Wpis z mikrobloga

#rtv #audio #telewizory #komputery
Mireczki mam problem z konfiguracją PC, telewizora i amplitunera.
Ogólny zarys sytuacji:
1. Dźwięk z telewizora (telewizja + netflix itp.) leci do amplitunera przez ARC. Telewizor to jakiś TCL a kino domowe to Onkyo HT-S3910B. Pomiędzy tymi dwoma urządzeniami wszystko działa prawidłowo.
2. Komputer mam połączony z telewizorem kablem hdmi, i z amplitunerem przewodem optycznym, gdyż na pc nie udało mi się w żaden sposób osiągnąć natywnego 5.1 przez hdmi w karcie (rx580)
3. Z pc zazwyczaj korzystam ze zwykłym monitorem i na słuchawkach, czasem chce jednak pograć lub obejrzeć coś na dużym ekranie. I wtedy zaczynają się schody.

Obraz na telewizorze mogę wyświetlać max w 60hz, mimo podłączenia do tv przez port obsługujący do 144hz. Dzieje się tak niezależnie od rozdzielczości oraz czy podłączony jest tylko tv czy również monitor.

Druga sprawa to dźwięk. Po przełączeniu na pilocie z ARC na optyka dźwięk działa prawidłowo, problem pojawia się gdy chcę przełączyć z optyka na ARC. Po prostu znika mi opcja arc, muszę odłączyć wtedy przewód optyczny, zresetować amplituner i gdzieś głęboko w ustawieniach wybrać dopiero arc.

Czy da się to jakoś zgrać tak zeby wyeliminować te problemy lub chociaż jeden z nich?
  • 36
Obraz na telewizorze mogę wyświetlać max w 60hz, mimo podłączenia do tv przez port obsługujący do 144hz. Dzieje się tak niezależnie od rozdzielczości oraz czy podłączony jest tylko tv czy również monitor.


@hiro95x: Ale to twój telewizor obsługuje powyżej 60 Hz?
via Android
  • 0
@mati1990 ogólnie dźwięk przestrzenny w Windows stwarza same problemy. Chyba że podłączasz przez 3 złącza mini jack. Przez hdmi w karcie graficznej próbowałem na milion sposobów, jakieś sterowniki od dts czy inne które mimo że uruchamiały tylne głośniki to i tak leciało stereo, tyle że na 5 głośników XD Dopiero gdzies znalazłem jakieś zmodyfikowane sterowniki realteka i jakos podziałało na złączu optycznym.
Komputer mam połączony z telewizorem kablem hdmi,


@hiro95x: komp nie idzie po hdmi do amplitunera i drugim hdmi z amplitunera do tv? czemu tak?
dziewne że są z tym aż takie problemy skoro na necie lata pełno ripów z atmosem, to czym to odpalić w domu żeby uzyskać taki dźwięk
via Android
  • 0
@mati1990 amplituner obsługuje obraz tylko do 60hz. W dodatku jak już mówiłem przez hdmi nie idzie nic więcej niż stereo, a po wybraniu źródła obrazu amplituner bierze też stamtąd dźwięk. Więc odpadłoby połączenie optykiem
@hiro95x: ok, to czemu nie zepniesz optykiem ampli z pc i zmienić w kompie żeby wysyłał na amplituner dźwięk?
tv tylko do wyświetlania obrazu, a amplituner do dźwięku. hdmi 2.0:
HDMI 2.0 include support for the Rec. 2020 color space, up to 32 audio channels, up to 1536 kHz audio s

więc dla niego 5.1 to nie powinien być problem
via Android
  • 0
@mati1990 spinam ampli z pc i to działa. Problem z dźwiękiem pojawia się gdy chce żeby dźwięk leciał spowrotem z tv przez hdmi, znika mi opcja arc w ampliku i dopiero po odłączeniu przewodu i resecie amplika pojawia się na nowo opcja arc, i to też nie bezpośrednio pod przyciskiem audio select tylko głębiej w ustawieniach.
@hiro95x: nie rozumiem po co spinasz ampli + tv, skąd pojawia się dźwięk w tv? podpiąłbym tv + komp hdmi do obrazu, komp amplituner optykiem do dźwięku. nie wysyłałbym dźwięku z tv tylko prosto do amplitunera z kompa. Wiem że to powinno działać co probujesz uzyskać, jeden kabel z kompa (przez pół pokoju?) do tv a drugi z tv do ampli do dźwięku ale jak już puściłem jeden to i puściłbym
Sam chce wskoczyć w atmos 5.2.1 z komputera i słyszałem że są z tym spore problemy


@mati1990: hm, u mnie po hdmi zero problemow, zarowno w grach (niewiele obsługuje) jak i filmach (przez vlc).
@emjot86: podaj model amplitunera? bo to może w nim coś jest czego op niema, żebym nie skuł zakupu :D
oglądałem takie za 3-4 i za 6-9 i nie mam pojęcia jaki wybrać bo niby każdy ma w sobie to samo i na pierwszy rzut oka się nie różnią