Wpis z mikrobloga

@quercy: jak robisz jakiś błąd językowy czy logiczny
https://pl.wikipedia.org/wiki/Analogia

nie wiem dlaczego mylisz pojęcie analogi z odzwierciedleniem, ale jakby co to właśnie ten błąd Ci wytykam. nie ma znaku równości między

buty sportowe to adidasy = telefon to iPhone'em

ale jest analogia (podobne cechy, własciwości)

Analogia nie ma nic związanego z logiką. dalej masz . Odmawia mu się natomiast niekiedy funkcji dowodowej, co najwyżej przyznając mu wtedy możliwość uprawdopodabniania tez, na
@zenon_z_chorzowa1: Jak ktoś ma dwa auta i musi rozróżnić, to wiadomo, że tak powie. Ale w życiu nie przyszłoby mi do głowy, żeby podjechać do kogoś i powiedzieć „wsiadaj do Ferrari” zamiast „wsiadaj do samochodu”. Tak samo nigdy nie powiedziałem „podaj mi iphona” albo „podaj mi airpodsy” tylko „podaj mi telefon” i „podaj mi słuchawki”. Mam jedne słuchawki i jeden telefon, co za różnica kto je wyprodukował. Jak ktoś pyta o
@zenon_z_chorzowa1: no to chyba nie rozumiesz tego co przytoczyłeś. Gość przywołał cechę jaką mają adidasy (pochodzenie nazwy ogóły produktów od nazwy firmy) i w swojej analogii nie podał tej samej cechy przy smartphonach.

To że jakieś cechy wspólne mają, nie znaczy, że w danym kontekscie coś jest analogiczne.
@zenon_z_chorzowa1 ale o jakim wywyższaniu piszesz? Po prostu słyszę pierwszy raz o tym aby synonimem słowa telefon był iPhone.

@malinq Rozwiniesz to?
Naprawdę jest jakaś cześć kraju czy grupa społeczna dla której iPhone to synonim słowa telefon?
Pytałbym tak samo o androida.
A teraz sorry ale muszę włączyć mojego OLEDa ( tak mówimy na telewizor) a potem wyciągnę z Samsunga (tak mówi się na lodówkę) jakąś Naleczowianke (synonim słowa woda)

Chyba nie
Rozwiniesz to?


@ipkis123: Ale co?

Naprawdę jest jakaś cześć kraju czy grupa społeczna dla której iPhone to synonim słowa telefon?


Nie. Istnieją osoby które na iPhone mówią iPhone, zamiast telefon. Są osoby które na swojego maca mówią Mac zamiast laptop i są osoby które na ipada mówią iPad zamiast tablet. Nie wiem czy wzięło się to z unikalnego standardu kabli i każdy kto szuka do ładowarki zaznacza producenta w ten sposób,