Wpis z mikrobloga

Czy jest z nami jakiś inżynier spawalnik IWE? Jestem po MiBM, chciałem zrobić sobie kurs Spawalnika plus VT1+2. Czy z waszej perspektywy taka ścieżka kariery była dobrym wyborem? Czy lepiej wybrać coś innego? Rozważam kurs IWE lub Automatyzację i robotyzację procesów produkcyjnych w EMTSystem. Całe życie jestem związany z branżą spawalniczą, a ostatnio robiłem kurs programowania robotów spawalniczych Yaskawa i przyznam, że to fajna zabawa. #spawanie #spawalnictwo #pracaspawaczamnieprzeistacza #pracbaza #inzynieria #mibm #robotyka #rozwojosobisty
  • 14
  • Odpowiedz
  • 0
@JonWelder mam układ taki, że się wypromowałem w kołchozie, poznałem typa koksa w PL jeśli chodzi o NDT i on mi od 2021 robotę nagrywa. Generalnie uop albo uz. Jak się robota.koncy to mi szuka nowej. Pracuje jako iwe/ndt od 2018 i obecnie prscuje w 4 miejscu plus wpadały jakieś czasowe wyjazdy w delegacje.
Tylko raz pracowałem jako jedno i drugie, ale etet miałem IWE, po prostu było mało ludzi w
  • Odpowiedz
  • 0
@JonWelder generalnie nie wyobrażam sobie na ten moment pracować na innym stanowisku ;)
Wcześniej zahaczyłem jako mistrz produkcji, ale to jesteś #!$%@? z dwóch stron i za dużo na głowie. W NDT nikt Ci dupy nie zawraca tylko robisz swoje, a IWE bardziej biurowa robota
  • Odpowiedz
  • 0
@shroon gratuluję, że Ci się udało trafić na fajnych ludzi, w odpowiednie miejsca i potrafiłeś to wykorzystać. Czy ta praca jest stresująca i czy ciężko opanować wszystkie zagadnienia związane z IWE i NDT? Szkoda, że te wszystkie kursy są bardzo drogie. Ciągle się waham w jakim kierunku pójść, ale dzięki, że rozjaśniłeś mi trochę sytuację.
  • Odpowiedz
  • 0
@JonWelder NDT: uszereguje w kolejności od najprostszego
a) PT teoria banalna, praktyka też. Żeby tego nie zdać to już IQ poniżej 70 ( ͡º ͜ʖ͡º)
b) MT praktyka banalna, teoria poziom wyżej niż PT, ale też luźno do ogarnięcia
c) VT praktyka sredniotrudna szczególnie dla kogoś kto serio nie robił nigdy w życiu VT nawet na nielegalu w kołchozie. Teoria również tak dwa poziomy wyżej niż
  • Odpowiedz
  • 0
@JonWelder IWE: trzeba traktować jako studia. Jedziesz.na weekend i słuchasz #!$%@? starych profesorów np 8godzin o pękaniu gorącym xD. Masz 4 moduły, każdy trzeba zdać w formie testu. Potem jedziesz na tydzień do Instytutu Spawlnictwa na 4x egz testowe i 4x ustne. Wykuć się tego trzeba, ale po necie krążą pytania wraz z opracowaniami.
Potem najlepiej załapać się jako pomocnik Głównego Spawalnika i się szlifować
  • Odpowiedz
  • 0
@JonWelder jeśli chodzi o cenę to się szybko zwraca, a jak pojedziesz za granicę to nawet w miesiąc (ndty). Obecnie na jdg widuje oferty za 40 euro+ za godzinę(i nawet 50euro za utpa czyli phassed array), ale radzę podexpić w pl
  • Odpowiedz
  • 0
@shroon wielkie dzięki za rozbudowaną i merytoryczną odpowiedź. Jakie uprawnienia NDT najlepiej zrobić Twoim zdaniem? Jakich najczęściej używasz? Czy myślisz, że w wieku prawie 40 lat warto się pchać w tą gałąź przemysłu?
  • Odpowiedz
  • 0
@JonWelder obecnie pracuje przy UT, ale zaczynałem od VT. Tyle, że samo VT to bardziej w KJ czyli dochodzi mierzenie detali, jakieś tam #!$%@? przy sprawd,aniu np grubości farb itp, tego ja się nie tykam. Tylko typowo jako Inspektor Badań nieniszczących, bo Kontroler to może być w sortowni zimnioków ( ͡ ͜ʖ ͡).
PT i MT uzywa się zamiennie w zależności od gatunku stali (przeważnie) I
  • Odpowiedz
@shroon: IS jest też rozpoznawalny na świecie, a do tego pilnuje akredytacji PCA (była jakaś afera z TUV z uprawnieniami spawalniczymi w tej kwestii). Amerykanie, NL, BE, DE wszyscy akceptowali kwit z IS i UDT. Raz słyszałem natomiast, że ktoś miał problem z TUV Sued.
@JonWelder: Jeśli chodzi o badania ultradźwiękowe, to IS ma najwyższy poziom, a do tego w metodzie TOFD ma szerszy zakres akredytacji (odkuwka +
  • Odpowiedz
  • 1
@Persil_w_gelu certy z tuv były problemowe, ale jedynie spawalnicze. Do ndt nikt nigdzie nie miał zastrzeżeń.
Tam był problem z tym, że duży procent certów szło na lewo przez egzaminatorów, którzy nawet nie oglądali próbek spawaczy
  • Odpowiedz