Wpis z mikrobloga

Fizyk ze mnie marny, za to mam też inne wady. Ale interesuje mnie pewna sprawa, co nie umiem sobie tego sam wytłumaczyć xD

Czy podróżując z prędkością światła, taka podróż z perspektywy podróżnika trwa tyle co "mrugnięcie okiem"? Czy jednak lecąc np. na słońce, zajmie nam to te 8 minut, czy ten czas odnosi się do perspektywy obserwatora, a podróżnik ze swojej perspektywy znajdzie się na słońcu natychmiast?

Trzeba było nie rzucać w szkołę kamieniami, ale chyba nigdy nie jest za późno, żeby się dokształcić ( ͡ ͜ʖ ͡)
#fizyka #nauka #kosmos #astronomia
  • 22
@GdzieJestBanan: mrugnięcie okiem charakteryzuje zamknięcie powieki czyli wcześniej musi dochodzić światło. A jak je właśnie wyprzedziłeś to jak

Edit no musi zająć 8 minut. Były na yt filmy jak fajnie przestrzeń się wygnie zmieni jak będziesz już na pełnej cisnął. Poszukać?
@GdzieJestBanan: Skróci się zarówno czas, jak i przestrzeń w kierunku ruchu dla obserwatora w ruchu w porównaniu do obserwatora na spoczynku. Innymi słowy, obserwator w ruchu zauważy, że obiekty skróciły się w kierunku, w którym się porusza. W teorii względności skrócenie Lorentza dotyczy zarówno czasu, jak i przestrzeni, i obie te zmienne zmieniają się proporcjonalnie.
Dla obiektu poruszającego się z prędkością światła czas i przestrzeń nie przestają istnieć, ale zachodzą relatywistyczne efekty.
Dla fotonów, które poruszają się z prędkością światła, czas z ich perspektywy jest doświadczany jako zero (zatrzymuje się), a przestrzeń jest doświadczana jako skompresowana do zera w kierunku ruchu fotonu. Jednak dla masowych obiektów te efekty są ograniczone przez praktyczne aspekty fizyki, takie jak energia potrzebna do osiągnięcia prędkości światła.
@GdzieJestBanan: nie słuchaj tych powyżej co piszą, że podróż zajęłaby Ci 8 minut. To kompletna bzdura i pokazuje, że tych 3 Mirków kompletnie nie rozumie relatywistyki:

@Adas_Zgodka: Edit no musi zająć 8 minut. (...) Ale na mój chłopski rozum 8 minut świetlnych to 8 minut.

@bArrek: tak na zdrowy chłopski rozum to zdaje się że podróżując z prędkością światła czy też prędkościa większą niż prędkość światła wyprzedzasz tylko otaczające
Z Twojego punktu widzenia będziesz tam po mrugnięciu okiem - dokładnie tyle ile wynosi t = d/v czyli odległość (km) dzielona przez prędkość 0.99999... * c (km/s) - czyli ułamek sekundy


@WykopX:
W zdaniu, które podałeś, jest błąd w interpretacji skrócenia czasu. Wzór t=dvt=vd​, który podałeś, jest klasycznym wzorem na czas podróży, ale nie uwzględnia efektów relatywistycznych. W teorii względności Einsteina, czas podróżnika zależy od prędkości, z jaką się porusza w
Wyobrażenie sobie podróży 8 minutowej w kontekście Słońca jest proste i nawet małe dzieciaki to rozumieją jak im się to wytłumaczy.

Pomyśl sobie, że obserwujesz mieszkańców planety w innym układzie słoneczym np. 4 lata świetlne od nas.
Patrząc przez teleskop widzisz to, co działo się na tej planecie 4 lata temu. Tak samo jak oni obserwując nas widzą to co działo się 4 lata wcześniej u nas.

Teraz wymyśl co
@WykopX: Dzięki. Widzę, że kumaty jesteś to teraz sobie pomyśl o takich tachionach, które teoretycznie muszą podróżować wstecz w czasie :D Chociaż, nie mogę znaleźć potwierdzenia na matematyczne wyliczenie takiego założenia, i tylko teoretycznie o tym słyszałem.
@WykopX: Tak dla żartu i pokazania jak duży jest kosmos przyjmijmy, że podróżujemy z prędkością v=0,99999%c na planetę odległą o 4 lata świetlne.
Przyjrzyjmy się obliczeniom:

Obliczmy γ dla prędkości v=0,99999%c

γ=1/0,99999^2≈224,737.75

​γ​≈224,737.75

Teraz obliczmy Δt′ przy użyciu wzoru:

Δt′=4 lata/γ​

Δt′=4/224,737.75 lat ≈1,780×10^-5 lat

Teraz, aby przekształcić ten czas do sekund, przyjmujemy fakt, że jeden rok to około 3.15576×10^7 sekund:

Czas w sekundach=Δt′×3.15576×10^7

Podstawiając, otrzymujemy:

Czas w sekundach≈1,780×10^−5×3.15576×10^7≈562.43 sekund

Zatem
mafiafb - @WykopX: Tak dla żartu i pokazania jak duży jest kosmos przyjmijmy, że podr...

źródło: Zrzut ekranu 2024-02-18 163522

Pobierz
Obliczmy γ dla prędkości v=0,99999%c

Nie trzeba tu wstawiać "%" wiesz o tym na pewno, ale przypominam ;)

Dla v = 0,99999 c
czas spowalnia do 0.44721% normalnej prędkości
a dystans z 4 lat świetlnych skraca się do 0.0179 lat świetlnych

@mafiafb