Wpis z mikrobloga

Bawi mnie to, jak w opinii publicznej za pewnik uznaje się, że zadłużenie w naszej rodzimej walucie jest dobre dla budżetu, bo przeciez nie zbankrutujemy, mogąc sobie wydrukować dowolną ilość kasy.

No to może zmartwie, co niektorych, bo to nie jest do konca takie fajne, biorac pod uwage jakich mamy polityków i wyborców.

Zadrukowywanie rzeczywistosci poczujemy w tym jak sie okaze, ze nasze pieniadze, które zarabiamy (spokojnie elektorat socjalny dostanie kroplowke) mozemy kupic realnie coraz mniej.

Zadłużenie w rodzimej walucie przy kretynskich politykach bedzie prowadzilo do coraz wyzszej inflacji. #ekonomia #inflacja
  • 10
@Dawul: na razie inflacja w dół i waluty w dół, także można jeszcze drukować obligacje i upychać w NBP, tylko trzeba wyczuć moment jak to jebnie, ale musiałaby być wola wyczyszczenia tego nawisu kasy, ale dopóki bogaci się bogacą to raczej nic takiego nie będzie. Chyba że Putin naprawdę zacznie atomami rzucać w losowych kierunkach, bo wtedy papier będzie warty zero.
@fff112: tez mi sie wydaje, ze zaczną ostro walic z polityki fiskalnej, okradajac obywateli na coraz wieksze pieniadze, a przy okazji dawac i przekupowac wybranych.
@Dawul: Kompletnie ŻADEN ze mnie ekspert w tym temacie, zgłaszam się do Ciebie po wiedzę tym komentarzem; na ile temat "kojarzę", to zadłużanie się w rodzimej nie tyle, że jest "dobre", co jest lepsze niż w obcej. Nieraz słyszałem popularne figury, jak psioczyły na rząd (nawet nie pamiętam, który to był) który zablokował nam możliwość zadłużania się w naszym własnym, państwowym banku. Poza tym. Na logikę człowieka zielonego w temacie, zaciąganie
@Boreas_Linvail: Tak zadłużanie sie w obcej walucie (jezeli chodzi o frankowiczow, to w walucie, ktorej sie nie zarabia - choc tam temat jest bardziej skomplikowany, bo banki mialy w umowach mase niedozwolonych postanowien umownych i banki rypaly tez kredytobiorcow na spreadzie walutowym), niesie za soba wieksze ryzyko.

Natomiast zadłużanie sie w rodzimej walucie (przez państwo) niesie ryzyko dla mieszkancow tego panstwa, gdy jest ono zarządzane przez populistow. Majac takie narzedzie mozesz
@Dawul: Mmm no tak, ale gdy na czele państw NIE stoją rozsądni ludzie to zadłużanie w obcej walucie też jest kałachem w rękach małpy przecież. Dlatego ten argument jakoś do mnie nie chce trafić do końca. Gdzie polecałbyś, żebym spróbował poczytać na ten temat?
@Boreas_Linvail:

gdy na czele państw NIE stoją rozsądni ludzie to zadłużanie w obcej walucie też jest kałachem w rękach małpy przecież.


No właśnie nie do końca ( ͡° ͜ʖ ͡°). W ministerstwach masz od latu porozstawianych dyrektorów, ktorzy co ekipa się zmienia to dalej pracuja, bo jako jedni z nielicznych ogarniają co się dzieje xD

W takim razie taki dyrektor wyjaśni nierozsądnemu politykowi, że niezbyt opłaca mu
@Dawul:

Bawi mnie to, jak w opinii publicznej za pewnik uznaje się, że zadłużenie w naszej rodzimej walucie jest dobre dla budżetu


to chyba w alternatywnym świecie żyjesz bo realnie to w opinii publicznej jakiekolwiek zadłużenie się państwa to jakaś tragedia i "który będą spłacać kolejne pokolenia", dziura budżetowa i kij wie co jeszcze a tą całą panikę napędzają najpopularniejsi i najczęściej zapraszani do mediów ekonomiści pokroju Dudka, Gwiazdowskiego, Balcerowicza i
ShadyTalezz - @Dawul: 
Bawi mnie to, jak w opinii publicznej za pewnik uznaje się, że...

źródło: 1c8f4fd81a378f9c585d69a36d1b60f7cc58f6f3f1d2f6b08476b10e17dfebd8

Pobierz
@ShadyTalezz:

to chyba w alternatywnym świecie żyjesz bo realnie to w opinii publicznej jakiekolwiek zadłużenie się państwa to jakaś tragedia i "który będą spłacać kolejne pokolenia", dziura budżetowa i kij wie co jeszcze a tą całą panikę napędzają najpopularniejsi i najczęściej zapraszani do mediów ekonomiści pokroju Dudka, Gwiazdowskiego, Balcerowicza i innych klakierów wielkiego kapitału


coraz więcej osób zapraszanych do debaty prezentują zupełnie odmienne zdanie niż Dudek, czy Balcerowicz, a nie są