Wpis z mikrobloga

Od jakiegoś czasu zastanawia mnie, jaki mechanizm psychologiczny stoi za wyjątkowymi pokładami szurstwa, które budzą się w ludziach, kiedy pojawia się temat teorii strun. Rozumiem, że szczepienia czy klimat to są tematy bezpośrednio oddziałujące na życie, więc ludzie są do nich przywiązani, czują, że te problemy i proponowane rozwiązania jakoś uderzają w nich i ich prawa, więc rozum może tu czasami przegrywać z emocjami.
Ale skąd ta antyrozumowa krucjata, kiedy pojawia się temat kwantowania grawitacji? Czemu takich emocji nie wywołuje neurobiologia czy paleontologia, gdzie - śmiem twierdzić - jest jeszcze więcej znaków zapytania? Czemu ludzie czują tak silną potrzebę zabrania głosu akurat w temacie teorii strun?
Załamujące jest to tym bardziej, że - z całym szacunkiem dla skomplikowanych, wymagających spędzenia z nimi wielu godzin, żeby je zrozumieć, teoriami biologii czy chemii - teoria strun ma najprawdopodobniej najwyższy próg wejścia w całej nauce. Żeby mieć cokolwiek sensownego do powiedzenia na jej temat, naprawdę trzeba setek czy nawet tysięcy godzin.

#fizyka #nauka #teorastrun
  • 8
@Clermont: co do teorii strun, to jej nie ma. Problemow jest sporo, zaczynając od tego, że nie da się jej zweryfikować, po drugie z obliczeń to wyszły niesamowite ilości tych teorii. Od dobrych kilku lat ta teoria jest w defensywie. Była bardzo popularna, ale w zasadzie w tej chwili donikąd nie prowadzi. Zaczęło się szukanie innych rozwiązań.
  • 0
@Rasteris Dziękuję, że zechciałeś zilustrować, jak w praktyce to zjawisko wygląda. Jeszcze bardziej realistycznie odwzorowałbyś antystrunowego szura, gdybyś dodał coś o niefalsyfikowalności.
@Clermont: pewnie Lee Smolin to dla ciebie szur. A pisał już o tym kilkanaście lat temu. Jak popatrzysz na krytykę teorii strun to nagle połowa fizyków będzie dla ciebie szurami. W pewnym momencie ta teoria była bardzo modna, w zasadzie strunowcy wyparli inne teorie z głównego nurtu, ale mimo wielu lat prac ugrzęźli. Coraz więcej osób szuka innych kierunków. Teoria strun nie jest udowodniona, nie jest kompletna, ma dużo wariantów. Nie
  • 1
Nie jest potwierdzona eksperymentalnie i z tym może być problem, bo wymaga niesamowitych energii.


@Rasteris: Szok, niedowierzanie, miliony pytań bez odpowiedzi. Badanie fizyki wysokich energii wymaga wysokich energii (_ ) Może wskażesz mi, która z tych wszystkich wypieranych przez teorię strun kandydatek na teorię kwantowej grawitacji, nie wymaga wysokich energii? Czy może Wszechświat powinien działać wg takich praw, żeby akurat Homo sapiens w 2024 roku był
  • 0
studia kierunkowe i robisz w tym temacie?


@mirabelka2137: Skończyłem fizykę teoretyczną ze specjalizacją w fizyce cząstek i oddziaływań elementarnych. Broniłem się z kwantowej teorii pola, ale i teorii strun trochę się przerobiło ( ͡° ͜ʖ ͡°) Karierę zawodową skierowałem na inne tory, ale staram się w miarę nadążać za tym, co się dzieje.