Wpis z mikrobloga

Czy panstwo moze zastapic deweloperow?

zalozenia:

deweloper - firma teczka, na jego potrzeby buduje inna firma - glowny wykonawca - za pomoca jeszcze innych, mniejszych firm
panstwo - inwestor z GIGA doswidczeniem w formule zaprojektu i zbuduj, czyli z grubsza panstwo mowi co chce, a ktos to kresli i wykonuje, panstwo TYLKO placi, NICZEGO samo ani nie projektuje, ani nie buduje - bo nie potrafi... zreszta jak deweloper. W ten sposob jest budowane w Polsce WSZYSTKO co panstwowe.... szkoly, szpitale, dworce, drogi, oczyszczalnei sciekow i remizy i posterunki i w ogole wszystko.... bo panstwo nie potrafi inaczej.

wykonannie:

panstwo DOKLADNIE TAK SAMO jak deweloper zleca budowe mieszkan glownemu wykonawcy a ten to wykonuje swoimi podwykonawcami. Omijamy dewelopera i jego marze. Do tego korzystamy z efektu skali (ten same panstwowe budynki na najem w calym kraju) oraz panstwowej ziemi.

kto traci kto zyskuje:

zyskuja ludzie i panstwo tansze mieszkania (najpierw na najem, jak sie nasyci to mozemy rozmawiac o budowie na wlasnosc)
traci deweloper ale nie calkowicie, bo zostaja mu projekty premium no i co ci nozkami przebieraja zeby kupic swoje

#nieruchomosci
  • 14
Czy panstwo moze zastapic deweloperow?


@del855: Może i to by miało sens. Tyle że wszystkie przetargi publiczne to zazwyczaj cena x2, czas wykonania x3, i jakość 2x niższa względem sektora prywatnego.
Czyli dostaniemy droższe mieszkania, gorzej wykonane, ale za to budowa będzie trwała dużo dłużej. A wykonawcy są cwani, wiedzą że z publicznej kasy można łatwo doić. Ci bardziej obrotni z ceny ofertowej na przetargu potrafią zrobić finalnie 3 razy większą
to się nazywa mieszkanie plus.

I nie działało najlepiej


to juz sam sobie odpowiedz, jak cos tak prostego w koncpecji - mozna tak koncertowo spie*dolic? no widac mozna... dziwne w takim razie ze jakakowliek szkola czy droga w tym kraju powstala, skoro sie buduje dokladnie tak samo....

@graf_zero:
Może i to by miało sens. Tyle że wszystkie przetargi publiczne to zazwyczaj cena x2, czas wykonania x3, i jakość 2x niższa względem sektora prywatnego.

Czyli dostaniemy droższe mieszkania, gorzej wykonane, ale za to budowa będzie trwała dużo dłużej.


sugerujesz ze usmiechnieta koalicja nie potrafi tak prostej sprawy przypilnowac? bo ze pis to nic nie umial to 8 lat czytalem...

@WielkiPowrut88:
sugerujesz ze usmiechnieta koalicja nie potrafi tak prostej sprawy przypilnowac? bo ze pis to nic nie umial to 8 lat czytalem...


@del855: Moje skromne doświadczenie z przetargami publicznymi (a miałem z nimi styczność już za czasów pierwszej kadencji pis), mówi mi że to nie aktualna koalicja rządząca jest problemem.
@del855: No tak. To nie jest tak że państwo nie zbuduje. To nie jest też tak że w przypadku innych przetargów nadużyć nie ma. Tylko w przypadku budowy dróg, czy obiektów użyteczności publicznej państwo nie ma konkurencji. Więc społeczeństwo nie wie że te 35 mln na przebudowę 15km drogi powiatowej to ciut za duża kwota, że da się to zrobić taniej szybciej i lepiej. Tylko prywatnych dróg nikt w tym kraju
@del855: Wydaje mi się, że trochę tak się dzieje przez wspólnoty mieszkaniowe w skali lokalnej. Zaraz obok mnie buduje się właśnie całe osiedle przez wspólnote - ceny były w miarę przystępne i wykonanie też okej. Dodatkowo, plan zagospodarowania na kilka lat do przodu więc masz pewność, że zaraz Cię nie zabudują. Problem jaki jest z takimi wspólnotami, to układy i układziki fliperów i wszelkiej maści pociotków. Mieszkania jeszcze nie były nawet
Moje skromne doświadczenie z przetargami publicznymi (a miałem z nimi styczność już za czasów pierwszej kadencji pis), mówi mi że to nie aktualna koalicja rządząca jest problemem.


ja sie zgadzam, ze panstwo jest byle jakie - ale ROBI.... robi w pin rzeczy.... niech tez zacznie robic mieszkania... po prostu.
A jak sie okaze, ze do dupy to wychodzi - to moze wyborcy wyciagna konsekwencje?...

@WielkiPowrut88: