Wpis z mikrobloga

  • 0
@Marcin3005: Szwecja mająca aż do tej pory poniżej 10 milionów ludności to kraj który wydał wiele firm radzących sobie świetnie na globalnych rynkach, takich jak Volvo, Scania, Electrolux, Ikea, H&M, Skype, Spotify i King.

Szwecja dała wolność religijną w Niemczech, zrobiła #!$%@? w Rzeszy zmieniając całkowicie bieg historii.

Z nowszych wynalazków: zamek błyskawiczny, rozrusznik serca, pasy bezpieczeństwa w aucie, tekturowe opakowania na mleko i soki, czy zapałki.
Szwecja była drugim krajem
@Filjan: Tej historii należałoby się trochę poduczyć, aby się dowiedzieć jak Szwedzi zostali wykorzystani przez Francję w wojnie trzydziestoletniej. To była wojna przeciwko Habsburgom, religia była tylko pretekstem. Wolność religijna w Cesarstwie związana jest z pokojem w Augsburgu, gdzie Szwecja nie miała nic do powiedzenia.

Może i Szwecja ma kilka globalnych marek i dobrze się zreformowała. Jednak przy Włoszech czy Portugalii jej wkład w ukształtowanie świata jest marginalny. To jednak przeczy
via Android
  • 0
@Marcin3005 no i powiedz co takiego wniosły Wlochy lub Portugalia. Tylko wiesz, to co bylo 2000 lat temu lub 500 lat temu sie nie liczy. Świadomość narodowa tak naprawdę to ostatnie 300, max 400 lat.
@Filjan: Nie, nie wiem. Kombinujesz jak koń pod górę aby tylko wyszło na Twoje. Ja czas na świadomość narodową określam na 603 lata, 4 miesiące i 12 dni. Dla uproszczenia godziny zaokrągliłem.