Wpis z mikrobloga

Mam chwilę wolnego w pracy to wam młodzieży coś zaproponuje a mianowicie ciekawy kierunek na #motocykle #rower #bushcraft #turystyka #wedkarstwo
w te wakacje.
Wyjazd PO Finlandii a najlepiej dwuch :-).
A tak serio to polecam Finlandię jako kraj z małą ilością ludzi, za to z drogami asfaltowymi i szutrowymi.
Po za kilkunastoma głównymi drogach i gdzie ruch jest jak przed południem w Polsce na krajówkach, w reszcie kraju samochód jedzie co 5-10 min. A na szutrach kilka na 24h.
Finlandia ma podobną powierzchnię co Polska tylko ludności mają 5mln zamiast 37mln.

W Finlandii można jeździć po lasach i biwakować w nich na dziko. Są wyznaczone także szlaki piesze gdzie co 20-30km są ogólno dostępne i darmowe wiatki do spania i domki. Takie domki i wiatki są w całej Finlandii regularnie rozmieszczone i są ogulnie dostępne, czasem można do nich dojechać samochodem a czasem tylko motocyklem terenowym o ile ma się umiejętnością lecz zawsze blisko nich (zazwyczaj do 300m) jest parking dla samochodów a same wiatki prawie zawsze leżą nad czystą rzeką lub jeziorem.
Zawsze jest zapas drewna na ognisko i Piły i siekiery do łupania tego drewna przed wiatkami i domkami są miejsca na ognisko i ruszta do grillowania i gotowania.
Oraz kulturalne i zadbane wychodki z zapasem srajtaśmy.
Ja w zeszłym roku planowałem sobie tak trasy aby w przeciągu dnia wstapić do marketu kupić jedzenie po czym o 17-18 trafić do takiej wiatki, czasem Wiatka nam nie pasowała to jechaliśmy do następnej, prawie nigdy nie są dalej niż co 30-40km. Po drodze zatrzymywaliśmy się nad jeziorami i rzekami aby łowić ryby NIE TRZEBA MIEĆ ŻADNEGO POZWOLENIA ANI ŻADNYCH KART NA POŁÓW RYB. Więc bywały takie dni że rano o 6 wstawaliśmy na połów ryb po złapaniu kilku je obrabialismy, rozdmuchiwaliśmy ogień na palenisku usmażylismy na śniadanie złowione ryby i o 9-10 jechaliśmy dalej.
Jezior i rzek jest mnóstwo codziennie można się w nich kąpać natomiast wodę do picia i gotowania także czerpaliśmy jezior i rzek bez filtrowania trzeba tylko gotować taką wodę 10min.
Natomiast jeśli chodzi o zwiedzanie to praktycznie nie ma co zwiedzać, z naleciałości Rosyjskich są suszone ryby, kawior i kilka specyfików.
Alkohol mocniejszy niż słabe wino kupuje się w specjalnych sklepach czynnych do 17 i występujący tylko w miasteczkach i miastach.
Koniecznie kupcie moskitierę z kapeluszem na twarz bo was komary zjedzą, sprej mugga też daje rady.

Promem można się dostać z Talina 200zł z motocyklem. Lub z Gdańska.
Jak macie pytania to służę pomocą (w Szwecji też byłem)
  • 43
  • Odpowiedz
co to za bzdury gdzie ty niby jakies ogrodzenia nad jeziorem w szwecji widziales xD


@b3liaR: nie grodzenia brzegu, tylko dojazdy do brzegu (takiego z płaskim terenem, bez skał, w lesie, bez trzciny, czyli kulturalne miejsce na dziki biwak) prawie zawsze gdy była droga prowadząca przez las do jeziora to prędzej czy później był szlaban lub na końcu była własność prywatną typu zabudowania. Mówimy tutaj o zjazdach z główniejszych dróg
  • Odpowiedz
@mpetrumnigrum najcześciej spotkać można pastuch bo ktoś tam pasie zwierzęta. Ewentualnie stoi szlaban żeby samochody nie wjeżdżały ale żeby zabudowania to się nie spotkałem. Jest masa miejsc nad praktycznie każdym jeziorem w mojej okolicy gdzie można się bez problemu rozbić. Pamiętaj ze w Szwecji obowiązuje allemansrätten i tak długo jak cie przez okno nie widać możesz się na jeden dzień rozbić nawet u kogoś na działce
  • Odpowiedz
najcześciej spotkać można pastuch bo ktoś tam pasie zwierzęta. Ewentualnie stoi szlaban żeby samochody nie wjeżdżały ale żeby zabudowania to się nie spotkałem. Jest masa miejsc nad praktycznie każdym jeziorem w mojej okolicy gdzie można się bez problemu rozbić. Pamiętaj ze w Szwecji obowiązuje allemansrätten i tak długo jak cie przez okno nie widać możesz się na jeden dzień rozbić nawet u kogoś na działce


