Wpis z mikrobloga

Minęły 4 tygodnie z Twingo. Czas na podsumowanie kosztów, ale postanowiłem napisać też parę słów o aucie, bo nigdy nie było dostępne w Polsce.
Generalnie to samo co Smart EQ, poza większą o 4 kWh baterią. Trochę danych:
Moc 82 KM
Waga ok 1100 kg
Bateria 21.4 kWh netto
Ładowanie tylko AC 22 kw.
Wiadomo jakie generalnie są wady i zalety (a właściwie specyfika) aut segmentu A.
Jest to wersja Techno, wyżej jest tylko Urban Night (którą wziąłbym dla siebie ale może być tylko biały albo czarny).
W tym budżecie był brany pod uwagę razem z Dacią Spring. Ale tu nawet nie ma porównania.

Z plusów: mega zwrotność, 8.5 metra średnicy zawracania. Dla kogoś jeżdżącego od 15 lat Alfami to szok, że można zawrócić na ulicy.
Bagażnik mały ale przez silnik pod podłogą jest wysoko. Dla mnie to plus, bo po nic się nie trzeba nawet pochylać. A zmieści kilka bagietek
Zaskakująco dynamiczny, do tego fajnie nie prowadzi przez umieszczenie baterii i utwardzenie zawieszenia.
Nie ma wad spalinowego Twingo, czyli hałasu od silnika i podgrzewania bagażnika.
Niskie zużycie. Nie wiem ile może zużyć w mieście, niedługo to sprawdzę. Średnie mam 11.2 kWh w kręceniu się po okolicy (drogi powiatowe), przy czym ja zawsze mam jednocyfrowe a żona 14.
Generalnie przy takiej codziennej jeździe te 180-200 km na baterii.

Z wad mam dwie:
Szum od słupka A powyżej 80-90 km/h (też urok segmentu)
Skakanie na progach zwalniających. Krótki rozstaw osi i wyższa masa sprawiają, że przy szybszym przejeździe 4 koła odrywają się od ziemi.

Teraz koszty:
Zrobione w tym czasie 1200 km.
Koszt ładowania w domu ~20€
Ubezpieczenie OC+AC 26€ (na żonę, 25% zniżki)
Rata leasingu z serwisem 75€ (gdyby nie dopłaty było by pewnie ~100€ więcej)
Razem miesiąc 121€ (221€)
100 km = 10€ (18€)
W nawiasach moje szacunki bez dotacji.
Dla porównania stary samochód w tym samym okresie:
Paliwo 170€
Ubezpieczenie OC 41€
Serwis ???

#motoryzacja #samochodyelektryczne #renault
PiotrFr - Minęły 4 tygodnie z Twingo. Czas na podsumowanie kosztów, ale postanowiłem ...

źródło: temp_file6099907782486472205

Pobierz
  • 109
@PiotrFr: jakby to jeszcze kosztowało tyle ile powinien kosztować segment A, to sam bym się chyba zdecydował.

Pytanie co do ładowania - jak to działa jak chcę ładować w domu? Trzeba mieć specjalną ładowarkę, czy kabel do gniazdka i jazda? W jaki sposób reguluje się moc, gdybym akurat nie chciał palić swojej instalacji 22-kilowatami, tylko ssać sobie powoli jakieś 2kW z fotowoltaiki?
Czekaj czekaj. 100 km = 10€ (18€). Czyli bez magicznych dopłat koszt przejechania 100km to 80zł, a z dopłatami ~45zł?

Koszt przejechania 100km z LPG w moim 15letnim aucie wynosi ~22-23zł. Jakbym jechał na benzynie to jakieś 35zł.

To gdzie tu ekologia,


Serio? mamy ci wytłumaczyć w czym jest lepsze zasilanie auta energią pochodzacą ze źródeł odnawialnych lub z atomu w porównaniu ze spalaniem ropy?

oszczędność i rewolucja? xd


@stayplation: jak
Wołam @stayplation: i resztę plusujących jego wysry: @kaczan34 @WielkiPowrut88 @Szkodnik1 @trzeciSLAW @Bitowzky @prezeees @Lasiukdonm @mar-v-son @wiesniakzdziuryzabitejdeskami @Vahn

Macie wszyscy jakiś problem z czytaniem ze zrozumieniem?
100km = 10 euro czyli prąd/ubezpieczenie/rata za auto/rata za pakiet serwisowy

Prościej: mireczek @PiotrFr zapłacił ratę za elektryka i prąd do niego w cenie niewiele większej niż kosztuje sam gaz do 15 letniego gruza ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