Wpis z mikrobloga

Mirasy, potrzebuje porady, ew sensownego rozwiązania, wskazówki, nakierowania mnie na dobry tor.

Sprawa w mieszkaniu wygląda tak:
- w skrzyni multimedialnej są wszystkie skrętki i router od dostawcy z wifi.
- do konfiguracji routera dostawcy mam dostep
-z tego miejsca żadne urządzenie z wifi nie obejmuje całego mieszkania, abym był usytasy z dzialania
- moj główny mikrotik hAP ac3, który w tej chwili jest w pokoju po lanie wpięty do routera dostawcy i ciągnie cała sieć po wifi. Gdzie czasem po tv lubi zmukic lekko. Generalnie chce, aby to był główny router domowy (aby wszystkie urządzenia przez niego przechodziły).

Problem: w przyszłości potrzebuje podpiąć 2 urządzenia po kablu, które są w 2 różnych pokojach. Na pierwszy ogień idzie tv, który musi byc po kablu, a ten jest w skrzyni multimedialnej. Podpinajac go pod router dostawcy, a nie mikrotika nie widzę go w sieci wlan.

I teraz przejdę do moich pomyslow

- pierwszym rozwiązaniem było dokupić capa i podpiąć po capsmanie mikrotika. Minus jest taki, że to znowu koszt 400zl. Co wydaje mi się mimo wszystko lekki przerost formy nad treścią. Więc myślę nad czymś innym.
- wpadłem na pomysł, aby Mt hAP, ustawić jako tryb extender. Ale nie do końca wiem jak to się sprawdzi (nigdy tego nie używałem na Mt) i chyba dalej wpięte po kablu do routera dostawcy będę miał niewidoczne urządzenia w sieci mikrotik owej. Dobrze myślę?
- kolejna myśl to mam zapasowego starego rb750, którego mogę zbridzowac z hapem i... powinno zadzialac, kwestia dobrej konfiguracji. Do routera dostawcy, wpinamy rb750 i cokolwiek podepnę po lanie, czyli 2x LAN i hAP po lanie zbridzowac z wlanem. Wtedy wszystko działa tak jak chce. Mam rację? Czy o czymś zapomniałem? Średnio podoba mi się ten pomysł, bo finalnie mam 3 urządzenie, ale chyba nic sensownego nie wymyślę.

#mikrotik #siecikomputerowe
  • 6
  • Odpowiedz
@Blon: zasadniczo wystarczy przełączyć hap w tryb AP bez niepotrzebnego dodatkowego NAT'a i wszystko będzie działać, router dostawcy pracujący jako router a Twój sprzęt tylko jako AP i wszystkie urządzenia się widzą w sieci, chyba ze korzystasz z jakichś bardziej zaawansowanych funkcji MT
  • Odpowiedz
@Blon: Mam podobny setup tylko że z hap ac2. Mikrotik w trybie AP (czyli wszystko w 1 bridge i statyczny IP, dhcp serwer i NAT wyłączone) i fajnie działa. Jak nie masz nowych paczek od wifi (wifi-qcom-ac) to też polecam zrobić upgrade bo lepiej działa.
Brak widoczności urządzeń u ciebie występuje przez dodatkowy NAT na mikrotiku. Obydwa routery maja pracować w tej samej sieci, ale tylko 1 router ma mieć serwer
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@gentooman i @PotwornyKogut
Dzięki za odpowiedzi, to co mówicie to ma sens ale zapomniałem dopisać dość istotnej rzeczy. W tej chwili router dostawcy mam ustawiony tylko jako przekazanie neta na 1 porcie do Mt i tyle go świat widział.

Tak wiem, utrudniam sprawę ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Blon no to sam sobie odpowiedziałeś. taką masz architekturę że sieć przed mikrotikiem nie jest twoją siecią.
wsadź tam mikrotika jako router, port wan do dostawcy, do lanów podepnij kable od sprzętu oraz drugi mikrotik (obecnyl w trybie AP (bridge z wyłączonym natem i dhcp)
  • Odpowiedz