@b3liaR: no właśnie pastuch który blokuje drogę szlaban itp. zabudowania są i to często nad bardziej turystycznymi jeziorami. Np. nad tym największym nie znajdziesz chyba ani jednego kawałka fajnego miejsca z dojazdem dla motocykla enduro żeby nie okazało się że abo jest szlaban albo chałupa lub wiata albo grodzenie.
Podobnie jest z dzikimi jeziorami gdzieś w lesie, na ogół nie ma dostępu do brzegu bo nie ma dróg a gęsty las i duże kamienie skutecznie każdy motocykl zatrzymają. A przy drogach asfaltowych jak widzisz że jest ziemia /krótka trawa i bez kamieni zejście do wody to jest prywatny teren.
Pod tym względem dużo lepiej wypada Finlandia, po prostu nie mają kamieni na brzegach
  • Odpowiedz
masz jakieś przykładowe traski do polecenia? najlepiej GPX


@brh77603: nie, nie mam.
Jeśli lubisz czystą jazdę po szutrach to ściągnij sobie motocyklowe trasy TET.
My wstawaliśmy rano kierunek ogólny był znany i 200-400km wyżej lub możesz szukałem na mapie gdzie są jakieś domki lub wiatki do mocowania, koniecznie nad wodą. I tam jechaliśmy często po szutrach. Po drodze łowiąc ryby, tankując i robiąc
  • Odpowiedz
@mpetrumnigrum poza gronem bliskich przyjaciół i rodziny na trudne tematy tego typu się tu nie rozmawia a już na pewno nikt nie wygłosi swojej opinii tym bardziej jeśli jest niepoprawna politycznie . Jak podgadasz temat to możliwe ze ktoś się otworzy.

Pastuch przez droge mozna otworzyc sa takie zapiecia nikt sie nie obrazi jesli go spowrotem zapniesz. Ze szlabanami bywa roznie jezeli jest zamkniety na klodke to mozliwe ze to park
  • Odpowiedz
tam obok jest Norwegia i już nie ma takich problemów typu ogrodzenia, proste drogi czy lasy ¯\(


@Krol_Karo: tak w Norwegii nie ma takich problemów jak dobry dostęp do jeziora bo ich prawie niema, nie ma też problemu z jazdą po szutrach i zatrzymywaniu się w wiatkach bo ich prawie nie ma.
Niema przyczyny= niema problemu( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
w Norwegii nie ma szutrów i jezior?()


Okey, to miałem jakieś urojenia ( ͡° ʖ̯ ͡°)


Idę do psychiatry ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Krol_Karo: jak nie wierzysz to zobacz na zdjęcia satelitarne Finlandii i Norwegii.
  • Odpowiedz
a bo jak się chcę toi toi i pralnio-suszarnie, najlepiej ze stoiskiem z pamiątkami, to faktycznie ¯\(ツ)/¯


@Krol_Karo: kulturalne miejsce to ogólno dostępny dojazd drogą np. gruntowa, jezioro rzeka dostępna z brzegu i równy teren na trawie piasku pod namiotem.
  • Odpowiedz
Jak przewozisz bagaże? Wędki, namiot, śpiwór trochę miejsca zajmują. Wędki teleskopowe? Naprawdę wszystko można bez pozwoleń?


@pan-bartolomeu-dias: wszystko mieszczę w dwuch torbach. Jeden to tzw. banan i tam są części do motocykla oraz kuchenka i suchy prowiant jak kasza oraz higiena. A na to daje rollbag o pojemności 60l i w nim są śpiwór, mata, namiot, komplet ciuchów. Wędki z boku motocykla w torbie. Gdybym nie brał części zapasowych to wędki i osprzęt wiózł bym w tej dużej torbie.
Wędki teleskopowe. Jedną na spining druga na spławik.
Naprawdę można łowić bez pozwoleń, zresztą sobie sprawdź. Nie możesz łowić na sprzedaż, wyłącznie tylko na swoje potrzeby.
Wybierasz sobie wiatkę lub domek (darmowy) nad
  • Odpowiedz
Masz mape miejscowek przygotowanych pod biwakowanie?


@b3liaR: dla Szwecji mi się zapodziała ale dla Finlandii to proszę bardzo i muszę zaznaczyć że Finlandia jest DUŻO lepiej przygotowana pod turystów pieszych i zmotoryzowanych oraz jest mniej ludzi.
https://www.tulikartta.fi/index.php?type=Kaikki&lataus=1
Tu masz link do domków ikona wygląda jak domek, wiatki wyglądają jak wiatki z jednej strony lewej mają otwartą przestrzeń. Namiot to miejsce na namiot wierzą to wierzą itp.
Wszędzie możesz biwakować czasem
  • Odpowiedz
@mpetrumnigrum w szwecji jest to samo myslalem ze nie masz bo mowisz ze ciezko znalezc miejsce. Ja w finlandii probowalem raz ale tak sie wrabalem w las ze musialem sie wycofac bo myslalem ze nie wyjade
  • Odpowiedz