Wpis z mikrobloga

@wiesiu2: hmm - czyli tak. przykręcić każdą nogę na 4 kołki do płyt betonowych, ale też kupić takie doniczki jak na zdjęciu i wyciąć w nich otwór i żeby ten słupek pergoli przechodził przez środek doniczki i w niej nasypać potem kamieni ozdobnych?

tylko drogi git takie doniczki, bo taka jedna to mi ceny wyskakują po 300 zł :/
robert-nowak-14289 - @wiesiu2: hmm - czyli tak. przykręcić każdą nogę na 4 kołki do p...

źródło: 2823178

Pobierz
  • Odpowiedz
@robert-nowak-14289: Hej Miras, fajny temat. Daj znać jak do czegoś dojdziesz.

Ja mam ten sam problem - taras na dachu bloku - 4 piętro. Słońce pali, więc planuję pergolę. I wciąż nie mogę się zdecydować. Taka lekka aluminiowa może odlecieć, drewniana mało wytrzymała. Rozważam wstawienie na dach dźwigiem takiej stalowej ramy od kontenera - na dole zrobię podest a ścianka i dach to będą tylko linki z bluszczem. Dzięki temu wiatr
vnzb92 - @robert-nowak-14289: Hej Miras, fajny temat. Daj znać jak do czegoś dojdzies...

źródło: image;s=1000x700

Pobierz
  • Odpowiedz
@lobo: @wiesiu2 @vnzb92 chyba przerzucę się na drewnianą pergolę i zrobię ją samemu, tzn. kupię 8 kantówek drewnianych o wymiarach 7x7x240 cm i złożę w całość. do tego dam 2 dodatkowe kantówki na dwóch bokach na samym dole dla ustabilizowania konstrukcji. Ale pytanie, ile wg was, czy da się to wyliczyć, iloma kg to obciążyć, jeśli nie zamierzam tego wwiercać w elewację budynku i zakotwić tylko w betonowych płytach (bez wmurowania
  • Odpowiedz
@robert-nowak-14289:

chyba przerzucę się na drewnianą pergolę i zrobię ją samemu, tzn. kupię 8 kantówek drewnianych o wymiarach 7x7x240 cm i złożę w całość. do tego dam 2 dodatkowe kantówki na dwóch bokach na samym dole dla ustabilizowania konstrukcji. Ale pytanie, ile wg was, czy da się to wyliczyć, iloma kg to obciążyć, jeśli nie zamierzam tego wwiercać w elewację budynku i zakotwić tylko w betonowych płytach (bez wmurowania w podłoże).
  • Odpowiedz
@robert-nowak-14289: Sama ażurowa konstrukcja to się raczej nie podniesie, ale jak dodasz "daszek" albo nie ażurową ścianę no to już się zabawa zaczyna i to już jakiś projektant powinien policzyć.
  • Odpowiedz
@robert-nowak-14289: Najlepsza opcja dla wypadku, że nie mocujemy konstrukcji solidnie do gruntu to daszek który się składa i po złożeniu zajmuje jak najmniej miejsca. Technicznie to materiałowy byłby najprostszy do zrobienia, ale np. mogłyby to być żaluzje drewniane/laminowane. Mógłbyś jeszcze np. zrobić przy tej konstrukcji żagiel który byś nie mocował do tej konstrukcji, a np. do ściany budynku i płotu czy np. do gruntu w oddaleniu. Wtedy nie musiałbyś składać.
  • Odpowiedz
@robert-nowak-14289: wiesz co, ja tam parę razy w życiu jakieś wiaty stawiałem, ale to przeważnie było przytwierdzone do elewacji i przytwierdzałem do betonu, pod kostką. Ciężko ocenić ile potrzeba, ale dałbym albo bloczki, albo chociaż skręciłbym przez 2 płyty 50*50 każdą nogę.
  • Odpowiedz