Wpis z mikrobloga

#rtv #audio #telewizory #komputery
Mireczki mam problem z konfiguracją PC, telewizora i amplitunera.
Ogólny zarys sytuacji:
1. Dźwięk z telewizora (telewizja + netflix itp.) leci do amplitunera przez ARC. Telewizor to jakiś TCL a kino domowe to Onkyo HT-S3910B. Pomiędzy tymi dwoma urządzeniami wszystko działa prawidłowo.
2. Komputer mam połączony z telewizorem kablem hdmi, i z amplitunerem przewodem optycznym, gdyż na pc nie udało mi się w żaden sposób osiągnąć natywnego 5.1 przez hdmi w karcie (rx580)
3. Z pc zazwyczaj korzystam ze zwykłym monitorem i na słuchawkach, czasem chce jednak pograć lub obejrzeć coś na dużym ekranie. I wtedy zaczynają się schody.

Obraz na telewizorze mogę wyświetlać max w 60hz, mimo podłączenia do tv przez port obsługujący do 144hz. Dzieje się tak niezależnie od rozdzielczości oraz czy podłączony jest tylko tv czy również monitor.

Druga sprawa to dźwięk. Po przełączeniu na pilocie z ARC na optyka dźwięk działa prawidłowo, problem pojawia się gdy chcę przełączyć z optyka na ARC. Po prostu znika mi opcja arc, muszę odłączyć wtedy przewód optyczny, zresetować amplituner i gdzieś głęboko w ustawieniach wybrać dopiero arc.

Czy da się to jakoś zgrać tak zeby wyeliminować te problemy lub chociaż jeden z nich?
  • 36
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@emjot86: a czemu spinałeś komp>tv>amplituner, zamiast komp>amplituner>tv?
ok u opa rozumiem bo ampli nie obsługuje 144hz ale jak masz ampli z 120hz portów to czemu tak kombinować?
  • Odpowiedz
@mati1990: za duzo bo jak robilem zakupy to dolar byl wysoko :s ale rozlozone w czasie takze nie ma tragedii. Alternatywnie mozna brac wszystko od razu na raty ale w czasie kompletowania czlowiek duzo sie uczy i imo lepiej na spokojnie to w czasie rozlozyc.

@mati1990: mam lg c1, ma bardzo dobre wsparcie dla hdmi wiec robi za "centrum", a dzwiek leci po eARC do ampli. Ale tak,
  • Odpowiedz
@mati1990: no zalezy jakie glosniki ale tak, tylko na glosnikach trzeba by lekko przyoszczedzic jesli bralbys ampli w okolicach 6k

edit: chyba ze same frontowe kolumny na poczatek wezmiesz :)
  • Odpowiedz
@mati1990: kuurła, teraz staniało, bardzo dobrze :) bierz smialo tego onkyo 7100 bo ma dwie bardzo przydatne opcje: dirac live i wyjscie pre amp dla dodatkowej koncowki mocy dla kolumn, jak bys chcial robic upgrade kiedys.

Do tego zestaw glosnikow od klipscha seria RP II i sub spl-150.
  • Odpowiedz
@emjot86: ostatnie pytanie ( ͡º ͜ʖ͡º)
masz kartę dźwiękową w kompie do podłączenia z tv/amplitunerem? czy to ogarnia karta graficzna, jeżeli grafika to jaką masz?
  • Odpowiedz
@mati1990: karta graficzna spokojnie ogarnie, mialem gf1080, teraz 4070 i na obu dzialalo bez problemow po hdmi. Do atmosa trzeba kupic jeszcze na win10 apke w tym windowsowym sklepie.
  • Odpowiedz