Wpis z mikrobloga

@razgnarov: nie wiem jak data, ale DevOps w perspektywie następnych 5 lat idzie na dno, aktualnie w większości firm devopsi na codzień zajmują się wynajdywaniem koła na nowo przez ułomność popularnych technologii - ale to już się zmniejsza, i co raz więcej rozwiązań będzie na jedno kliknięcie z Azura czy innego AWS-a, bez potrzeby maintanencu etc. w jakimś stopniu ten scenariusz już się realizuje od kilku lat, gdzie zmniejszyło się zapotrzebowanie
@villager: potwierdzam, jestem w projekcie gdzie klepiemy CRUDy z użyciem Java AWS i K8S, trochę EKS + EC2 mikroserwisy a troche serveless lambda i programiści seniorzy mają znać bardzo dobrze terraform oraz cloudformation, nie mamy od 3 lat devOpsa i całą infrę stawiają programiści

Ale myśle że jest jedna działka mianowicie penTester oraz cyberSecurity - zwłaszcza w dobie AI myśle że ten zawód będzie miał coraz lepsze zarobki, stawki i pewniejszą
@nad__czlowiek:

potwierdzam, jestem w projekcie gdzie klepiemy CRUDy z użyciem Java AWS i K8S, trochę EKS + EC2 mikroserwisy a troche serveless lambda i programiści seniorzy mają znać bardzo dobrze terraform oraz cloudformation, nie mamy od 3 lat devOpsa i całą infrę stawiają programiści


hmm, tylko w dużych korpo podejrzewam że ten proces się nie skaluje xd im większa firma, tym większa potrzeba pewnej centralizacji, żeby te tematy były zestandaryzowane
@nad__czlowiek:

Ale myśle że jest jedna działka mianowicie penTester oraz cyberSecurity - zwłaszcza w dobie AI myśle że ten zawód będzie miał coraz lepsze zarobki, stawki i pewniejszą pozycje niż CRUDiarz


jeszcze nie spotkałem się z sensownym stanowiskiem cyberSec(tzn. które miałoby lepsze warunki pracy i płacy niż senior devops), docierają do mnie jedynie informacje jak beznadziejna i niewdzięczna jest to robota ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@villager: pytanie ile takich osób jest potrzebnych, pewnie na 10 zespołów ADŻALJ po 7 osób typu 2x backendowiec, 2x frontendowiec, 1x tester manual/QA, 1x scrum master, 1x product owner przypadnie 1 cyberSec guy

mówiąc w skrócie - jak masz korpo z 700 osób w działach IT to pewnie wystarczy z 10 pentesterów/cybersec max, a małe firmy to pewnie nawet wynajmują zewnętrzne firmy co sie w tym specjalizują na audyt, myśle że
@nad__czlowiek: mysle ze devops a cloud engineer to dwie rozne role. Zgodze się, że devops w dzisiejszych czasach nie jest jakoś mocno potrzebny bo każdy jakiegoś yamla umie napisać ale cloud/platform inżynier to nisza w której są #!$%@? braki. Nie ma od tego ludzi a mój menago by jutro dał komuś umowę jakby ogarniał infrastrukturę cloudową + fizyczną