Wpis z mikrobloga

Ankieta dotycząca wydatków na utrzymanie rodziny 2+0 w mieście wojewódzkim. Utrzymanie czyli jedzenie (w tym restauracje), koszt kredytu na mieszkanie lub wynajmu (lub bez kosztu jeśli własnościowe), czynsz, comiesięczne rachunki.
#pieniadze
#inflacja
#kredythipoteczny
#nieruchomosci

Ile w obecnych czasach wydaje rodzina 2+0 na utrzymanie w mieście wojewódzkim

  • <1500 3.2% (7)
  • 1501-2000 3.7% (8)
  • 2001-2500 2.3% (5)
  • 2501-3000 2.7% (6)
  • 3001-3500 2.3% (5)
  • 3501-4000 8.2% (18)
  • 4001-4500 10.0% (22)
  • 4501-5000 7.8% (17)
  • 5001-6000 14.2% (31)
  • >6000 45.7% (100)

Oddanych głosów: 219

  • 21
  • Odpowiedz
  • 0
@programista15cm: Miasto wojewódzkie to też przedmieścia. Wyobraź sobie domek 70 metrów z fotowoltaiką, pompą ciepła, rekuperacją. Idealnie docieplony, z małym ogródkiem z warzywami, własna studnia. Obie osoby pracują zdalnie (brak samochodów, tylko rower), z mediów płacą tylko za internet. Koszt utrzymania domu - wywóz śmieci i szamba, raz w roku podatek od nieruchomości. Jedzą mało, ekonomicznie, warzywa z ogródka, zimą słoiki i przeciery. Myślę, że około 1500 zł jest się w
  • Odpowiedz
@Esotiq: skoro maja zdalne, to zapewne sa profesjonalistami, a tacy ludzie raczej nie wybieraja wegetacji.

Plus jaki sens ma harowa w ogrodku, kiedy zarabiasz 60-180zl/h? Tacy ludzie wola jechac robic rzeczy, rozwijac pasje, uprawiac sporty, zajecia takze

brak samochodów, tylko rower),


@Esotiq: XD

70m2 to ma mieszkanie przyzwoite
  • Odpowiedz
Miasto wojewódzkie to też przedmieścia. Wyobraź sobie domek 70 metrów z fotowoltaiką, pompą ciepła, rekuperacją. Idealnie docieplony, z małym ogródkiem z warzywami, własna studnia. Obie osoby pracują zdalnie (brak samochodów, tylko rower), z mediów płacą tylko za internet. Koszt utrzymania domu - wywóz śmieci i szamba, raz w roku podatek od nieruchomości. Jedzą mało, ekonomicznie, warzywa z ogródka, zimą słoiki i przeciery. Myślę, że około 1500 zł jest się w stanie osiągnąć.
  • Odpowiedz
  • 0
@programista15cm: Jak widać po ankiecie ktoś jest w stanie za tyle przeżyć (o ile odpowiada zgodnie z prawdą), więc umieszczenie takiej odpowiedzi w ankiecie było prawidłowe.

Na działkach ROD ludzie budują piętrowe domki po 60m2, praktycznie za nic nie płacą. Lokalizacja często blisko centrum, więc samochodu nie posiadają. Zarobki pewnie minimalne, słabe wykształcenie, więc pewnie jedzą tanie śmieciowe żarcie. Z Pasji pewnie piwo i TV. Nie oceniam, mówię tylko jak niektórzy
  • Odpowiedz
  • 0
@koniecswiatajestbliski: Wszystko zależy od tego czy masz mieszkanie na własność. U mnie koszt utrzymania domu 130m2 z foto+pompa:
Prąd 60 zł
Śmieci 120 zł
Podatek od nieruchomości 50 zł
Woda ze studni i szambo 50 zł
Wymiany filtrów i drobne naprawy, części do sprzętów, paliwo do kosiarki itd. 150 zł
Media (tel, internet, hbo) 160 zł
Chemia 150 zł
Suma 740 zł
Do tego jedzenie na dwie osoby 1800 zł.
  • Odpowiedz
@programista15cm: >Plus jaki sens ma harowa w ogrodku, kiedy zarabiasz 60-180zl/h? Tacy ludzie wola jechac robic rzeczy, rozwijac pasje, uprawiac sporty, zajecia takze

