Wpis z mikrobloga

@Quzin: Jeśli jesteś w stanie ogrzewać dom niskotemperaturowo to jak najbardziej. Nie wiem jakie masz aktualnie ogrzewanie ale jak gaz czy inny pelet który idzie wysterować to ustaw na zasilaniu temperaturę powiedzmy 38 stopni i niech chodzi całą dobę bez wyłączania się itp, jak będzie odpowiednio ciepło w domu to pompa ciepła będzie dobrym rozwiązaniem
@Quzin: znajomy jak zakładał pompe w takim domu to grzejniki wymieniał na klimakonwektory, nie wiem czy to konieczne czy tylko zalecane. W każdym razie jest to jakieś wyjście żeby nie grzać pompą na wysokie temp.
@robertx:

ustaw na zasilaniu temperaturę powiedzmy 38 stopni i niech chodzi całą dobę bez wyłączania się itp


Widziałbym tu jeden problem z tym testem, przeprowadzi go w warunkach dzisiejszych, kiedy na zewnątrz jest w nocy 4 a w dzień ponad 10 stopni, to nie będzie miarodajny dla całego okresu grzewczego.
@ZielonaOdnowa: Masz rację ale to da jakiś obraz sytuacji. Jak ustawi te 38 stopni przy takiej pogodzie to po 24/48 godzinach w domu powinno być aż za ciepło, znaczy jak będzie zimniej na zewnątrz to będzie idealnie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ja w ten sposób od lat grzeje piecem gazowym, też stary dom po ociepleniu i stara instalacja z ok 1000l wody w obiegu. W zimę przy
znajomy jak zakładał pompe w takim domu to grzejniki wymieniał na klimakonwektory, nie wiem czy to konieczne czy tylko zalecane. W każdym razie jest to jakieś wyjście żeby nie grzać pompą na wysokie temp.


@ZielonaOdnowa: ile zapłacił za taką modyfikację? mam dom 180m2 ze starym piecem gazowym i stare grzejniki, zamiast wymieniać całej instalacji i ryć pół domu zastanawiam się nad tym rozwiązaniem i co wtedy z ciepłą wodą jakbym chciał
@charlie1919: jak z ciepłą wodą? Nie rozumiem.
Pompa normalnie grzeje wodę użytkową, tylko jakby "osobno" od tej obiegowej. Podgrzewanie całości do temp powiedzmy 55 stopni byłoby pompą bardzo nieekonomiczne.
Nie wiem ile płacił za wszystkie klimakonwektory, około 2k za jeden, ale to zależy od wydajności. Powiedzmy że potrzebujesz 70w/M2 i masz 20m2 pokój to kupisz sobie taki 1,6kw, przy podobnym zapotrzebowaniu na 30m2 kupisz sobie 2,5kw.
On wymieniał na takie w