Wpis z mikrobloga

Jakiś czas temu pytałem się tutaj czy dałoby się stworzyć odbiorniki obrazu innego niż z pasma widzialnego i podczerwieni, coś a'la "radarowe okulary" czy "izotopowe świetliki"...zrozumiałem z tego tyle że takie urządzenia byłyby ograniczone fizycznymi rozmiarami samego tylko odbiornika.

Niemniej jednak: ostatnio uświadomiłem sobie że radary SAR używane powszechnie w kontroli ruchu lotniczego mogą dawać całkiem szczegółowe odwzorowanie samolotów, statków, całej mapowanej powierzchni...

Choć wciąż: czy takie radary przez swoją zasadę działania nadają się tylko do maszyn latających i masztów? Tzn. czy dałoby się skierować je na moją piwnicę i zobaczyć "w pionie" meble i obiekty nieprzezroczyste dla fal? ȍ ̪ ő

#rozkminyzdupy #radar #nauka #technologia #fizyka
wygolony_libek-97 - Jakiś czas temu pytałem się tutaj czy dałoby się stworzyć odbiorn...

źródło: sequoia_strip_-_palm_jumeirah_0

Pobierz
  • 9
@sprawdzajacy tak, miałem coś o tym, ale radary i matryce specyficzne to jest bardziej to co miałem na myśli - czyli zbudowanie odbiorników pozwalających zobaczyć świat fizyczny z innych częstotliwości

(bo jednak radaru wciąż się raczej nasł#!$%@? niż przez niego patrzy, nie wspominając już o używaniu gogli na fale radiowe czy poniżej dł. UV)
@sprawdzajacy dziwne to wycenzurowanie przy nasł- XD

w sumie elektronika jest dość jak akustyka, i może nawet te wszystkie zamknięte pod soczewkami matryce -czułe też z pików tworzą obrazy i wgl...czyżby problem był w rozmiarach takich "komórek elementarnych", wielkości całego czy ½ pasma pracy?