Nie wiem ja bym wolal robic w swoim ogrodku niz biegac maratony czy trekking albo szukac na sile jakiejs pasji, i tak mam wtedy ruch ma czystym powietrzu a przynajmniej efekty tego wysilku sa widoczne na co dzien (nie oceniam jak ktos woli inaczej)
  • Odpowiedz
na przedmieściach miasta wojewódzkiego trzeba mieć pewnie więcej pieniędzy niż na mieszkanie w dobrej lokalizacji?


@vateras131: sam domek 500, nie wiem jak pompa bo mnie nie stac na takie bzdury. Foto to chyba dzis tez na granicy oplacalnosci.

Prąd 60 zł


@Esotiq: ale teraz sa zupelnie inne zasady dla prosumentow wiec XD w skrocie sprzedajesz prad za 20% ceny, a jak pompa pracuje w zimie to placisz normlanie 100%
  • Odpowiedz
@Esotiq: toz sam najem 2 pokoi zjada z 3,5k. Teraz pytanie jak sie zywisz, czy masz samochod, ile razy w miesiacu maja byc te restauracje (i jakie). Jak masz kredyt, to zalezy na jaka kwote, nie da sie tego uogolnic.

W kazdym razie nie wierze ze 2 osoby sa sobie w stanie zapewnic fajne zarlo, transport i wyjscia do restauracji za 1250-1500pln na glowe xD. Podsumowujac: wiecej niz 6k na luzie
  • Odpowiedz
Nie wiem ja bym wolal robic w swoim ogrodku niz biegac maratony czy trekking albo szukac na sile jakiejs pasji, i tak mam wtedy ruch ma czystym powietrzu a przynajmniej efekty tego wysilku sa widoczne na co dzien (nie oceniam jak ktos woli inaczej)


@ElMatadore: ale ty jestes w jakis sposob ograniczony i wolisz myslec do tylu.

Tacy ludzie, o ktorych piszesz wola widziec efekty na turniejach, nie musza na sile
  • Odpowiedz
@programista15cm: no nie wiem, mi i pewnie wielu innym wystarczy bycie kompetetywnym na rynku pracy/w biznesie a poza tym to ja chce miec swiety spokoj. I taka praca w ogrodzie jest dla mnie uspokajajaca a jednoczesnie to jakis ruch. Co kto lubi, nie wiem gdzie tu bycie ograniczonym, tak jakby uczestnictwo w jakichs turniejach z tenisa o ktore nikt nie daje #!$%@? czynilo mnie lepszym czlowiekiem? xD ale co kto lubi
  • Odpowiedz
@Esotiq: 2750 najem z opłatami i jedzenie oo 1800 zł na 2 os z rozowa. Restauracja może raz na miesiąc, może dwa. Paliwo jako wspólny wydatek, nie licząc moich indywidualnych to ok 200 zł. Czyli niecałe 5k.
  • Odpowiedz
@ElMatadore: sluchaj, ja rozumiem Twoj punkt widzenia, tak jak rozumiem punkt widzenia kogos kto zmywa w zlewie albo pierze w rzecze. Nie kazdy ma duze ambicje, jedni chca tylko jak to mowisz spokoju, wiec niech sobie kazdy robi to co lubi.

I wcale nie czuje zebys lepiej rozumial punkt widzenia innych, caly ten post zalozyles z rownym do mnie przekonaniem ze bedzies smieszkowal z tych co uwazaja inaczej. Drwil z tych,
  • Odpowiedz