Wpis z mikrobloga

Właściciel firmy znanej ze zwolnienia przez Skype grafika w trakcie drugiego dnia pracy dostał z naszych podatków 380 tys. zł tarczy COVID-a.

Trudny jest los polskiego przetsiembiordzy: nie tylko jedne z najniższych podatków w Europie przy ogromnym obciążeniu pracownika na etacie, multum przywilejów umożliwiających dalsze ich obniżanie (tzw. optymalizację), ale także setki tysięcy z tychże podatków przetransferowane wprost do kieszeni.

Co w zamian wnosi do gospodarki polski przetsiembiordza? Zatrudnienie pracownika znającego oprogramowanie Adobe do obsługi Corela (w 2024 r.) i zwolnienie go w drugim dniu pracy ze względu na zbyt małą liczbę oddanych wizualizacji.

Ale nie tylko: gratis otrzymujemy jęczenie, że podwyżka minimalnej o kilkaset złotych już z pewnością dobije biznesy pomimo osiąganych przez nie rekordowych zysków.

Tak działa wolny rynek, lewaku.

#antykapitalizm #polska #gospodarka #biznes #pracbaza #januszex #bekazprawakow
  • 35
  • Odpowiedz
tworzy i utrzymuje ją.

Bez przedsięborców co do zasady gospodarki nie ma.


@thorgoth: Nic nie tworzy. Jedyne czego potrzeba to kapitału. A do zarządzania w pracy nie potrzeba wizjonera dobrodzieja, który bezprawnie ten kapitał posiada. Zawsze znajdzie się ktoś z predyspozycjami do zarządzania. Nie potrzebujemy w tej roli wizjonera dobrodzieja pszeprzubjurcy.

@masterdick:

wolny rynek i minimalne wynagrodzenie w jednym zdaniu


Idź dowiedz się skąd się biorą pieniądze zamiast całe życie
  • Odpowiedz
@wartosci_tradycje_EUROPEJSKIE: współczuje naiwności, będzie z Ciebie dobry robotnik. Firma o takim profilu działalności po pierwsze nie miała żadnych specjalnych zakazów, po drugie mogła nawet w najgłębszych lockdownach pracować i sprzedawać zdalnie.

Znam osobiście wiele takich przypadków: w pandemii rekordowa sprzedaż, Mercedesy pokupowane za kasę z tarczy, ale dla pracowników było 20% obniżki bo pandemia hehe.

Tfu na januszeksy.
  • Odpowiedz
@TheKirghizLight: ale pied0lenie. Wiekszosc przedsiebiorcow w Polsce wchodzila bez kapitału. Po prostu ryzyko, samozaparcie, gadane, pracowitość i kilka innych cech dało niektorym ludziom to, że teraz mogą sobie pozwolić na te mistyczne suvy i zatrudnienie kilku ludzi. A teraz będziesz takiej osobie odbierał prawo do posiadania większej kasy, bo sie dorobił prywaciarz. A pan mietek i grażyna uczciwie, legalnie i bez ryzyka "tyrali" po 8h przez 5 dni w tygodniu i
  • Odpowiedz
@TheKirghizLight: poza tym postaw mnie (doswiadczenie w prowadzeniu dzialanosci) i obok mietka co od 30 lat robi na jakims g0wno etacie, wyzerowanych. Daj nam po 200tys i zobaczysz po roku co kazdy z nas zrobi z tym kapitałem :-)
  • Odpowiedz
@czerwonykomuch tez znam takie firmy ale to jak zwykle ulamek procenta ale o nich sie slyszy a systemowo nie jestes wstanie wszystkim dogodzic i robi sie pewne widelki to ze ktos ma swoj prywatny lokal juz daje mu zarobek z kasy covidowej ale takich firm jak zwykle jest maly procent i o nich slyszysz.Zmartwie Cie sam mam dwie firmy :] dostalem kase i finalnie na czysto mialem 5k na miesiac nie pracujac,
  • Odpowiedz
@czerwonykomuch dodam ze po tych kilku miesiacach gdzie pracownik nie generowal zysku przyszly walacje i szli na urlopy i jak myslisz skad pracodawca mial miec na ich wyplate? Ludzie ktorzy dzialalnosci nigdy nie prowadzili posza takie bzdury, ze szkoda gadac samo fachowcy od przedsiebiorczosci i urzednicy to samo, szkoda ze na minimalnej siedza. Ty widzisz efekt po 10 latach nie spania, brania kredytow zadluzania sie i pracy bez urlopu, widzisz tego mercedesa
  • Odpowiedz
brzmi jak Marx i 68472583637693 razy nam się nie udało ale teraz się uda. Z pewnością.


@thorgoth: brzmi jak urojeńcy z austriackiej szkoły. 320850235902350250 razy się nie udało. Skończyło się kolonializalem, wyzyskiem, zbrodniami przeciwko własnemu gatunkowi, innym gatunkom, ale teraz się uda. Hehe.

@freeszpak:

ale pied0lenie. Wiekszosc przedsiebiorcow w Polsce wchodzila bez kapitału. Po prostu ryzyko, samozaparcie, gadane, pracowitość i kilka innych cech dało niektorym ludziom to, że teraz mogą
  • Odpowiedz
brzmi jak urojeńcy z austriackiej szkoły. 320850235902350250 razy się nie udało. Skończyło się kolonializalem, wyzyskiem, zbrodniami przeciwko własnemu gatunkowi, innym gatunkom, ale teraz się uda. Hehe.


@TheKirghizLight: hehe.
Porównaj kraje gdzie są mali przedsiębiorcy z tymi kilkoma eksperymentami gdzie ich nie ma/nie było. I wyciągnij wnioski.
Ewentualnie nie przypisuj mi czegoś czego nie napisałem.
  • Odpowiedz
hehe.

Porównaj kraje gdzie są mali przedsiębiorcy z tymi kilkoma eksperymentami gdzie ich nie ma/nie było. I wyciągnij wnioski.

Ewentualnie nie przypisuj mi czegoś czego nie napisałem.


@thorgoth: No wyciągnąłem i wnioski są takie. Kuba z kraju z masowym wyzyskiem, brakiem dostępu do edukacji, służby zdrowia, mieszkalnictwa itd. nagle stała się krajem z pracą, służbą zdrowia, edukacją, dopiero potem została zniszczona prlez USA.

ZSRR z zacofanego kraju (choć tu zaznaczam, że
  • Odpowiedz
@czerwonykomuch Pracowałam w januszeksie w czasie pandemii (cały czas z biura). Firma miała rekordowe wyniki wtedy (profil działalności taki, że ciągle były zlecenia). Janusz mimo to też przytulił coś z tarczy. Może nie były to setki tysięcy, ale na laptopy do pracy zdalnej nie było - jak się miało kaszel, to się siedziało w domu na swoim sprzęcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz