Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (929)

Rosja
Od początku pełnoskalowej wojny Rosja przeprowadziła na Ukrainie 1068 ataków chemicznych, w tym 250 w lutym tego roku. "Odnotowano 1068 przypadków użycia przez Federację Rosyjską gazów łzawiących, drażniących, wyposażonych w trujące substancje chemiczne, których prowadzenie wojny (operacje bojowe) jest zabronione na podstawie paragrafu 5 ust. Artykuł 1 Konwencji o broni chemicznej” – czytamy w komunikacie.". Środki chemiczne zrzucane są też za pomoca dronów.
Źródło

Ukraina
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba przeprowadził rozmowę telefoniczną ze swoim polskim kolegą Radosławem Sikorskim, podczas której zwrócił uwagę na wpływ importu zbóż z Federacji Rosyjskiej na rynek europejski, a także omówił zwiększenie dostaw broni na Ukrainę. „Podkreśliłem także znaczenie zwrócenia większej uwagi na destabilizujący wpływ importu rosyjskiego zboża na rynek europejski”. „Jestem wdzięczny Polsce za zapewnienie nieprzerwanego dostarczania pomocy wojskowej i humanitarnej przez granicę. Obydwaj pozytywnie odnotowaliśmy interakcję między właściwymi ministerstwami obu krajów w poszukiwaniu rozwiązań uregulowania sytuacji na granicy ukraińsko-polskiej” – dodał Kuleba.
Źródło

Ukraina utworzyła już pięć spółek joint venture z zachodnimi producentami broni - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal. Dodał, że prace trwają i takich przedsiębiorstw będzie kilkadziesiąt. „Już w tym roku jestem przekonany, że podobnie, albo nie, bo część z nich tworzymy prywatnie. Komunikujemy, gdzie powstają, żeby zapewnić im bezpieczeństwo” – powiedział premier. Według niego wiodący światowi producenci broni, tacy jak Day & Zimmermann, Northrop Grumman, Lockheed Martin i inni, rozważają obecnie możliwość budowy fabryk na Ukrainie.
Źródło

W lutym Ukraina wyeksportowała przez Morze Czarne ponad 5 mln ton produktów rolnych i jest to częściowy powrót do poziomu przedwojennego - powiedział wiceprzewodniczący Ogólnoukraińskiej Rady Agrarnej Denys Marczuk. Według niego w okresie przedwojennym Ukraina eksportowała około 60-65 mln ton rocznie. Teraz faktycznie pozostaje na tym samym poziomie. Obecnie planowany jest eksport około 60 mln ton zbóż. Około 7 milionów hektarów ziemi nie jest wykorzystywane podczas kampanii siewnej - są to tereny czasowo zajęte lub nie mogą być użytkowane ze względu na zaminowanie.
Źródło

Białoruś
Łukaszenka podpisał dekret „W sprawie przeniesienia organów państwowych i innych organizacji do pracy w warunkach wojennych”. Dekret usprawnia tryb przenoszenia agencji rządowych i innych organizacji z pracy w czasie pokoju do czasu wojny, zapewniając ich skoordynowane i skuteczne współdziałanie w przypadku zagrożeń bezpieczeństwa narodowego, z uwzględnieniem zmian warunków wojskowo-politycznych. Dokument zapewni systematyczne i nieprzerwane funkcjonowanie aparatu państwowego w okresie rosnącego zagrożenia militarnego oraz w czasie wojny – twierdzi służba prasowa Łukaszenki. W przypadku wprowadzenia stanu wojennego możliwe jest nadawanie stopni wojskowych szefom poszczególnych organów władzy i szeregu organizacji.
Źródło

Litwa
„Solidarność Polski i Litwy w przypadku agresji nie podlega dyskusji” – powiedział Tusk na poniedziałkowej konferencji prasowej po spotkaniu z premier Ingridą Šimonyte. Polski premier powiedział, że aby uniknąć spekulacji na ten temat, ministrowie spraw zagranicznych i obrony Polski i Litwy wkrótce "zdecydują o wszystkich szczegółach, aby nie było żadnych problemów komunikacyjnych i niepewności". Więcej w linku.
Źródło

Łotwa
Kamizelka kuloodporna i hełm to podstawowe wyposażenie ochronne potrzebne w sytuacji kryzysowej. Ich handel reguluje jednak rozporządzenie wydane przez Radę Europy. Sprzęt wyższej klasy, dostępny tylko za specjalnymi zezwoleniami i w razie potrzeby nie będzie udostępniany firmom cywilnym. Branża uważa, że przepływ towarów strategicznych na Łotwie jest obecnie zorganizowany zgodnie z podejściem UE. Jedną z opcji byłaby zmiana ustawy o mobilizacji w celu wyszczególnienia określonych grup społecznych, którym można zezwolić na zakup lub dostarczanie takich towarów. Pojawił się pomysł, aby w przypadku wojny lub zagrożenia militarnego centrum prasowe utworzone w Ministerstwie Obrony zapewniło również przedstawicielom mediów sprzęt niezbędny do pracy w strefie konfliktu. Jednak najbardziej intensywne punkty konfliktu nie byłyby dostępne dla mediów.
Źródło

Estonia
Estońska Izba Handlowo-Przemysłowa twierdzi, że w obliczu obecnego pogorszenia koniunktury gospodarczej jest przeciwna jakiemukolwiek nowemu podatkowi, w tym podatkowi od pojazdów. Nowy podatek zmniejszy międzynarodową konkurencyjność estońskich przedsiębiorstw i nie pomoże krajowi wyjść z recesji; w rzeczywistości przyniesie to efekt przeciwny do zamierzonego. Istnieje również pytanie, w jaki sposób nowy podatek wpłynie na źródła utrzymania ludzi i wpływ na gospodarstwa domowe, dla których posiadanie samochodu stanowi istotny element swobody przemieszczania się.
Źródło

Polecam:

Członkostwo Szwecji w NATO cementuje relacje, które stopniowo umacniały się od zakończenia zimnej wojny. Choć zatwierdzenie członkostwa Szwecji w NATO trwało nieco dłużej niż w przypadku jej sąsiada Finlandii, jej zdolność do członkostwa nigdy nie stanowiła problemu dla większości członków Sojuszu. Ponieważ Węgry ostatecznie zatwierdziły członkostwo Szwecji w NATO, ten skandynawski kraj przynosi sojuszowi pięć kluczowych korzyści.

Artykuł prof. Andrew Dormana
Szwecja przynosi korzyści NATO, ale opóźnienie akcesji rodzi trudne pytania

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja