduje dom i zastanawiam się nad wyborem gruntowej pompy ciepła.

Dom z poddaszem użytkowym, 125m2 po podłodze, bez garażu w bryle, zgodny z WT2021, ogrzewanie 100% podłogowe , rekuperacja, budowany w powiecie mińskim, gleba to głównie glina.

Wiem, że to bardzo ogólnikowe dane, ale chcę poznać ceny jakich mogę się spodziewać za całą instalację gruntowej pompy ciepła z odwiertami i zbiornikiem CWU około 200l.

Może ktoś z Was ma podobny dom w którym montował niedawno taką pompę i może podzielić się ze mną swoimi kosztami?

Pierwotnie chciałem powietrzną PC, ale za gruntową przemawia do mnie dłuższa żywotność, większa sprawność i mniejsza awaryjność.

W świecie PC widzę, że panuje duża patologia, naciągacze z paneli przerzucili się na pompy. Łatwo się naciąć, więc proszę Was o pomoc.

#pompaciepla #budujzwykopem #budowadomu #budownictwo #oze
  • 35
Liczyłem to dziesiątki razy - ekonomicznie spina się to średnio przy małych domach.


@t-tk: 160m2 + 43m2 garaz, parterowka z poddaszem uzytkowym w przyszlosci do adaptacji. Co doradzasz?

Mysle nad gruntowa, ostatnio widzialem gejzera polskiegon( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@hochland pompa gruntowa chodzi na lepszych parametrach, ma wyższy COP przez co spada zużycie prądu, fakt że to rozwiązanie na bardzo długi czas ale i powietrze woda jest rozwiązaniem bardzo trwałym, u mnie za gruntową (3 odwierty 100-150m) chcieli więcej względem Panasonica All in One 7 kw o ok 30 tys zł więcej, wybrałem powietrze woda
@janusz-lece: Wszystko jest kwestią kasy, czy masz teraz na tyle środków żeby wydać więcej.
Gruntowa będzie oszczędniejsza od powietrznej, ale dopiero przy większych obiektach robią się kwoty nad którymi chciałbym się zastanawiać.
Serio, nawet przy obecnych rozliczeniach za fotowoltaikę wolałbym kasę z różnicy między gruntową a powietrzną wrzucić w panele i jakiś magazy.
@noise6: Takie realne różnice realnie wychodzą.
Dobrej klasy pompa gruntowa będzie droższa niż Panasonic z kotłownią, a do tego zostają odwierty z otoczką do zrobienia.
@t-tk tylko że jeśli w przyszłości prąd zima będzie po 2zl a.latem.jak.slonce świeci po 20gr to jednak warto minimalizować energię elektryczną, różnica w cenie to głównie wykonanie wymiennika gruntowego.

@hochland ja robiłem w 2017, dałem za urządzenie 30k i za odwierty 15k+ montaż 8k. Pompa Nibe