Wpis z mikrobloga

Pracuję nad pojazdem wykonanym w technologii druku 3d i mam problem z stworzeniem opon. Zaprojektowałem sobie felgi jak na screenie, natomiast nie wiem jak mógłbym zapewnić im przyczepność. Początkowo zastanawiałem się nad zaimprowizowaniem opony z warstw gumy sklejonych ze sobą (np. fragmenty dętki rowerowej). Moim drugim pomysłem jest spróbowanie odlania takich opon z żywicy/silikonu, ale nie mam w tym temacie żadnego doświadczenia. Zakładając, że wydrukowałbym sobie formę takiej opony, to ile byłoby kłopotu z samym odlaniem a potem założeniem tej opony? Jak wytrzymały i elastyczny byłby to twór?
#druk3d #odlewnictwo #modelarstwo #diy #majsterkowanie
mirkogreg - Pracuję nad pojazdem wykonanym w technologii druku 3d i mam problem z stw...

źródło: obraz_2024-03-03_223744764

Pobierz
  • 22
@mirkogreg: nawijasz pasek grubej gumy posmarowany klejem, następnie na tokarce wyprowadzasz odpowiedni kształt, na końcu na gorąco tworzysz bieżnik. Są na YT odpowiednie filmiki. Oczywiście zamiast tokarki wystarczy wiertarka + papier ścierny.
@mirkogreg zbyt mało informacji o przeznaczeniu.
Możesz nawet naciągnąć gumowe oringi we wcześniej wydrukowane rowki. Tak często robi w transporterach przemysłowych.

Mógłbyś również poszukać gumowej okładziny do naciągnięcia. Przede wszystkim poszukaj w necie, ktoś już pewnie to dobrze rozwiązał.
  • 1
@walk_man @Sengir O drukowaniu w TPU nie pomyślałem, nie próbowałem nigdy. Pytanie czy na Enderze 3 takim czymś mogę drukować, bo widziałem tylko opcje PLA i ABS.

@wiesiu2 Też mi takie coś przyszło do głowy, mniej więcej coś takiego chcę spróbować z tą dętką rowerową

@Foxbat Pewnie tak, ale ja lubię samemu tworzyć rozwiązania, nawet jeśli są gorsze od kupnych ¯\(ツ)/¯
@mirkogreg: kup #!$%@? klocków lego gdzie są koła z dużymi oponami i dostosuj model pod opony, albo po prostu ogarnij skąds jakieś tanie używane opony lego. Inna opcja to wygrzebanie ze śmietnika/olx/lokalnego targu jakieś #!$%@? autko RC z dużymi oponami np bez pilota, albo w ogóle niesprawne.
@mirkogreg: z oponami będziesz miał poważny problem i babraninę. Ale pomysł może być taki:
Masz formę w kształcie 2 połówek i wtedy zalewasz to silikonem odlewniczym/formierskim. Ale twardym. Powinno wyjść elegancko w teorii. Połówki muszą mieć metodę pozycjonowania a potem ściśnięte ze sobą.
Ale nadal radzę same opony kupić. Nie wszystko powinno się samemu robić oszczędzisz czas i mordęgę.
edit opony lego też nie głupie.
@mirkogreg: poszukaj zwykłych gumowych uszczelek, w tej feldze zrób kilka rowkow i wsadź tam te uszczelki. coś jak cienkie koło w lego technics.

na najtańszej drukarce może ci się uda wydrukować coś z twardego tpu, ale moim zdeniem na oponę się nie nada. będzie się ślizgać. są jakieś specjalne tpu do tego, w nazwie coś mają z "grip" (flexigrip, supergrip, czy coś w tym stylu), wątpię czy na enderze dasz radę
  • 0
@wszyscy
Spróbuję jutro w z tą dętką, dużo mnie to nie będzie kosztować, a może wystarczy. W drugiej kolejności ten druk z TPU, bardzo mi się podoba ten pomysł, bo to coś nowego w temacie druku 3d. Te odlewy to może faktycznie przekombinowane rozwiązanie, na razie to oleję. Dzięki wszystkim za pomysły i sugestie!
natomiast nie wiem jak mógłbym zapewnić im przyczepność


@mirkogreg: Opony wydrukuj z TPU, tylko z nie za miękkiego bo Ender sobie nie poradzi (sam Enderem drukowałem opony). Zrób taki model i slicing żeby nie było wcale retrakcji, ale to nie jest takie trudne bo okrągłe elementy się dobrze drukuje. Jako wypełnienie daj taki śmieszny ósemkowy pattern - Gyroid - zajebiście miękka opona z tego wychodzi, jak pompowana. No i jakbyś chciał
@mirkogreg: Na stocku oponę z twardego TPU wydrukujesz, bo to prosty model. Mi się udawało, przy czym piękne te wydruki nie były (na wierzchniej warstwie). Podobno lepsza rurka teflonowa (jakiś Capricorn, czy coś, co jest delikatnie cieńsze od ori i trzyma wymiary) pomaga. Ostrożnie z retrakcją! Jeśli masz drugą drukarkę lub kolegę/koleżankę/kolegx z drukarką, albo w ostateczności pewną skłonność do ryzyka, to do drukowania TPU możesz sobie extruder przestawić na direct