Wpis z mikrobloga

Drugie podejście z #sousvide biedaedyszyn
Jest postęp, ale są też kolejne błędy.
Za szybko zabrałem się do opalania po wyjęciu z worka. O ile pierwsze 2 kawałki były super mięciutkie (mimo ewidentnego przesmażenia) tak później już twardniało, przez temperaturę wewnętrzną. Ale i tak jest o wiele lepiej niż przy pierwszym podejściu.

Przez to że mam słaby palnik musiałem dłużej go używać. Myślę że następnym razem poczekam dłużej żeby temperatura spadła i dopiero wtedy się zabiorę za opalanie. I uszykuję też masełko żeby posmarować przed odpaleniem.

Jak dużo czasu dajecie stekom odpocząć po wyjęciu z worków?

#gotujzwykopem #gotujzmikroblogiem
maniok - Drugie podejście z #sousvide biedaedyszyn
Jest postęp, ale są też kolejne bł...

źródło: temp_file7338939711811896339

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
Jak dużo czasu dajecie stekom odpocząć po wyjęciu z worków?


@maniok: nie, generalnie nie ma potrzeby zostawiania po SV. Nie baw się palnikiem jak jest słaby tylko po prostu użyj patelni.

O ile pierwsze 2 kawałki były super mięciutkie (mimo ewidentnego przesmażenia) tak później już twardniało, przez temperaturę wewnętrzną. Ale i tak jest o wiele lepiej niż przy pierwszym podejściu.


Nie ma możliwości, żeby po SV temperatura wewnątrz rosła powyżej zadanej,
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Lrrr no ale widać że jest zbyt mocno wysmażone. Chodzi mi o to że palnikiem podniosłem temperaturę wewnętrzną bo grzałem dość długo. O wiele dłużej niż przy pierwszym podejściu
  • Odpowiedz
@maniok: nie jest to możliwe żebyś podniósł temperaturę na tyle palnikiem. Generalnie po SV w przypadku steków mięso po przekrojeniu jest bladsze niż metodą tradycyjne i po przekrojeniu potrzebuje czasu żeby uzyskać kolor bo domyślam się, że o to chodzi. Następnym razem odkrój kawałek i poczekaj aż mioglobina się utleni (w niektórych przypadkach to się nie stanie to zależy od jakości mięsa).

Trust the proces, jeszcze tylko zapytam w jakiej temperaturze
  • Odpowiedz
@maniok: 60C to masz medium-well już to efekt raczej dobrze oddaje temperaturę ¯\(ツ)/¯ W medium to celuj 56C. Tak jak mówiłem, na 99,9% nie przeciągnąłeś palnikiem, użyłeś po prostu za wysokiej temperatury. Zawsze to powód żeby znowu steka zjeść :D
  • Odpowiedz
@maniok: Ja robię to w ten sposób, że przygotowuję steki sous vide wcześniej, wkładam ugotowane ale nieodpakowane do lodówki i jak już trzeba ugotować to obsmażam na żeliwnej patelni na największym płomieniu(ale trzeba poczekać aż patelnia się nagrzeje). W ten sposób wychodzą mi najlepsze, nie ma możliwości żeby stek się przesmażył, cały środek zostaje różowy.
Jeśli chodzi o samą temperaturę to zazwyczaj robię albo 54-55C jeśli kawałek ma mniej tłuszczu jak
Darknov - @maniok: Ja robię to w ten sposób, że przygotowuję steki sous vide wcześnie...

źródło: 11.05.2023_Ligawa_Szparagi_Pomidorek

Pobierz
  • Odpowiedz
@johny-kowalski: olej, coś z wysokim punktem dymienia. Czas zależy od grubości, ale godzinka czy dwie na takie "marketowe" spokojnie wystarcza. Dobrze rozgrzana patelnia, suche mięso (to jest zajebiście ważne) i smażysz do koloru a nie na czas.
  • Odpowiedz