Wpis z mikrobloga

Mam takie pytanie odnośnie zużycia ciepłej wody. Mam mieszkanie na ostatnim, czwartym piętrzę. Woda odkręcona na maks na ciepłą nie jest za gorąca a jest właśnie idealna do mycia się. Jeden sąsiad z pietra niżej jednak ma sporo gorętszą. I czy to może być kwestia tego, że ja mieszkam wyżej niż on i ta woda do mnie już nie dopływa aż tak ciepła? i czy to może mieć negatywny wpływ na rachunki? w sensie, że on zużywa mniej wody ciepłej bo już na starcie na gorętszą. Czy jednak liczniki uwzględniają jak bardzo jest ciepła woda, która dociera do mieszkania?
#hydraulika #mieszkanie #woda #oszczedzanie #kiciochpyta #rachunki #czynsz
  • 11
@kerri: Licznik nie uwzględnia temperatury, jedynie odroznia czy woda plynie rurą 1 czy rurą 2. Możesz miec zapowietrzone rury albo slaba instalacje. Mieszkałem na 4 i czasem byly takie problemy. Po prostu zglaszaj to regularnie do administracji/ wlasciciela.
  • 0
@Whereswally: Ale co mam powiedzieć? że woda leci niezbyt ciepła? (dla mnie i dla każdego człowieka będzie odpowiadająca do mycia się). Tylko interesuje mnie rozbieżność w temperaturze miedzy np 1 piętrem a 4 piętrem. Czy spółdzielnia powinna zapewnić taką samą temperaturę w każdym mieszkaniu?

Ja zadzwonić mogę, tylko co mam powiedzieć i czy spółdzielnia w takiej sprawie ma obowiązek zareagować?
@kerri instalacje ciepłej wody użytkowej mają pompy cyrkulacyjne, zbiorniki wyrównawcze i odpowietrzniki. Jeżeli woda nie jest dostatecznie ciepła i od razu dostępna na każdym z pięter to znaczy że jest jakiś problem. Musisz zgłaszać to zarządcy wspólnoty lub spółdzielni aby ktoś to sprawdził czy to problem instalacji wspólnej czy może z jakiegoś powodu instalacji w twoim mieszkaniu. Liczniki wody mierzą tylko przepływ. Wpływ na rachunki mogłoby to mieć jeśli byś musiał upuszczać
  • 0
@Cointreau: To o czym piszemy to mieszkanie mamy. Mama twierdzi, że rozmawiała z kimś z piętra niżej i oni muszą mieszać ciepłą wodę z zimną żeby była odpowiednia do mycia się. Ja sam mieszkałem w kilku różnych mieszkaniach (nowych i starych) i w każdym z nich włączenie samej ciepłej wody nie nadawało się do mycia bo była zbyt gorąca. Jedynie w mieszkaniu rodzinnym jest inaczej, ale nigdy nie myślałem, że to
Taa, tylko pewnie nie ma co liczyć na jakąś rekompensate za poprzedni rok? o całej reszcie lat nie wspominając.


@kerri: Pewnie nie, zwłaszcza że nie wiadomo jak to policzyć i kto miałby za to zapłacić (wydaje mi się że spółdzielnia jest tylko pośrednikiem, mieszkańcy płacą za jej pośrednictwem ciepłowni na bieżąco za podgrzanie wody). Zasadnicze pytanie - jest oddzielny licznik ciepłej wody, nie jest grzana piecykiem gazowym? I druga kwestia, przydałoby
  • 1
@vertical: Nie ma w ogóle gazu w mieszkaniu.
Co do liczników to nie mam pojęcia. Obecnie tam nie mieszkam a jak mieszkałem to się nigdy tym nie zajmowałem i nie interesowałem.
Zgłosimy to i zobaczymy co z tego wyjdzie. Szkoda, tylko że to po fakcie jak przyszła kosmiczna dopłata za wode za rok 2023.

Choć w sumie jeśli spółdzielnia odpowiada za stan bloku a dopływ ciepłej wody był nieprawidłowy to pytanie
@kerri No to dopłata jest zapewne przez odkręconą ciepłą wodę na maksa przy myciu, pytanie jak oszacować dopłatę lub niedopłatę gdyby temperatura wody była prawidłowa. Stawiam że trudno będzie kogokolwiek pociągnąć do odpowiedzialności, ale próbować można. Sprawdź jeszcze jedną rzecz czy przypadkiem bateria nie dolewa zimnej, jest to mało prawdopodobne ale to przynajmniej wykluczysz. Zakręć zimną wodę zaworem i wtedy odkręć ciepłą, jeżeli będzie cieplejsza to wina baterii, ale nie podnosi to
@kerri rozliczenie zużycia wody następuje przez porównanie zaliczek do faktycznego zużycia. W teorii nie podważysz rozliczenia ponieważ składnik jakim jest koszt podgrzania wody jest skalkulowany globalnie dla budynku/ów a cena samej wody jest zapewne dyktowana przez miejską spółkę więc jest sztywna.

W mojej ocenie powinieneś zgłosić problem zarządcy wspólnoty lub spółdzielni, upewnić że przyczyną nie jest instalacja w lokalu i domagać się regulacji układu cyrkulacji. Jeśli to przyniesie skutek i będziesz miał