Wpis z mikrobloga

Zagłębiam się w kontrolę obrazu (wyświetlany na ekranie) na poziomie UEFI a potem systemu operacyjnego. Ale mam masę pytań.

Istnieje GOP (UEFI Graphics Output Protocol).
Wydaje się, że on kontroluje obraz, na etapie od naciśnięcia przycisku POWER na komputerze.
W pewnym momencie kontrolę przejmuje sterownik karty graficznej.
Czy tak jest? Czy dzieje się tam coś jeszcze pomiędzy?

Czyli karta graficzna jest w trybie GOP, a potem w trybie w którym obraz kontroluje sterownik karty graficznej?

Interesuje mnie kwestia rozdzielczości i częstotliwości odświeżania obrazu nadawanego przez kartę graficzną, do ekranu.

W jaki sposób GOP to kontroluje? Rozdzielczość i częstotliwość odświeżania obrazu?
Gdy włączę OSD monitora będąc w UEFI, to widać tam 2560x1440 60 Hz.

W pewnym momencie, przy chyba przełączaniu na system operacyjny, na chwilę gaśnie ekran, a potem wraca i już ma ustawioną właściwą rozdzielczość i częstotliwość odświeżania (2560x1440 165 Hz).

Dlaczego musi dojść do tego zgaśnięcia ekranu? Czemu to nie może być płynne?
Czemu na etapie UEFI nie może być 2560x1440 165 Hz?
Zresztą, gdy ustawię w systemie 2560x1440 60 Hz (czyli taki sam jak mówi OSD, że jest przy UEFI), to ekran i tak, tak samo gaśnie.
Więc z czego to wynika? Jaki dokładnie mechanizm za tym stoi, na poziomie karty graficznej?

Po co mi ta wiedza? Z ciekawości...
Bo u mnie to gaśnięcie ekranu trwa 6 sekund, niby tak długi czas, to wina monitora, że on tak po prostu ma, i jest wiele monitorów które tak po prostu mają. Ale jest to minimalnie problematyczne, i przez to się tak zagłębiam w temat...

Monitor Gigabyte M32QC połączony DisplayPort
Grafika GeForce RTX 3060 Ti
Płyta główna ASRock A620MHDV/M.2+
#sprzetkomputerowy #uefi #windows #linux #pcmasterrace #gpu #kartygraficzne #plytyglowne #software #sterowniki
  • 6
  • Odpowiedz
@look997: UEFI GOP to bardziej rozbudowany następca trybu VGA. Polegało to na tym, że karta graficzna implementowała pewien standard, za pomocą którego można było się z nią komunikować w podstawowym stopniu w celu wyświetlania tekstu czy prostej grafiki. Dla przykładu w trybie tekstowym pamięć graficzna była zawsze w tym samym miejscu (adres 0xB8000), grafiki miały też w sobie fonty i wrzucając do tej pamięci odpowiednie dane (takie jak kod znaku, który
  • Odpowiedz
  • 0
Chociaż, przynajmniej na Linuksie, są sposoby by nie było tego czarnego ekranu, chociażby w grafikach Intela.


@nostalgiwolf: Napisz co to za sposób, a mając jakieś słowo kluczowe poszukam dalej, może coś dla nvidia się znajdzie.
  • Odpowiedz
  • 0
@nostalgiwolf: To jest bardzo ciekawe, ale jak dobrze rozumiem, to przechowuje ostatnią ramkę, i od razu zastępuje ją ramką z systemu.

Więc chyba w moim przypadku to i tak trwałoby 6 sekund, tylko miałbym ostatni log z xorg widoczny przez te 6 sekund, zamiast zgaszonego ekranu?
Wtedy i tak animacja startu Cinnamon by nie była widoczna. No, ale zawsze to coś.

No chyba że jest tak, że to sam proces gaśnięcia
  • Odpowiedz