Wpis z mikrobloga

Cześć, poleci ktoś jakieś noże w bloku w miarę rozsądnej cenie do 500 zł? Podobno Gerlach i Zwieger to syf, Fiskars jest okej, ale ta seria Edge kosztuje koło 500 zł, więc jak mam tyle wydać to już faktycznie chciałbym wiedzieć czy warto. Podobno spoko są też Victoronix, dajcie znać co posiadacie i jak się wam użytkuje. No i jak je ostrzyć od razu.

#noze #kuchnia #gotujzwykopem #fiskars
  • 11
@PrawdziwyRonaldo: fiskars też badziewie, wszystko badziewie ;)
A prawda jest taka, że jak nie chcesz doktoryzować się z ostrzenia noży to kupujesz jakieś miękkie jak z Ikea, uczysz się tylko na co dzień korzystać ze stalki, a ostrzysz na kamieniu co 3 miesiące jak nie rzadziej.
Ja korzystam z Ikea 365+ ze względu na brak rączki z innego materiału przez co się banalnie myje
@PrawdziwyRonaldo Super stosunek ceny do jakości masz w komplecie IKEA 365+, stal chromowo molibdenowa, bardzo dobrze trzyma parametry, wyjętymi z opakowania można się golić. Kosztowały chyba 150zł, do użytku domowego aż za dobre.
Dzięki, a czy według was lepsza będzie ta IKEA czy Fiskars? Bo tam 6 elementów plus blok znalazłem za 450 zł, więc w sumie 150 zł + 65 zł do chleba + blok to cenowo nie będzie aż takiej dużej różnicy, jeśli faktycznie ma być lepszy ten Fiskars
ekspertem od noży na wykopie jest @Mirkosoft


@thority: bardzo daleko mi do tego ;)

@PrawdziwyRonaldo Może rozważ czy jest sens kupować cały zestaw/blok. 80% albo więcej czasu będziesz używał noża szefa lub innego podstawowego (np. Gyuoto albo Santoku), pozostałe 10-15% małego noża do obierania, z 5% noża do filetowania albo do chleba. Pozostałe noże to będzie mniej niż 1%, czy jest sens inwestować te wszystkie noże po równo?

Moim zdaniem lepiej
@PrawdziwyRonaldo: W kwestii ostrzenia, najwygodniejszą opcją będzie ostrzałka przez którą przeciągasz ostrze, nie czuję się kompetentny polecić konretne marki ale Victorinox powinien być spoko, znajomy ma - nie słyszałem narzekań. Jeżeli chce Ci się poświęcić czas na naukę i więcej zachodu przy ostrzeniu to możesz pomyśleć o kamieniu, będzie taniej i najlepszy efekt. A jak chcesz bardzo dobrze i bardzo szybko to automat taki jak Chef;s Choice (sam używam) - tylko
To prawda, w sumie nie pomyślałem w ten sposób o tym, że rozkłada się budżet na każdy nóż, a używany będzie w większości nóż szefa. Kupiłem blok magnetyczny z Kinghoff i nóż szefa z Victorinoxa oraz jakiś mniejszy ząbkowany.

Nóż VICTORINOX 5.1903.19B
Nóż VICTORINOX Swiss Classic Czarny
@PrawdziwyRonaldo: cześć. Ostrzyłeś kiedyś noże, nawet na takiej prostej osełce? Jeśli nie, to po prostu kup sobie coś taniego i złap bakcyla, bo szkoda wydawać pieniędzy. Komplet 5 czy więcej noży w bloku ładnie wygląda w kuchni, ale tak naprawdę na co dzień potrzebujesz 3. Prawda jest taka, że jak wydasz pieniądze na tani zestaw to szkoda będzie go wyrzucić na śmietnik, a jak wydasz pieniądze na drogi a nie wiesz