Wpis z mikrobloga

Powrót do treningów/aktywności po cięciu brzucha - przerabiał ktoś temat?

Od razu uprzedzam - rozmawiałem już o tym z chirurgiem i fizjo, ale w temacie widzę tyle różnych opinii, ze z ciekawości zapytam tu xD

Miałem wykonaną resekcję jelita, cięcie pionowe, zaczyna się z 10cm poniżej pępka, kończy z 5cm powyżej (czyli praktycznie pod mostkiem). Chirurg mówił o powrocie do aktywności po około dwóch miesiącach, fizjo po miesiącu pozwolił powoli zacząć lżejsze i statyczne ćwiczenia na core, a siłownia/bieganie po około dwóch miesiącach od operacji.

Jeśli ktoś przerabiał temat u siebie/u pacjentów - jak to wyglądało czasowo?
Przy czym dodam, że siłownia to u mnie tez tylko przystanek, cel główny to sporty ekstremalne, z naciskiem na kitesurfing, gdzie core dostaje okrutnie po dupie

#fizjoterapia
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@fortySeven: Kilka dni po rozpuszczeniu się szwów (jeśli założone wewnętrznie samorozpuszczalne) można już wprowadzać ćwiczenia izometryczne na cały core oraz podnosić ciśnienie wewnętrzne poprzez aktywność cardio
  • Odpowiedz
  • 0
@fortySeven na chłopski rozum opcja późniejsza jest bezpieczniejsza. Nasportować się zdążysz a jak zrobisz sobie kuku przez brak cierpliwości to cholera wie na ile Cię wyłączy ze sportu. Jeśli tylko ze sportu. Odpoczywaj i powrotu do pełni zdrowia.
  • Odpowiedz
  • 0
@Poemat: szwy mialem zewnetrzne (klamry), ale zdjete juz prawie dwa tygodnie temu). Robie juz powyzej 10k krokow dziennie, wdrazam powoli cwiczenia na core, i czuje sie z tym calkowicie ok, zero bóli czy dyskomfortu - co nie zgadza mi sie z opiniami ludzi, ktorzy pisza, ze wracali do jakiejkolwiek formy po pol roku, dlatego pytam xD to co piszesz brzmi dosc zbieznie z tym, co mowil moj fizjo - silownie na malych ciezarach tez bys wdrazal powoli po okolo dwoch miesiacach?

@alan69

Nasportować
  • Odpowiedz
ze wracali do jakiejkolwiek formy po pol roku


@fortySeven: Jeśli były prowadzone przez prlowskie podejście to niestety tak jest.

silownie na malych ciezarach tez bys wdrazal powoli po okolo dwoch miesiacach?


@fortySeven: Jeśli małe ciężary = 1-10kg w globalnych ćwiczeniach to nawet wcześniej. Wszystko też zależy jak osoba się prowadziła fizycznie przed operacją. Im ktoś był "silniejszy" tym szybciej można wracać na obciążenie.
  • Odpowiedz